avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa construita pe terenul bunicilor. Intrebarea mea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa construita pe terenul bunicilor. Intrebarea mea este parintii ...

Casa construita pe terenul bunicilor.
Intrebarea mea este. Parintii mei care au divortat au construit o casa in urma vanzarii unui apartament pe pamantul bunicilor fara vreun act de proprietate bunicul a murit inainte sa faca vreun act bunica este inca in viata, fratele mamei deabia asteapta sa moara si bunica ca sa se poata imparti averea, acum mama cum poate demonstra ca casa pe care a construit-o pe pamantul bunicilor este proprietatea ei ca sa nu fie luata in calcul la partaj ci sa fie luata doar casa bunicilor, precizez ca bunica este inca in viata, eu stiind ca nu se mai pot face acte daca unul dintr-e proprietari moare. Multumesc
Ultima modificare: Duminică, 31 Ianuarie 2021
Roberto91, utilizator
Cel mai recent răspuns: Florin Cornea , Consilier juridic 06:03, 3 Februarie 2021
~ Conținut șters la cerere ~
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ca sa faceti dovada deplina a dreptului de propietate asupra casei trebuie sa intabulati casa.De aceea actiunea in constatarea dreptului de propietate asupra casei ( constructie ) trebuie sa fie continuata cu o actiune in prestatie tabulara , actiunea ce se face intr-un anumit termen. '' Art. 896. -
(1) În cazurile în care cel obligat să transmită, să constituie ori să modifice în folosul altuia un drept real asupra unui imobil nu își execută obligațiile necesare pentru înscrierea în cartea funciară, se va putea cere instanței judecătorești să dispună înscrierea; dreptul la acțiune este prescriptibil în condițiile legii. ''

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire ContSters135021 ContSters135021 Buna ziua.Eu si cu mama mea locuim intr-o casa construita de tatal meu cu autorizatiea in 1970.Este construita pe un teren intravilan de 4000mp.,are 26 ml ... (vezi toată discuția)
Contestare testament manu2010 manu2010 Va salut, Doresc un raspuns sau pareri la urmatoarea situatie: Unchiul meu, detine un apartament precum si toata \\"mosia\\" bunicilor. Este in varsta de 85 ... (vezi toată discuția)
Casa construita de fosti proprietari pe pamant retrocedat ulterior Calin_V Calin_V Buna ziua. Bunicul meu a mostenit un pamant de la tatal sau inainte de 89 dar intre timp i-a fost luat si dat in folosinta sorei bunicului de catre regimul ... (vezi toată discuția)