Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... legal / ilegal - ca nu sa tinut HG 2021 (asociatie de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

legal / ilegal - ca nu sa tinut HG 2021 (asociatie de proprietari)

Buna ziua,
Doresc sa ma debransez de la SPLT Brasov, si m-am lovit de refuzul lor neavand la dosar HG 2021. Asociatia de proprietari nu au tinut aceasta HG / 2021.
Ce pot face sa ii actionez in instanta sau sa obtin documentul necesar.
Se pot sanctiona cumva daca nu au atinut HG 2021?
E credibila in instanta ca este pandemie?
Multumesc
alex.r, utilizator
Este indicat sa rezolvati amiabil.
Procesul este destul.de.complicat și nu va descurcați fără avocat foarte tehnic juridic.
din cauza restrictiilor nu s-au putut desfasura adunarile...acum s-au mai relaxat treburile

daca nu este asociatie mare se pot lua semnaturi din usa in usa si la sfarsit sa semneze/stampileze din partea asociatiei

Important este sa le duceti ceea ce au cerut.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ce e HG/2021? Vreo hotarare de Guvern?

Eu sunt presedinte de Asociatie si am tinut AGA si in mertie (primul trimestru) si mai fac una acum pentru montarea/inlocuirea apometrelor.
SPLT Brasov - ce furnizor este?
Sunt hotarari pe care o asociatie le poate lua la nivel de Comitet, conform HG 196/2018, nefiind necesara AGA.
Nu exista sanctiune pentru neconvocare adunare generala,mai ales ca exista si perioada de pandemie cand au fost interzise intrunirile
Daca exista interes din partea echipei manageriale,adunarea generala se poate convoca pe scari sau tronsoane din condominiu