avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Activitate Mirabela fedeles

Activitate Mirabela fedeles

Nu are o documente .

gi-jane2 a scris:

tata are?


Multumesc frumos.
Avocat Neagu Elena a scris:

Trebuie sa va adresați instantei de judecata cu o cerere privind delegarea autorității părintești.
Contactati un avocat și demarati procedura.

Buna ziua as dori sa plec in strainatate dar as vrea ca parintii mei sa fie reprezentant legal al copilului pe o perioada de 1 an care ar fi procedurile?
Buna seara am primit de la anaf un titlu executoriu cu suma 1045 eu im 2018 am platit 95 ron pentru a primi cardul de sanatate am dat o declaratie unica pentru plata de asigurari sociale dar apoi nu am platit nimic acum mi a venit titlul executoriu cum ca as avea de plata 883 ron pt 2018 -2019 eu neavand nici un venit plus alte sume avand datile 31.12.2020 in martie 2020 am fost angajata pe o perioada de 3 luni si acum sunt in indemnizatie de crestere a copilului ...ceea ce nu inteleg de ce trebuie sa le platesc aceste sume daca nu am avut nici un venit ...si plus aceste sume sunt pentru asigurai de sanatate aferent declaratiei unice...nu am avut venituri in Romania eu doar am vrut sa platesc la sanatate...ce se poate face in acest caz?
Am inteles multumesc frumos.

gi-jane2 a scris:

nu poate fi sters ca e tatal copilul , nu reusiti nici cu judecata daca e tatal lui.
Daca nu e, contestati in instanta recunoasterea ca nu corespunde adevarului si obligatoriu se ajunge la test adn.

Exista posibilitatea ca la procesul pentru tagada de paternitate sau contestarea paternitatii sa nu fue necesar testul de paternitate?

raluk0207 a scris:

Nu.
Nu se sterge nimic din certificat. Ca nu dati cu pasta corectoare..
Orice modificare se face pe baza unei hotărâri judecătorești. .

Buna seara este posibil ca si tatal nebiologic sa fie sters de pe certificta mentionez ca doar la recunoscut nu am fost casatoriti.Se poate ca prin judecata sa nu fie necesar testul de paternitate?
Buna seara doar la recunoscut nu am fost casatoriti.Se poate sterge din certificat fara test adn?

gi-jane2 a scris:

da, prin tagada sau contestare a recunoasteii paternitatii, dupa cazul in care va aflati.
sunteti casatorita cu tatal, e un copil nascut sau conceput in timpul casatoriei sau l-a recunoscut ?

Doar la recunoscut nu suntem casatoriti

gi-jane2 a scris:

da, prin tagada sau contestare a recunoasteii paternitatii, dupa cazul in care va aflati.
sunteti casatorita cu tatal, e un copil nascut sau conceput in timpul casatoriei sau l-a recunoscut ?

Buna as avea si eu o intrebare se poate sterge tatal nebiologic de pe certificatul de nastere a copilului?