avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Activitate Gri86

Activitate Gri86

Conform ultimului OM nr 4135 suntem obligați părinți, elevi, profesori să lucrăm online. Ce se întâmplă dacă nu avem net, aparatura sau nu avem pregătirea necesară pt aceasta, sau pur și simplu refuzăm ? Ordinul n-ar trebui să precizeze și consecințele legale ale neîndeplinirii acestuia? Mulțumesc anticipat.
Răspuns la discuția Șomaj tehnic
Mulțumesc frumos. Uite asa își bat joc de noi toți așa zișii patroni! Sărbători liniștite!
Răspuns la discuția Șomaj tehnic
Am fost reangajat de la 1martie și de la 1aprilie ne-a trimis acasă, inițial în șomaj tehnic, dar acum zice că nu ne poate plăti că n-au bani și mai bine să mi pun lichidarea. Nu mi-a venit decizia de pensionare, sunt în drept de limită de vârstă, pt că am grupă, împlinesc 60 ani doar în oct. Ce sa fac, pot spune nu?
Discuție Șomaj tehnic
Bună ziua. Este legal ca în fabrica, unde sunt încă angajat, să ne trimită acasă fără plată de la 1aprilie și acum să mă oblige să-mi depun lichidarea, pt că sunt în așteptarea pensiei?.Nu am primit încă decizia de pensionare de limită vârstă. Ce variante am de a fi plătit, până îmi vine pensia? Mulțumesc anticipat.
Discuție Somaj tehnic
Bună ziua. Este legal ca în fabrica, unde sunt încă angajat, să ne trimită acasă fără plată de la 1aprilie și acum să mă oblige să-mi depun lichidarea, pt că sunt în așteptarea pensiei?.Nu am primit încă decizia de pensionare de limită vârstă. Ce variante am de a fi plătit, până îmi vine pensia? Mulțumesc anticipat.
Răspuns la discuția Pensie vârstă
Mulțumesc frumos.
Bună ziua. Vă rog să mi spuneți, dacă s-a depus dosarul de pensie vârstă în decembrie 2019 și am primit decizia în febr 2020, se mai poate anula cererea de pensionare și depusă alta acum? Deoarece din ian 2020 s-a mărit coeficientul de corecție de la 1,20la 1,41 si ar fi păcat să pierd această mărire doar pt că nimeni nu m-a avertizat la timp. Ce pierd în aceasta situație? Menționez că sunt încă angajat, deoarece nu am înregistrat cererea de lichidare. Mulțumesc anticipat.
Răspuns la discuția Succesiune
Mulțumesc frumos tuturor pentru răspuns.
Răspuns la discuția Succesiune
Urmează să facem succesiunea și nu vrem să facem o greșeală, să ne pară rău pe urmă. Putem fi toți proprietari sau va fi trecut în acte doar cel care locuiește acolo?
Discuție Succesiune
Ce ne sfătuiți să facem, în cazul unei succesiuni între 4frati, astfel încât unul din noi să rămână în casa părinților cu drept de folosință pt toată viata, dar după decesul acestuia să nu ne pierdem ceilalți dreptul de moștenire sau să nu fie donată unor potențiali "îngrijitori" ai celui ce rămâne în casă? Altfel spus, casa părinților să nu fie înstrăinata, să rămână în familie, a fraților, apoi a nepoților... Mulțumesc anticipat.