avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Activitate Ionela Barbu

Activitate Ionela Barbu

Buna ziua

Zilele trecute am primit la adresa de domiciliu o executare silita de la un contract de asistenta juridica.
Contractul (in intelegerea verbala cu avocatul) era despre stergerea din Biroul de Credit si acordarea unui credit (prin cunostintele avocatului) si plata onorariului catre avocat.
Dupa ce am facut toate demersurile am primit raspuns ca nu se poate acorda credit pentru ca nu sunt eligibil din partea banci (salariul de pe cartea de munca si verificarile in CRC au impiedicat probabil acest aspect,singurul raspuns a fost sa "schimb angajatorul")
Acum avocatul imi cere sa achit onorariul din contract (executat silit) fara ca eu sa pot contracta nici un fel de credit,si fara sa ma anunte de absolut nimic
Va rog sa ma ajutati sa imi spuneti daca pot face contestatie la executarea silita pentru ca eu nici macar nu am stiut ca daca nu contractez creditul trebuie sa achit onorariul.Ba mai mult eu am semnat toate documentele si nu am primit nici copia de pe contract si nici macar incheierea de la instanta ca datoria ar fi fost stearsa
Ce pot face in acesta situatie ?


Va multumesc mult!
Buna ziua

In anul 20018 am dorit sa achizitionam o garsionera de la un dezvoltator imobiliar,iar la inceputul anului am hotarat sa dam avansul pentru acest imobil (termenul de finalizare era Decembrie 2018) insa pana la aceasta data (Decembrie 2018) lucrarile de executie nici macar nu au inceput
Promisiunea de vanzare-cumparare a fost facut intre mine si firma dezvoltatorului imobiliar,la un notar public.
Am adresat o cerere de restituire a avansului companiei dezvoltatorului in luna a 6 a 2019 si nu am primit nici un raspuns.Am discutat cu dansii si l-am spus ca pana in vara anului 2019 in locul acela este un teren viran si nu cred ca vor mai executa ceva vreodata,si sa imi restituie suma data avans fara vre-o pretentie in plus (in promisiune era stipulat ca daca nu se executa imobilul la data stabilita voi primi dublu sumei platite ca si avans)
M-am adresat instantei de judecata in speranta ca va face lumina dar dat find faptul ca eu nu am semnat ultima parte a promisiuni cea in care eu ma angajam sa platesc ratele catre dezvoltator instantele imi resping cererea ca nefondata
Eu am cerut in instanta (avocatul care a redactat procesul si ma reprezentat in instanta) incuvintarea de executare silita pentru a imi recupera suma platita avans si a realiza toate procedurile necesare.Dar mi sa parut un pic anapoda ca acesta mi-a cerut promisiunea pentru a depune in original la dosar

Aici ma cam impotmolesc eu deja ultimul proces statul procesual este in apel si nu cred ca mai am multe cai de atac
Cum pot proceda?Sau nu trebuia sa cerem noi executarea silita ?

Va multumesc mult pentru raspunsuri
Buna ziua

In data de 16.12 a fost emis pe numele meu un proces verbal de catre un echipaj al sectiei de politie (nu de Brigada rutiera) la completarea procesului verbal eu nu am putut ramane pentru ca trebuia transportam o persoana in varsta din Alexandria la un spital din Bucuresti si am plecat de la locul faptei,In procesul verbal sa suspendat permisul de conducere pe o ^^perioada de X zile^^ iar talonul masini,rca ul,si permisul au ramas la agentul care a intocmit PV ul
Am contestat in instanta PV ul si sa emis certificat de grefa
Si de aici incepe povestea.....
Am fost la cei de la brigada rutiera sa ridic permisul in baza certificatului de grefa si au spus ca nu se afla la ei (eu in calculator nu apar cu permisul suspendat)am fost de la incepulul luni pana cam acum o spatamana mi-au spus sa revin.
M-am adresat sectiei de politie de unde face parte ag.constatator si de acolo mi-au spus ca au fost trimise la organul emitent mai exac DPRCIV.Am fost la ei sa ridic permisul si talonul si dupa ce au cautat in calculator si au intrebat au spus ca le ei nu se afla nici permisul nici talonul
Acum nu stiu unde sa ma mai adresez si unde sa ma mai duc
Ma gandesc ca ceva sa intamplat in toata procedura asta din moment ce toti spun ca nu sunt la ei.Si unde ar putea sa fie ?
Spuneti-mi va rog unde sa ma mai adresez ?Sa astept citarea in proces si sa ii spun si completului de judecata acest lucru ?