avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Activitate peacemaker

Activitate peacemaker

Buna ziua,

Am avut un leasing pe masina facut pe PFA. PFA-ul a fost radiat in urma cu aproximativ un an de zile, dar ratele la leasing au fost platite in continuare.
Tocmai mi s-a terminat leasing-ul si actele primite pentru inmatricularea masinii sunt pe PFA.
Intrebarea este cum as putea sa fac sa inmatriculez masina pe persoana fizica?
Optiunile care apar in acea lege le-am observat deja. Tocmai din aceasta cauza, fiind un caz putin mai special acesta de fata m-am gandit sa intreb daca exista cumva vreo alta prevedere care sa ma ajute in acest sens.
In cazul in care nu exista presupun ca singura solutie in acest caz e reprezentata de schimbarea inainte de casatorie prin mod administrativ a numelui format din 2 cuvinte.
Stiti cumva cam cat dureaza aceasta procedura si daca ar exista vreo problema cu motivul invocat pentru schimbare (2 cuvinte in numele de familie + schimbarea ulterioara a numelui dupa casatorie).

Multumesc
Problema se pune in felul urmator:
El are un nume de familie compus din 2 nume/cuvinte
Ea un nume de familie format dintr-un singur cuvant.

Din cate am vazut posibilitatile teoretice sunt preluarea numelui intreg (al oricaruia) sau combinarea numelor de familie. (sau pastrarea celor initiale)
In cazul combinarii din pacate in acest caz s-ar ajunge la un nume de familie format din 3 cuvinte,ceea ce nu se doreste.

Intrebarea este urmatoarea: Viitori soti isi pot alege ca schimbare a numelui unul din cuvintele ce formeaza numele lui sau o combinatie formata din numele ei si un singur cuvant din numele lui?

Va multumesc
Multumesc mult pentru raspuns, o sa incerc aceasta varianta.
Buna ziua,

Am semnat un contract cu [editat de admin] pentru furnizare servicii de internet, contract in care se specifica faptul ca termenul maxim de instalare al serviciului este de 30 de zile.
Luand in considerare ca acest contract a fost semnat acum 45 de zile si ca la incredibilul serviciu de relatii cu clientii al [editat de admin] de fiecare data primesc acelasi invariabil raspuns "am facut o sesizare, veti fi contactat in cel mai scurt timp, nu stim exact cat dureaza dar speram sa se rezolve saptamana aceasta" as putea sa ii dau in judecata pentru nerespectarea prevederilor contractuale?
Nu ma intereseaza sa castig vreun ban din aceasta (dar nici sa pierd totusi)