avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1922 soluții astăzi
Forum Activitate Drogon

Activitate Drogon

Buna ziua!Am fost concediat din motive care nu tin de persoana mea(locatia de lucru se desfiinteaza) si am primit un preaviz de 23 de zile.Ce se intampla daca nu respect acest preaviz?De asemenea, mai am 8 zile de concediu de odihna pe care angajatorul mi le a refuzat atunci cand le am cerut pe motivul ca acele zile pot fi luate doar in luna Decembrie iar eu preavizul il am doar pana in 25 Septembrie.Ce se poate intampla daca nu respect termenul de preaviz?Doresc sa ma angajez in alta parte.
M am mutat recent intr un alt oras unde nu am domiciliu si vreau sa ma angajez aici.La angajare mi se cere o adeverinta medicala pe care o am insa este eliberata de medicul meu de familie din localitatea in care am domiciliul.Pot folosi aceasta adeverinta chiar daca nu este eliberata de un medic de familie din orasul in care m-am mutat?
Buna ziua.Am o problema cu familia mea si anume: Eu am parasit domiciliul din cauza sotului meu care deseori era agresiv atat fizic cat si verbal.M am mutat intr un alt oras, de bunavoie.Familia mea ii tine partea lui si ma ameninta ca vor veni si ca imi vor face rau sau ca ma vor lua cu forta.Primesc zi de zi tot felul de injurii din partea lor, ma ameninta ca vor merge l.a politie,ca vor spune ca sunt sehestrata(Desi nu sunt, locuiesc in chirie cu contract pe numele meu), ca am probleme psihice(Desi nu am asa ceva) sau ca ma vor aduce fortat inapoi.De asemenea, toti amicii mei pe care familia mea ii cunoaste sunt amenintati constant.Ce pot face in aceasta situatie?Nu ma mai simt in siguranta,mi e teama sa mai ies din casa, ma simt incoltita.Ce as putea face ca sa scap de aceasta situatie?Mentionez ca sunt majora.Va multumesc.
Buna ziua.As dori sa stiu daca exista vreo modalitate de a depune divort(la tribunal,fara avocat) daca nu ma aflu in orasul in care s-a facut casatoria.Nu exista copii si nici bunuri comune insa varianta cu notarul se exclude pt ca 1 din soti nu este de acord.