avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Activitate Savu C.

Activitate Savu C.

...da, vad acum. Si deciziile ICCJ nu mai pot fi niciunde atacate? Adica ei pot sa emită hotărari care presupun aplicarea retroactiva a unei legi? Intreb...chiar nu înțeleg...stiam ceva de principiul neretroactivității, are excepții oare? Multumesc pentru raspunsurile date, e bine si daca imi clarifica problema, chiar daca nu vad o rezolvare. Multumesc.

„Cornel Vasile
Consilier juridic
20:07, 26 Octombrie 2017
CONTACTEAZĂ
Legea 153/2017 nu are efect retroactiv.”


In 2017 nu avea efect retroactiv si acum are...Destul de ciudat.
multumesc. Dar o lege din 2017 se aplica pentru cei care au facut echivalarea in 2012? Adica nu e aplicabilă doar pt cei care si-au echivalatat doctoratul cu gradul I după momentul apariției ei(2017)?
Buna ziua,

Am doctorat echivalat cu gr I din 2012. Pana acum am primit si spor de doctorat si salariu corespunzator gradului I. Incepand din aceasta luna, martie 2024, nu mai primesc sporul de doctorat. Mentionez ca colegii din scoală care au si gr I si dupa grad si-au dat doctoratul, continua sa primeasca sporul de doctorat, spre deosebire de mine care mi-am echivalat doctoratul. Nici pentru ei, nici pentru mine nu s-a modificat fisa postului si nu ni s-au adaugat sarcini cuantificabile in functie de care sa ni se acorde sporul de doctorat. Nu ni s-a motivat in niciun fel aceasta diferenta de plata. Exista vreo baza legala? Multumesc.
Buna seara,
Sunt petent intr-un dosar penal deschis pentru purtare abuzivă. Dupa doi ani in care a stat la Parchetul Militar, dosarul a fost inchis, pe motiv ca fapta nu e prevazuta in Codul Penal. Din 6 martori au fost audiati doar 3, iar in P.V. de motivare a absentei declaratiilor celor 3 se motiveaza doar in legatura cu 2 dintre acestia-care ar sta in Iasi si nu le-ar permite serviciul sa se deplaseze la Bucuresti. Despre al 3-lea martor nici nu se face vorbire, desi l-am indicat inca de la prima declaratie la sectia de politie, fiind prezent la cele intamplate. Mai mult, desi am depus la dosar inregistrari si unul din martorii audiati recunoaste in mare parte ce se aude pe inregistrari, procurorul de la Parchet a dat ordonanta de inchidere a dosarului. Am facut plangere la judecatorul de camera preliminara la Trib. Militar. Aici au avut loc 2 sedinte: la prima nu ajunsese dosarul de la Parchet, deci s-a amanat, iar la a doua am fost chemati eu si intimatul care a si-recunoscut faptele, dar a spus ca se adresa in general, nu cuiva anume- motiv pt care la finalul sedintei s-a propus respingerea plangerii mele. Am depus intre timp un memoriu in care am aratat ca nu s-au audiat toti martorii si ca marturiile celor audiati nu au fost luate in considerare- lucruri pe care le spusesem si in cea de-a doua sedinta. Cu toate acestea, in 14 februarie s-a dat hotarare definitiva cu dezinvestire(?) prin care se inchide dosarul. Azi am studiat dosarul si am observat ca minuta celei de-a 2-a sedinte, in care intimatul si-a recunoscut faptele- lipseste cu desavarsire din dosar, iar hotararea finala e data ca mentinere a deciziei procurorului de la parchet. De la arhiva mi s-a spus ca nici nu a fost redactata acea minuta. Mai pot face ceva pt rejudecarea acestei cauze? E normal sa se treaca peste adevar ca si cand nu ar exista? Multumesc anticipat.
multumesc pt raspuns. Domnia-sa nu afisaza niciodata vreo dovada pentru cheltuieli de reparatii pe care pretinde ca le face la tevi si canalizare, fapt pt care nu i-am platit banii pt fondul de reparatii. I-am spus ca ii pot plati in contul asociatiei, pt ca ulterior sa-i cer justificarea acelor cheltuieli ale asociatiei pe care spune ca le-a facut ,,din buzunarul propriu``. In acest context mi-a spus ca nu poate deschide cont al asociatiei pt ca nu are acord de asociere, document care i se cere la banca. Ma intreb si eu cum de e presedinte de asociatie si cum de exista asociatie de proprietari fara acord de asociere. De asta v-am adus in atentie aceasta problema. Multumesc pt raspuns.
da, asa a spus chiar ieri, ca motivare ca nu poate deschide cont bancar al asociatiei de proprietari- la banca i se cere acest acord de asociere si acest acord nu exista. Multumesc pt raspuns.
Presedintele asociatiei de proprietari spune ca nu are Acord de asociere, deci nu poate deschide cont bancar al asociatiei. El a fost numit prin vot al proprietarilor din bloc si are decizie de numire de la primarie pe 4 ani. E legal? Va intreb si pentru ca cere bani pentru tot felul de reparatii pt care nu prezinta chitanta, pur si simplu trebuie sa dam acesti bani pt ca el i-ar fi dat,,din buzunarul propriu``. Multumesc
Buna seara.
1. Inregistrarea cursurilor in perioada on-line a fost interzisa si la nivel universitar? Stim ca in preuniversitar a fost interzisa, dar exista un O.M. asemanator pt facultati?
2. In unele facultati s-au intamplat lucruri oribile- profesori care vorbesc obscen, injura, urla, insulta studentii in mod continuu la cursuri. Inregistrarile respective, avand in vedere gravitatea faptei, pot constitui probe? Desi contin cuvinte de nereprodus, nu au fost luate in considerare de comisia de cercetare a abuzurilor(senat), pt ca vezi Doamne, nuam cerut acordul sa inregistrez un profesor care insulta si ameninta studentii, vorbeste murdar si se lauda ca a dat peste un om cu masina pe parcursul a 10 cursuri. Nimeni nu-i face nimic pt ca studentii nu vor sa depuna marturie ca sa nu-i pice si e bine-merci acolo.
3. Daca un profesor univ a fost dovedit plagiator si i s-a retras cartea mai are voie sa fie la cetedra?
Multumesc anticipat.
Buna seara.
1. Inregistrarea cursurilor in perioada on-line a fost interzisa si la nivel universitar? Stim ca in preuniversitar a fost interzisa, dar exista un O.M. asemanator pt facultati?
2. In unele facultati s-au intamplat lucruri oribile- profesori care vorbesc obscen, injura, urla, insulta studentii in mod continuu la cursuri. Inregistrarile respective, avand in vedere gravitatea faptei, pot constitui probe? Desi contin cuvinte de nereprodus, nu au fost luate in considerare de comisia de cercetare a abuzurilor(senat), pt ca vezi Doamne, nuam cerut acordul sa inregistrez un profesor care insulta si ameninta studentii, vorbeste murdar si se lauda ca a dat peste un om cu masina pe parcursul a 10 cursuri. Nimeni nu-i face nimic pt ca studentii nu vor sa depuna marturie ca sa nu-i pice si e bine-merci acolo.
3. Daca un profesor univ a fost dovedit plagiator si i s-a retras cartea mai are voie sa fie la cetedra?
Multumesc anticipat.