avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Activitate demeter

Activitate demeter

Buna ziua

In martie 2010 am dat firma la care am lucrat in judecata pt neplata mai multor drepturi banesti care ni se cuveneau.
Primul termen de judecata a fost stabilit abia pe 31.05.2011.
Intre timp firma unde am lucra cica ar fi in faliment.
E adevarat ca in acest caz nu mai putem face nimic, deoarece fosta firma a inregistrat falimentul, chiar daca ea practic a fost transformata intr-o alta firma cu alt nume?

Va multumesc mult pentru ajutor
Răspuns la discuția CCM si spor de vechime
Ce-i drept nu apare nimic in regulamentul intern.
Din pacate nu stiu daca exista un CCM de ramura, noi fiind un call center (customer service).
Am incercat sa aflu daca exista ceva specific, dar nu am reusit.
Cei de la HR probabil sperta sa nu zica nimeni nimic. Cineva spunea ca greseala lor a fost ca nu ne-au spus la inceput cum ca toate sporurile sunt incluse in salariul negociat. Dar atata timp cat nicaieri nu e specificat ceva clar, pot face ceva??
Buna ziua.
As dori si eu cateva informatii.
Doream sa stiu daca firma noastra este obligata sa imi acorde sporul de vechime.
Lucrez la aceasta firma de aproape 4 ani iar inainte am mai lucrat inca 1 an si jumatate.
Imi puteti spune in ce lege este specificata obligativitatea platii sporului de vechime si cuantumul acestuia?

Practic firma am inteles ca este obligata sa imi acorde acest spor, iar in cazul in care nu mi l-a platit pana acum as avea si dreptul sa cer plata retroactiva a sporului pe ultimii ani.

In cazul in care firma nu vrea sa imi acorde acest spor ce pot face?
care ar fi repercusiunile pentru firma daca as face o reclamatie? Unde as putea reclama acest lucru?

Va multumesc
Am si eu o nelamurire.
Unde as putea gasi pe site-ul ministerului de finante link-ul unde pot descarca ordinele de plata pt decont de TVa si impozit pe profit??
cei del a banca mi-au spus ca nu e bun un OP normal, ci doar unul cu cod de bare de pe site-ul mai sus mentionat.
Va rog mult ajutati-ma!!!


Multumesc
Am si eu o mica intrebare, daca ma poate ajuta cineva.
Mi-am infiintat o firma luna trecuta.
Contabilul mi-a spus ca trebuie sa optez pentru a fi platitor de impozit pe cifra de afaceri (3%) sau platitor de impozit pe profit (16%).
Care ar fi conditiile pentru a fi platitor de impozit pe profit?
Sunt obligat sa am un angajat?
Daca da, acesta poate fi angajat si part time?

Va multumesc