Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... valabilitate curs
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

valabilitate curs

Buna ziua,

Am un angajat la resurse umane care a facut un curs de inspector RU in 2005 (la o firma particulara), dar nu a obtinut atestaul de la ITM. Mai este valabil acest document ptr a obtine atestatul de la ITM prin examen?

Va multumesc!
Diploma obtinuta de la societatea respectiva nu isi pierde valabilitatea, ca orice diploma, daca acel curs era atestat de Ministerul Educatiei si Ministerul Muncii. Autorizarea din partea ITM se da catre societate pentru a putea tine singura carnetele de munca si de a face inregistrarile, comisionul catre ITM fiind mai mic in acest caz, 0,25 in loc de 0,75.
Daca a facut un curs de inspectori resurse umane e foarte bine. Firma formatoare nu i-a dat o diploma, un certificat de absolvire sau un alt act? Aceasta firma trebuie sa fie atestata de Ministerul Muncii.
Nu are nevoie de atestat de la ITM decat daca opereaza in cartile de munca. In rest, daca isi face datoria este foarte bine.
va multumesc ptr raspuns, diploma este avizata de cele 2 institutii
toate cele bune!
va multumesc si Dumneavoastra pentru raspuns, foarte util!