avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... legal / ilegal - ca nu sa tinut HG 2021 (asociatie de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

legal / ilegal - ca nu sa tinut HG 2021 (asociatie de proprietari)

Buna ziua,
Doresc sa ma debransez de la SPLT Brasov, si m-am lovit de refuzul lor neavand la dosar HG 2021. Asociatia de proprietari nu au tinut aceasta HG / 2021.
Ce pot face sa ii actionez in instanta sau sa obtin documentul necesar.
Se pot sanctiona cumva daca nu au atinut HG 2021?
E credibila in instanta ca este pandemie?
Multumesc
Ultima modificare: Luni, 5 Iulie 2021
alex.r, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:37, 6 Iulie 2021
Este indicat sa rezolvati amiabil.
Procesul este destul.de.complicat și nu va descurcați fără avocat foarte tehnic juridic.
din cauza restrictiilor nu s-au putut desfasura adunarile...acum s-au mai relaxat treburile

daca nu este asociatie mare se pot lua semnaturi din usa in usa si la sfarsit sa semneze/stampileze din partea asociatiei


Important este sa le duceti ceea ce au cerut.
Ultima modificare: Luni, 5 Iulie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ce e HG/2021? Vreo hotarare de Guvern?

Eu sunt presedinte de Asociatie si am tinut AGA si in mertie (primul trimestru) si mai fac una acum pentru montarea/inlocuirea apometrelor.
SPLT Brasov - ce furnizor este?
Sunt hotarari pe care o asociatie le poate lua la nivel de Comitet, conform HG 196/2018, nefiind necesara AGA.
Nu exista sanctiune pentru neconvocare adunare generala,mai ales ca exista si perioada de pandemie cand au fost interzise intrunirile
Daca exista interes din partea echipei manageriale,adunarea generala se poate convoca pe scari sau tronsoane din condominiu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna dimineata. potrivit dispozitiilor hotararii guvernului nr.580 ... GeorgetaAnca GeorgetaAnca Buna dimineata. Potrivit dispozitiilor Hotararii Guvernului nr.580 din 27 mai 2021 se reglementeaza alte tipuri de intruniri, adunarea generala a asociatiilor ... (vezi toată discuția)
Se poate refuza plata unor facturi privind prestarea unor servicii ... gianina_roman gianina_roman Se poate refuza plata unor facturi privind prestarea unor servicii de cenzor la o asociatie de proprietari, in conditiile in care serviciile au fost prestate, ... (vezi toată discuția)
Asociatia de proprietari nu respecta legea 230 maud maud M-am mutat intr-un bloc de 4 etaje si 7 scari in ianuarie 2014, dupa ce inainte locuisem la casa cu curte. Asociatia de proprietari (la care am facut cerere sa ... (vezi toată discuția)