Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cine are dreptul de a opera in cartile de munca?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cine are dreptul de a opera in cartile de munca?

noi suntem o firma in plina dezvoltare si in urmatoarele 2 sau 3 luni o sa depasim numarul de 50 angajati, asta inseamna din cate stiu eu ca suntem considerati deja o firma mare.Eu ma ocup de resurse umane si am inteles ca peste 50 de angajati se pot tine cartile de munca la noi la firma.Eu anul asta termin managementul si dau licenta din resurse umane.Intrebarea mea este cine are dreptul sa opereze in cartile de munca daca acestea se afla la sediul nostru? Si cum se tine epoi legatura cu ITM?
Dupa ce veti absolvi scoala si veti face si un curs, daca nu ma insel, veti putea opera chiar dvs. in carnetele de munca.
Si avand in vedere ca scolile inalte sunt f. bune dar dupa ce le terminam vedem ca.... practica ne omoara, va trebui sa gasiti pe cineva cu experienta ( un inspector de la ITM) care sa va spune ce aveti de facut.
Pentru a putea opera in carnetele de munca va trebui sa va adresati ITM in vedeera obtinerii unui atestat, ce va da dreptul sa operati in carnetele de munca. Atestatul se poate obtine in urma unui concurs sustinut in cadrul ITM, iar inscrierea la acest concurs nu necesita neaparat studii superioare, este nevoie insa ca firma sa va trimita la aceste cursuri.
stefdea_30 a scris:

noi suntem o firma in plina dezvoltare si in urmatoarele 2 sau 3 luni o sa depasim numarul de 50 angajati, asta inseamna din cate stiu eu ca suntem considerati deja o firma mare.Eu ma ocup de resurse umane si am inteles ca peste 50 de angajati se pot tine cartile de munca la noi la firma.Eu anul asta termin managementul si dau licenta din resurse umane.Intrebarea mea este cine are dreptul sa opereze in cartile de munca daca acestea se afla la sediul nostru? Si cum se tine epoi legatura cu ITM?

Nu exista nicio prevedere in sensul ca firmele care au peste 50 de angajti pot tine cartile de munca la sediul societatii.
In vederea obtinerii dreptului de a face inscrieri in carnetele de munca, mai intai trebuie sa se obtina aprobarea pentru pastrarea si completarea carnetelor de munca. Dupa obtinerea acestei aprobari se intocmeste un dosar pentru persoana desemnata sa faca inscrierile in carnetul de munca si care trebuie sa obtina un atestat in acest sens.
Pentru mai multe detalii vedeti
[ link extern ]

Angajatori care au primit aprobarea de a păstra şi completa carnetele de munca ale salariaţilor, sunt obligati:
a) sa depună lunar la inspectoratul teritorial de munca dovezile de calculare a drepturilor salariale, pana la data de 25 a lunii următoare celei pentru care se face plata acestora;
b) sa prezinte carnetele de munca ale salariaţilor la inspectoratele teritoriale de munca, la încetarea contractelor individuale de munca ale acestora, în vederea certificării inscrierilor efectuate.

Nu exista nici o limita privind numarul persoanelor incadrate, necesar pentru a opera carnetele de munca la sediul angajatorului. Ultima societate la care am luat carnetele de munca are doar 19 salariati, asa ca asta nu e un impediment. Pe de alta parte pentru a lua carnetele munca, trebuie sa existe in cadrul societatii sa exista o persoana care detine atestat ITM, si nu are antecedente penale, o alta cerinta este aceea de a avea comisionul achitat la zi si de a detine spatiul adecvat la sediul societatii pentru pastrarea acestora si ma refer aici la fisetul metalic cerut de norme.
pentru a putea opera in cartile de munca trebuie sa aveti un curs de inspector RU acreditat si atestarea ITM. Toate detaliile le puteti gasi pe www.itmbucuresti.ro