avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate florentinavlad

Activitate florentinavlad

custodia copilului
problema este următoarea fata 7 ani custodie comuna am decis prin hotărâre judecătorească ca domiciliu fetei sa fie la tatal acesteia eu ca mama sa contribui la creșterea și educarea minorei plus pensie de 250 de lei și un program de vizita
tatăl fetei nu a respectat hotărârea judecătorească pe motiv ca nu iam plătit pensia în fiecare luna eu nu am servici mam căsătorit intre timp un baietel de un an și 7 luni nu am niciun venit iam plătit la 2 sau la 3 luni aceasta pensie ce am de făcut fata sa îndepărtat de mine deoarece nu o văd decât 5sau 10 minute la poarta în vizita nu o da pe motiv ca nu am plătit pensia din urma ce am de facut ce pot păți dacă nu am plătit pensia alimentaraîn fiecare luna dar în schimb am contribuit cu bunuri materiale și alimentare

fata este la domiciliul tatălui avem custodie comuna dar nu respecta programul de vizita nu îmi da fata în programul de vizita pe motivul ca fata nu vrea la mine mă separa de dreptul de mama fata mea are 7 ani când o sun îmi spune ca nu vrea la mine dar când mă duc la ea la poarta se uita întâi la tatăl ei apoi îmi răspunde ca nu vrea la mine este retinuta nu comunica cu mine eu nu lucrez sunt casnică am și un baietel de 1 an și 7 luni iar în urma hotararîi eu contribui la creșterea și educarea minorei cu pensia de 250 de lei de un an nu am mai putut plăti aceasta pensie deoarece nu lucrez și nici nu am lucrat dar am contribuit cu hainute alimente pe aceasta baza nu a vrut sa îmi dea copilul la mine în vizita ca nu am plătit în bani pensia și trecând timpul a învățat o sa spună ca nu vrea la mine ca nu sunt mama ei el între timp e în concubinaj cu alta femeie îi spune fetei ca ea este mama ei ca ea are grija de ea ca am părăsit o ce trebuie sa fac în aceasta privința nu pot plati pensia din urma nu am nici un venit chiar nu dreptul sa o iau la mine pentru ca nu am plătit pensia alimentara si nu o sa mi o dea niciun judecător pentrun ca nu mai vrea fata sa vina la mine deoarece ia băgat tatăl multe în cap despre mine copilului ce trebuie sa fac
AV. GABRIELA GERBER a scris:

Art. 379 C.pen face referire la doua cazuri de nerespectare a masurilor privind incredintarea minorului, respectiv:

– alineatul 1 priveste situatia in care parintele necustodian, respectiv cel cu care minorul nu domiciliaza, insa are stabilit un program de legaturi personale cu acesta din urma, retine minorul, fara consimtamantul celuilalt parinte – custodian, respectiv al celui in domiciliul caruia a fost stabilita locuinta minorului, fapta care se pedepseste cu inchisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda („reţinerea de către un părinte a copilului său minor, fără consimţământul celuilalt părinte sau al persoanei căreia i-a fost încredinţat minorul potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă”);

– alineatul 2 face referire la situatia in care parintele custodian nu respecta in mai multe randuri programul de legaturi personale (asa cum a fost stabilit de catre instanta de judecata) cu minorul al parintelui necustodian, fapta care se pedepseste tot cu inchisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda (“cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează fapta persoanei căreia i s-a încredinţat minorul prin hotărâre judecătorească spre creştere şi educare de a împiedica, în mod repetat, pe oricare dintre părinţi să aibă legături personale cu minorul, în condiţiile stabilite de părţi sau de către organul competent”).

Drepturile parintelui separat de copil, sunt recunoscute prin lege.

Trebuie sa stiti ca actiunea penala in cazul infractiunii de nerespectare a masurilor privind incredintarea minorului se pune in miscare doar la plangerea prealabila a partii vatamate, aceasta putand fi formulata in termen de 3 luni.

Prin urmare doar daca va aflati in ipotezele citate anterior puteti depune o plangere. Daca tatal nu respecta programul in sensul ca nu se prezinta la program, nu va incadrati la infractiunea mentionata.

fata este la domiciliul tatălui avem custodie comuna dar nu respecta programul de vizita nu îmi da fata în programul de vizita pe motivul ca fata nu vrea la mine mă separa de dreptul de mama fata mea are 7 ani când o sun îmi spune ca nu vrea la mine dar când mă duc la ea la poarta se uita întâi la tatăl ei apoi îmi răspunde ca nu vrea la mine este retinuta nu comunica cu mine eu nu lucrez sunt casnică am și un baietel de 1 an și 7 luni iar în urma hotararîi eu contribui la creșterea și educarea minorei cu pensia de 250 de lei de un an nu am mai putut plăti aceasta pensie deoarece nu lucrez și nici nu am lucrat dar am contribuit cu hainute alimente pe aceasta baza nu a vrut sa îmi dea copilul la mine în vizita ca nu am plătit în bani pensia și trecând timpul a învățat o sa spună ca nu vrea la mine ca nu sunt mama ei el între timp e în concubinaj cu alta femeie îi spune fetei ca ea este mama ei ca ea are grija de ea ca am părăsit o ce trebuie sa fac în aceasta privința nu pot plati pensia din urma nu am nici un venit chiar nu dreptul sa o iau la mine pentru ca nu am plătit pensia alimentara si nu o sa mi o dea niciun judecător pentrun ca nu mai vrea fata sa vina la mine deoarece ia băgat tatăl multe în cap despre mine copilului ce trebuie sa fac
model de plângere pentru nerespectarea hotărârii judecătorești definitive și irevocabile având custodie comuna a minorei tatăl minorei nu respecta programul de vizita nu respecta hotărârea judecatorească
Răspuns la discuția custodia copilului
chiar daca nu am putut trimite in fiecare luna pensia alimentara i-am cumparat hainute jucarii si tot ce are nevoie fetita mea iar daca o sa castig castodia ei îi pot oferi un sprijin emotional si financiar mai bun o sa fie mai bine ingrijita fata de cum e acum si o buna crestere si mult mai educata spun asta deoarece cea ce ma doare cel mai tare e ca nu mai vorbeste cu mine fetita e foarte inchisa in ea e mai tot timpul suparata nu mi mai spune mami o simt stresata emotional de aceea dorresc sa o iau lang mine eu m.am maritat am si un baietel de 3 luni iar unde creste el va creste si fata mea si mult mai sanatoasa si fericita
buna seara am fetita de 5 ani am fost de comun acord cu fostul concubin sa ramana fetita la el deoarece nu aveam conditii de nici un fel pentru ea am decis in instanta ca fara sa ramana la el iar eu sa platesc pensia alimentara dar dreptul la vizite si in vacante la mine problema e ca nu am avut in fiecare luna sa îi trimit pensia de 250 de lei dar am incercat sa i trimit la 2 luni iar el nu mi da voie sa iau fata in vacante deoarece nu iam platit pe toate lunile pensia si o invata cum sa mi vorbeasca tin sa specific ca fata e in custodia lui de 1 an iar in acest timp eu nu am putut sa iau fata la mine deoarece nu mi.a dat voie si fata sa indepartat enorm de mult de mine el intre timp sa insurat si fata o vizitez la poarta la el iar la gradinita nu mi da voie educatoarea sa vin la serbari deoarece îi este frica ca iese scandal cu cea de.a doua mama a fetitei intrebarea mea este il pot da in judecata din nou pentru a castiga custodia ei deoarece nu ma lasa sa ma implic in cresterea si educarea ei o indeparteaza de mine si cand o sun îi sopteste ce sa mi spuna in acest timp de cand e la el eu îi cumpar hainute jucarii ma interesez de ea la gradinita de ziua ei de nastere am fost la ea acasa i-am cumparat tort jucarii hainute incaltaminte dar cand am ajuns la ea era neingrijita hainele foarte murdare pe ea nu are cine sa o ingrijeasca asa cum o faceam eu tatal fetitei este cioban si de ea are grija bunicul ei si cea de a doua mama