Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune

Buna seara,
am rugamintea de a ma ajuta cu un sfat:bunicul meu a decedat de 2 luni.La dezbaterea succesiunii,mama mea fiind singurul copil,a aflat ca bunicul nu a fost proprietarul casei in care locuia de 45 de ani si pt. care a platit impozit in tot acest timp.Proprietar era concubina bunicului cu care a convietuit 35 de ani si care a decedat in 2002.Ei nu au avut copii impreuna,iar dupa decesul ei nu s-a dezbatut succesiunea de catre rudele acesteia,care nu au manifestat nici un interes pt. casa..Va rog sa ma sfatuiti daca mama ca mostenitoare a bunicului,poate beneficia(nu stiu daca e termenul corect :sorry:) de uzucapiune ,si daca da,ce trebuie sa faca in acest sens. Va multumesc mult.
Nu.
andymaurul, utilizator
Nu poate beneficia de uzucapiune, intrucat posesia exercitata de bunicul a fost una echivoca. Actele de stapanire materiala asupra bunului imobil nu au fost facute ”in nume de proprietar”, ci in calitate de partener de viata al adevaratei proprietare, fiindu-i permis de catre aceasta sa le faca.
Alimanescu George a scris:

Nu poate beneficia de uzucapiune, intrucat posesia exercitata de bunicul a fost una echivoca. Actele de stapanire materiala asupra bunului imobil nu au fost facute ”in nume de proprietar”, ci in calitate de partener de viata al adevaratei proprietare, fiindu-i permis de catre aceasta sa le faca.

Sunt de aceeasi parere.Mostenitorii sunt urmasii concubinei tatalui dvs.
andymaurul, utilizator
Multumesc mult de raspunsuri,dar toata lumea stia ca bunicul e proprietar,pt.ca el a vindut o casa si a cumparat asta pe numele concubinei,el nefiind divortat de bunica la acea data, respectiv in 1972.Doar la dezbaterea mostenirii s-a aflat ca imobilul este pe numele concubinei decedate,iar de atunci din 2002 el a platit ca si pina atunci ,impozitul pe numele lui.Bunicul este proprietar cu Titlul de Proprietate pe terenul de 800mp aflati in gradina casei casei si la care nu se poate ajunge decit trecind prin curtea casei.Deci nu exista nici o solutie de a intra in posesia casei(care de fapt sta sa cada,nu are nici o valoare ca imobil)doar pt. a reintregi terenul( e vorba de 100 mp pe care e casa)? Multumesc mult