avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate Roberto91

Activitate Roberto91

Casa construita pe terenul bunicilor.
Intrebarea mea este. Parintii mei care au divortat au construit o casa in urma vanzarii unui apartament pe pamantul bunicilor fara vreun act de proprietate bunicul a murit inainte sa faca vreun act bunica este inca in viata, fratele mamei deabia asteapta sa moara si bunica ca sa se poata imparti averea, acum mama cum poate demonstra ca casa pe care a construit-o pe pamantul bunicilor este proprietatea ei ca sa nu fie luata in calcul la partaj ci sa fie luata doar casa bunicilor, precizez ca bunica este inca in viata, eu stiind ca nu se mai pot face acte daca unul dintr-e proprietari moare. Multumesc
Discuție Mostenire
Buna seara as avea nevoie de ajutor in urma cu mult timp am vandut un apartament si cu banii respectivi am ridicat o casa in care locuiesc pe pamantul parintilor alaturi de casa lor dar nu am acte pe aceasta tatal a decedat recent daca doamne fereste moare si mama cum se imparte averea intre frati? Imi este frica sa nu se evalueze totul laolalta si sa se imparta egal inclusiv casa mea, casa in care am investit foarte mult, imi este frica sa nu raman pe drumuri
Dar totusi va trebui sa completez si eu formularul de raspuns primit? trebuie sa ma apar sa trimit o intampinare? ce ma debusoleaza este ca eu am primit formularul unde scrie clar ca parata este societatea de asigurari si nu eu, am vorbit cu un avocat si a a spus ca trebuie sa completez eu acel formular
Multumesc pentru raspuns.
Buna seara as dori raspuns la o intrebare in urma unui accident provocat de mine pagubitul si-a facut masina prin decontare directa la asiguratorul lui acum asiguratorul lui nu a recuperat banii de la asiguratorii mei si au deschis un proces, eu sunt chemat ca intervenient fortat, in dosarul primit exista si un formular de raspuns dar acolo scrie a se completa doar de parat care sunt asiguratorii mei, acum de ce am primit eu acest formular trebui sa il completez si eu pentru ca eu sunt chemat in calitate de intervenient fortat? Multumesc in avans pentru raspunsuri.