avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Activitate adinagea

Activitate adinagea

Buna ziua,

Va rog ajutati-ma in urmatoarea problema:

Am un nepotel de 12 ani care a luat apararea unei colege de scoala, incercand sa faca singur dreptate.
Un coleg de scoala s-a dus la acea fetita a insultat-o in fel si chip, iar el a vrut sa "ii dea o lectie", punandu-i o piedica. Acesta a cazut si si-a rupt mana, nu stiu daca exista si alte complicatii.
Incidentul s-a produs in scoala si din cate am inteles directoarea scolii i-a amenintat ca il va trimite pe copil la scoala de corectie. Este vorba, totusi de un baiat de 12 ani, fara alte incidente, fara medii scazute la purtare.

Acest incident a avut loc in scoala, oare nu au si profesorii o parte de vina? Copilul care are mana in atele este recunoscut pentru "buna" lui purtare, neavand nicio problema datorita functiei importante a parintilor.


Spuneti-mi va rog cum ar putea sa rezolve aceasta situatie, din pacate parintii nu au posibilitati financiare si acest copil are sanse in viata doar invatand!!!! Ce se poate intampla in cazul in care sunt complicatii cu privire la starea de sanatate a baiatului cazut? Sau, mai bine zis, ce se poate intampla in cazul in care parintii aduc certificate medicale false?

Nu vreau sa credeti ca ii iau apararea nepotului meu dar chiar este un copil retras si cuminte.


Este oare normal sa ii fie atribuita vina exclusiv lui? Existe clauze in regulamentul scolar general care sa se refere si la aceste situatii?


Va multumesc anticipat!
Va multumesc ptr raspunsuri, f utile..... :)
Buna ziua,

Ma adresez catre dumneavoastra cu urmatoarea problema: un angajat care a lucrat 2 saptamani si apoi si-a dat demisia solicita Cartea de Munca. Aceasta a fost trimisa la ITM, dar nu a fost inchisa corespunzator de firma la care a lucrat anterior angajatul si a fost returnata. In aceste conditii, nu am avut cum sa inscriem din activitatea de aici in carnetul de munca, carnetul trebuie dus intai la angajatorul care nu a inchis corespunzator activitatea. Am discutat cu angajatul care este multumit ca am facut rost de CM lui si refuza sa returneze CM la noi, ptr a i se mai inscrie cele 2 sapt de activitate dupa incheierea activitatii. In ce masura ne poate afecta pe noi acest lucru? Este necesar sa solicit un proces verbal din care sa rezulte ca a primit CM in original si refuza sas i se faca completari dupa ce rezolva cu celalalt angajator?

mentionez ca i-am explicat fostului angajat ca ii sunt de folos si aceste 2 saptamani si ca nu este interesat de completarile respective

Va multumesc anticipat!!!!

O zi buna!
Răspuns la discuția valabilitate curs
va multumesc si Dumneavoastra pentru raspuns, foarte util!
Răspuns la discuția valabilitate curs
va multumesc ptr raspuns, diploma este avizata de cele 2 institutii
toate cele bune!
Buna ziua,

Am un angajat la resurse umane care a facut un curs de inspector RU in 2005 (la o firma particulara), dar nu a obtinut atestaul de la ITM. Mai este valabil acest document ptr a obtine atestatul de la ITM prin examen?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Contract de raspundere materiala
va multumesc mult pentru raspunsuri....:)

o zi excelenta!
Răspuns la discuția Contract de raspundere materiala
Va multumesc tare mult pentru promptitudine! Conform ART. 31
Angajatul care primeste, pastreaza si elibereaza bunuri fara a avea calitatea de gestionar in intelesul articolului 1 raspunde integral, aplicindu-i-se in mod corespunzator prevederile prezentului capitol.
Intrucat nu vreau sa ne "plimbam in jurul cozii" as dori sa va intreb daca pot intocmi aceste contracte de constituire a garantiei, fara ca angajatii respectivi sa nu fie incadrati ca si gestionari, sumele care li se vor retine sa le fie returnate la eliberarea din functie, sumele returnate sa fie in conformitate cu legea 22/1969?
Este legal acest lucru, avand in vedere sumele mari de bani cu care lucreaza angajatii respectivi si a faptului ca se respecta drepturile angajatului? Mai exact, ce doresc este, fara a modifica functia angajatului, sa opresc, in baza unui angajament scris, sa opresc un procent din salariul net al angajatului, pe care sa il virez intr-un cont special, dupa eliberarea din functie, salariatul sa beneficieze de banii opriti!

Acest contract trebuie avizat de ITM sau reprezinta un angajament intre angajat si angajator?

Mai exista si alt temei legal in afara de Legea 22/ 1969 care m-ar putea sa intzeleg mai bine aceasta situatie?



Va multumesc,
:)

Buna ziua,
Ajutati-ma va rog cu temeiul legal in baza caruia se pot intocmi contractele de raspundere materiala, in conditiile in care angajatii au in raspundere sume mari de bani....Aceste tip de contract poate fi incheiat si pentru angajati care nu pot fi incadrati pe postul de gestionar?Si daca da, in ce conditii?

Mai este valabila conditia de varsta de minim 21 ani pentru functia de gestionar?

Astept cu nerabdare raspunsurile D-voastra,

Multumesc