avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1242 soluții astăzi
Forum Activitate amigobest

Activitate amigobest

Răspuns la discuția Obținere acte teren
Mulțumesc pentru răspuns! Dezbaterea moștenirii e aproape imposibila... Rudele împărțite în toată lumea...

raluk0207 a scris:

Da. Și e cea corectă, nu uzucapiunea.
Sa dezbateti succesiunea după strabunici.

Buna dimineața!
Bunicii au deținut cu acte un teren și casa construita pe el. După decesul lor s-a dezbătut moștenirea și proprietar a devenit tatăl meu, urmând să fac acte pe numele meu. Bunicii au mai deținut peste drum de casa o grădină primit pe "viu grai", daca e corect spus, de la străbunici. Nu au plătit niciodată impozit pe acest teren. Toată lumea știe că e gradina bunicilor mei. Cum as putea face acte pe acel teren?
Uzucapiune înseamnă să plătesc 10 ani rol eu sau tatăl meu și apoi să dau in judecata sa obțin titlu de proprietate? Există o cale mai rapidă și mai buna?
Mulțumesc pentru sfat!
eram obosit si nu am fost atent. notar am vrut sa scriu. ms de informatii
Răspuns la discuția nelamuriri mostenire teren
dak ea moare va ramane fiului ei...aceeasi procedura trebuie sa urmeze si el.sa faca dovada in instanta k are drept de proprietate...probabil se complik k mai are o sora...cum ar trebui sa procedez sa pt a dovedi in instanta? cu ce acte sau cum? ms
este valabil si la cumparea unui teren? dak imi face o ruda contract vanzare cumparare pt un teren pt a nu putea interveni ceilalte rude se stabileste un pret minim pt acel teren pt a putea sa-si ia avocatul onorariul? e neaparat sa fac dovada in fata notarului k am platit pt acel teren atata timp cat persoana care il vinde semneaza , bineinteles platesc acel onorariu dak e nevoie...ms
buna ziua. am o nelamurire...strabunicii sotiei au lasat mostenire un teren la cei tre copii. unu din mostenitori e bunica ei. am inteles k cei doi frati au vandut terenurile care li se revenea. am intrebato de acte si a zis k nu are iar terenul se lasa mostenire la cei doi copii ai ei, respectiv matusii si tatalui fetei, urmand ca matusa sa renunte la partea ei iar apoi se ne revina noua. am inteles k nici impozit nu ar mai fi platit pe el. ce ar trebui sa fac sa trec terenul pe numele meu sau al sotiei acum cat mai sunt in viata bunicii? sau cum pot face rost de un act de proprietate dak ea zice k nu il are? vreun duplicat? ma gandesc cum au vandut ceilalti frati terenurile? astept orice sfat si va multumesc