Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa construita pe terenul bunicilor. Intrebarea mea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa construita pe terenul bunicilor. Intrebarea mea este parintii ...

Casa construita pe terenul bunicilor.
Intrebarea mea este. Parintii mei care au divortat au construit o casa in urma vanzarii unui apartament pe pamantul bunicilor fara vreun act de proprietate bunicul a murit inainte sa faca vreun act bunica este inca in viata, fratele mamei deabia asteapta sa moara si bunica ca sa se poata imparti averea, acum mama cum poate demonstra ca casa pe care a construit-o pe pamantul bunicilor este proprietatea ei ca sa nu fie luata in calcul la partaj ci sa fie luata doar casa bunicilor, precizez ca bunica este inca in viata, eu stiind ca nu se mai pot face acte daca unul dintr-e proprietari moare. Multumesc
Roberto91, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Ca sa faceti dovada deplina a dreptului de propietate asupra casei trebuie sa intabulati casa.De aceea actiunea in constatarea dreptului de propietate asupra casei ( constructie ) trebuie sa fie continuata cu o actiune in prestatie tabulara , actiunea ce se face intr-un anumit termen. '' Art. 896. -
(1) În cazurile în care cel obligat să transmită, să constituie ori să modifice în folosul altuia un drept real asupra unui imobil nu își execută obligațiile necesare pentru înscrierea în cartea funciară, se va putea cere instanței judecătorești să dispună înscrierea; dreptul la acțiune este prescriptibil în condițiile legii. ''