avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate alex.r

Activitate alex.r

Buna ziua,
Doresc sa ma debransez de la SPLT Brasov, si m-am lovit de refuzul lor neavand la dosar HG 2021. Asociatia de proprietari nu au tinut aceasta HG / 2021.
Ce pot face sa ii actionez in instanta sau sa obtin documentul necesar.
Se pot sanctiona cumva daca nu au atinut HG 2021?
E credibila in instanta ca este pandemie?
Multumesc
Salutare,
Va trebuie sa te informezi foarte bine despre acel dezvoltator.( daca este serios, tine de termen de predare, actele proprietatii sa fie oke,) . Mai degraba as prefera siguranta decat sa traiesc printre emotii, stres.
Ai grija, dar te sfatuiesc sa te informezi cat se poate de mult. ( autorizatii de constructie, acte proprietate, cine e dezvoltatorul.) ar putea sa nu intabuleze si ramai in aer.. el intra in insolventa/faliment. si ai pierdut
Buna ziua,
Am cumparat anul trecut in martie (2019) o garsoniera - 30500 EURO, ulterior la cateva luni am vandut-o mai scump 39200 EURO si am cumparat alta in noiembrie(2019) 32200 EURO si am vandut-o in ianuarie (2020) 35.500 EURO.
Am cumparat un apartament la super pret 46.500 EURO si as dori sa il vand sa pot face profit.
Problema mea este legata de acel TVA pe care trebuie sa il platim la stat. As dori sa stiu daca pot sari peste aceste taxe.
Trebuie sa vand peste 13 luni sa nu platesc taxe?
Pot dona surorii mele si ulterior sa vanda ca sa nu mai platim acele procente catre stat?
Va multumesc mult.
Poate aveti o soltuie si nu am descoperit.o.