avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate Dozzzer

Activitate Dozzzer

buna...as vrea sa stiu daca este legal ca EU ca persoana fizica sa inchiriez sau sa vand un bun catre mine persoana juridica PFA ???

exemplu ...
auto care este cumparat pe mine ca PF persoana fizica il pot inchiria sau vinde catre entitatea juridica tot eu ca PFA ?

stiu ca la SRL uri e perfect legal ...

mii de multimiri in avans ...
Angajat la PFA ...
vreau sa angajez full time o persoana in PFA ul meu...
ce nu stiu ?
ce pasi trebuie sa urmez si ce anume formularistica declaratii hartii etc trebuie sa fac la angajare dar si lunar imi inchipui...unde gasesc informatiile ?
va multumesc si sper sa reusiti sa ma ghidati putin in directia corecta ...
e legal asa ceva ? platesc pentru aceeasi persoana adica EU odata contributia la 8 h ca angajat si apoi suplimentez tot pe numele meu (PFA) cu inca 10% din NET ul meu ramas ?

sau cei 10% se duc asa ca o contributie anonima la CASS pentru TOATA LUMEA sa aiba asigurare de sanatate ?
PFA si Angajat in 2024 ???
buna...nu reusesc sa gasesc un raspuns clar nicaieri...asa ca sper sa ma puteti lamuri...

sunt Angajat Norma Intreaga 8h si am si un PFA Sistem Real...intre cele 2 nu exista relatii comerciale...firma unde sunt angajat nu are legaturi comerciale cu PFA ul

la PFA nu depasesc pragul de venit NET anual de 12 salarii minime brute/an adica cei 39.600 lei deci platesc impozit 10% din NET ul ce imi ramane dupa diferenta dintre incasari si cheltuieli

problema mea in 2024 tine de CAS si CASS ...

CAS nu voi plati nimic pentru ca NU depasesc pragul NET de 12 salarii brute/an adica cei 39.600 lei

acum ???

CASS sunt OBLIGAT sa platesc inca o data ?
desi sunt ANGAJAT cu full time cu 8h pe zi in alta parte ?
nu e dubla impozitare daca ma obliga la asa ceva ?
o sa am asigurari medicale PREMIUM :))
repet nu depasesc pragul NET de 12 salarii brute/an adica 39.600 lei

deci platesc sau nu CASS ul inca o data ?

merci in avans de lamuriri…
salut...am 2 intrebari:

1. poate oricine verifica situatia platilor de impozit la o masina auto ?
2. ce implica NEplata impozitului la masina mai multi ani la rand ?

ca sa expun putin mai detaliat problema...

acum 5 ani eram asociat intr o firma si la plecare din firma am luat legal cu mine o masina auto...adica firma mi a vandut pe factura acea masina...normal obligatia mea era sa incep demersurile clasice pentru a trece masina pe numele meu ca persoana fizica...eu NU am facut acest lucru...in continuare masina e pe firma respectiva pe talonul auto vorbind...fiscal habar nu am ce modificari s au facut sau daca s au facut...problema e ca nu stiu si nici nu pot afla daca firma in care am fost asociat a scos o de la impozit...pe numele meu nu apare la impozit...deci de asta intrebarile de mai sus...cum pot afla situatia cat mai subtil posibil sa nu starnesc musuroiul de taxe si impozite care sa vina navala peste mine :):):)

ok merci in avans