avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1023 soluții astăzi
Forum Activitate Firtat.Ilie

Activitate Firtat.Ilie

Bună ziua!
Sunt pensionar încadrat în grad de handicap accentuat permanent. Ce acte-mi trebuie pentru a putea vinde în târguri și piețe obiecte de bricolaj, mărțișoare, traforaje, pirogravuri etc.? Confecționate de mine. Mulțumesc frumos!
Bună seara!
Sunt pensionar. Am certificat handicap accentuat. Ce acte îmi sunt necesare pentru a putea vinde în piețe și târguri produse vintage, obiecte artizanale din lemn etc. Mulțumesc frumos!
Socri mei, 83 ani, au Certficate de Actionar la Vinalcool Valcea, eliberate la data de 29.06.1996. Certificatul este inscris in Registrul Actionarilor la pozitiile 847 respectiv 916, fiind beneficiari a cate 40 de actiuni fiecare. Ce pot face cu aceste Certificate? Vor sa le vanda, se poate asta? Daca da, cum se procedeaza? Va multumim frumos!
Răspuns la discuția Diminuarea salariului
Va multumesc din suflet pentru ajutor! Am informat contabila mea si a recunoscut greseala. Mi-a promis ca rectifica. Ea continua sa dea vina pe program. Ma rog,, are mai putina importanta cine si cum a gresit! Important ar fi sa se corecteze.
Cu stima si consideratie!
Răspuns la discuția Diminuarea salariului
Multumesc frumos!
Revin cu unele precizari.
Dupa statul de plata: OCTOMBRIE
Salariul de incadrare: 3.149
Concediu medical: zile- din fond CAS 19 si Fond Salarii 4;Total 23:
concedii: Medical din Fond salarii 559; din fond CAS 2653
Venit brut: 3212. Baza: 3212; 25% - 803
Venit impozabil: 2.409; deducere: 120;Baza de calcul: 2289;
impozit 10% - 229;
Venit net: 2.180;
DECEMBRIE
Salariul de incadrare: 3.149
Concediu medical: zile- din fond CAS 17 si Fond Salarii 3;Total 20:
concedii: Medical din Fond salarii 431; din fond CAS 2442
Venit brut: 2873; Baza: 2873; 25% - 718
Venit impozabil: 2.155; deducere: 225;Baza de calcul: 1930;
impozit 10% - 193;
Venit net: 1.962;
AM CERTIFICAT DE HANDICAP CU GRAD ACCENTUAT, din data 8 decembrie 2019, deci scutit de impozit pe salariu.
V-am dat aceste date pentru un raspuns cat mai riguros.
Va multumesc frumos!
Buna seara!
Sunt in concediu medical fiind suferind de cancer colono-rectal, operat cu stoma definitiva. Incadrat in grad de handicap accentuat. Concediul medical este platibil %la % si scutit de retinerea impozitului pe salariu. Spre surpriza mea, salariul meu a scazut cu peste 200 lei. Este corect? Contabila de la serviciu spune ca nu stie cauza. Ca are un program si ca asa da programul. Eu sunt in concediu medical din luna mai 2019. Va multumesc frumos!