Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obținere acte teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obținere acte teren

Buna dimineața!
Bunicii au deținut cu acte un teren și casa construita pe el. După decesul lor s-a dezbătut moștenirea și proprietar a devenit tatăl meu, urmând să fac acte pe numele meu. Bunicii au mai deținut peste drum de casa o grădină primit pe "viu grai", daca e corect spus, de la străbunici. Nu au plătit niciodată impozit pe acest teren. Toată lumea știe că e gradina bunicilor mei. Cum as putea face acte pe acel teren?
Uzucapiune înseamnă să plătesc 10 ani rol eu sau tatăl meu și apoi să dau in judecata sa obțin titlu de proprietate? Există o cale mai rapidă și mai buna?
Mulțumesc pentru sfat!
amigobest, utilizator
Da. Și e cea corectă, nu uzucapiunea.
Sa dezbateti succesiunea după strabunici.
Mulțumesc pentru răspuns! Dezbaterea moștenirii e aproape imposibila... Rudele împărțite în toată lumea...

raluk0207 a scris:

Da. Și e cea corectă, nu uzucapiunea.
Sa dezbateti succesiunea după strabunici.