avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate nirososo

Activitate nirososo

Bună ziua.Am și eu o întrebare legata de moștenirea unui imobil!Din 2014 sunt coproprietar după decesul mamei.Conform legi partea mamei mi se cuvine mie,iar cealaltă parte tatălui meu.Intrebarea mea este :Daca tatăl meu a decedat în 2023 și am devenit proprietar,pe imobilul respectiv la vanzarea lui,taxele plătite la stat sunt de 1% peste 3 ani și 3%,dacă imobilul este sub 3 ani.In acest caz eu plătesc pe partea tatălui meu 3% și pe partea care sunt propietar din 2014,1%,sau platesc 3% pe toată suprafata?!
Buna ziua!Am inteles ca legea 189/2000 referitor la pensia de refugiat de fost modificată in 2020.Ma intereseaza daca pot beneficia de pensie de refugiat după decesul mamei.Multumesc
Buna ziua!Va rog sa-mi spuneti ce pot face in cazul in care m--am pensionat si la ultima lichidare nu mi-au fost platite zilele de concediul neefectuate,pe motiv ca programul nu prevede asa ceva?!Cum pot intra in posesia banilor?
Buna ziua!Locuiesc in Cluj ,iar dupa succesiunea unui apartament aflat in alta localitate ,doresc să stiu daca plata impozitului pe.apartamentul respectiv se va revedea la plata impozitelor din Primăria.Cluj.Trebuie.sa fac deplasare la Brașov pentru a efectua plata impozitului?Mulțumesc
Buna ziua!Am primit decizia de pensionare,in calculul căruia nu a fost incluse orele suplimentare,al 13-le a salariu și nici cei 10% promisi.Intrebarea mea este :daca in lege este stipulat acest lucru( calcul +10% )ce lege este si in baza caruia articol.Multumesc.
Buna.ziua!
Am si eu o intrebare legata de tichetele de vacanță.Am lucrat numai.o lună in anul 2020.Am dreptul la.tichete de vacanță sau nu pe pe acest an?Mulțumesc.