avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 969 soluții astăzi
Forum Activitate tigerban

Activitate tigerban

Răspuns la discuția abuz de incredere?
Buna ziua, si va multumesc pt raspunsuri.
Dar daca el ar face acelasi lucru cu masina lui? sau ar fi bine sa ma duc sa i-o las sau ceva de genul?
Buna seara.
Ma confrunt cu un caz des intalnit dar care a luat o intorsatura ceva mai ciudata.
Eu sunt detinatorul unui autoturism si am vrut sa`mi achizitonez un altul. Am vrut sa fac schimb cu un prieten de al meu, deci schimb pe schimb cum ar veni. El imi vinde mie masina lui, eu o vand lui pe a mea. Fiind prieteni pur si simplu am facut schimb de chei si acte (totul inafara de CI-cartea de identitate - nici el nu mi-a dat`o si nici eu lui pe motive ca nu le aveam atunci la noi), ramanand ca actele de vanzare-cumparare sa le intocmim mai tarziu. Nu am facut nici un act de mana, absolut nimic. Toate bune si frumoase, dar dupa un timp, cca 2-3 sapt. mi-am dat seama ca nu sunt multumit de masina lui asa ca am hotarat sa facem schimbul inapoi, moment in care el a pretins (mecanic fiind) ca a investit o suma de aprox 300 euro in masina si iese in pierdere daca nu`i restitui acesti bani. Teoretic el nu ar vrea sa facem acest schimb inapoi, adika nu vrea sa-mi inapoieze autoturismul, nu-mi mai raspunde telefoanelor, dar mi-a trimis un mesaj prin altcineva sa-i aduc C.I autoturismului meu, probabil vrea sa o vanda. Tin sa amintesc ca nu am facut nimik prin care sa ateste practic ca eu i-am vandut lui masina sau el mie pe a lui. Mi-a reprosat ca am lasat prea mult timp pana sa iau aceasta decizie si ca i-am adus uzura masinii, dar acelasi lucru a facut si el, eu nu am de unde sti ce/cum/daca a schimbat ceva in bine sau nu, dar am zis ca eu trec cu vederea, vreau doar masina inapoi. Deci am numele meu pe acte, tot.
Intrebarea mea este cum as putea sa procedez? Daca nu am reusit sa cad la o intelegere cu el, ce e de facut? Trebuie sa depun vre-o plangere gen abuz de incredere? Eu cu ce pot iesi prost din treaba asta, avand in vedere ca masina lui e la mine?
Va multumesc din suflet, sunteti singurii care m-ati putea ajuta.
Stima, Andrei.
Buna ziua,
Eu, am avut permisul suspendat o luna, perioada in care m-am deplasat prin intermediul altor soferi. Intr-o dimineata vroiam sa imi iau tigari si am intalnit un prieten din cartier pe care-l stiu doar dupa porecla, stiam ca are permis si l-am rugat sa ma duca pana la o benzinarie sa imi cumpar un pachet de tigari. cand am ajuns la benzinaria respectiva, vis-a-vis de ea un echipaj de politie a oprit o masina in care erau niste prieteni comuni care au fost sanctionati si faceau "galagie". Am traversat impreuna cu soferul meu si el s-a luat putin la "harta" cu politistul respectiv, acesta din urma a vrut sa il legitimeze si sa-l amendeze pt ca a traversat prin loc nepermis. Soferul meu cand a vazut lucrul acesta a luat-o la fuga, moment in care politistul m-a prins de mana si m-a invitat pe mine la sectie. Atunci i-am spus ca nu am eu de-a face si sa se comporte ca atare ca nu am facut nici o infractiune. M-a legitimat, si mi-a dat o amenda pt traversare prin loc nepermis, mi-am cerut scuze, am vorbit frumos tot timpul si am spus ca nu am treaba cu "scandalagiii" implicati. El a vorbit la fel frumos in cele din urma si mi-a zis sa-i comunic soferului meu ca va primi amenda acasa ca a fugit de la locul faptei. Am zis ca nu am treaba cu el dar am sa-i comunic. Toate bune si frumoase cand dupa aprox 1 luna primesc acasa o recomandata prin care mi se solicita sa vin sa declar la politie cine mi-a condus masina proprietate personala pe in data de, la ora de. Am ramas putin uimit si apoi am realizat ca data si ora coincideau cu procesul verbal la care am primit acea amenda ca pieton pt traversare neregulamentara. Mi-am dat seama imediat ca e vorba de acel sofer al meu care a fugit probabil sa-l declar. Aduc la cuunostiinta ca atunci dupa fapta intamplata, politistul a plecat din locul respectiv si eu l-am sunat pe acest sofer sa vina inapoi si sa imi ia masina de acolo din benzinarie. Am apelat la o cuunostiinta din politie si mi s-a spus ca stie despre ce e vorba si ca trebuie sa ma duc sa declar numele celui care a fugit. Acum problema este ca eu il stiu doar dupa porecla si el mi-a zis ca nu exista asa ceva si daca nu ii comunic datele voi intra la complicitate si tainuire... ceea ce pe mine ma sperie ca nu am fost nici complice si n-am nici ce sa ascund. Eu am fost si sanctionat corespunzator deci nu inteleg la ce am fost complice. Si ca sa o luam si pe cealalta parte sa zicem ca prin reducere la absurd ma interesez si pot face rost de numele lui... revin si celelalte probleme daca el va fi actionat in instanta si pe mine ma pune ca martor impotriva lui... dupa ma trezesc cu geamuri sparte sau ceva mai grav din partea lui..moment la care nu vreau sa ajung.
Va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns..e adevarat ca pot sa intru ca si complice si pt tainuire la asa o prostie ? Luni trebuie sa ma duc sa ma intalnesc cu respectivul politist care mi-a aplicat amenda probabil ca asta va vrea sa ii spun numele. Intrebarea mea este chiar pot sa patesc ceva daca nu il stiu si respectiv nu il dau ?
O zi buna, va multumesc pt apreciere si timpul pe care l-ati pierdut pt a citi.
va multumesc tuturor pentru raspunsuri... la negocieri au cerut 5000 euro :) si eu care ma gandeam ca si 500 euro e mult.. ceea ce le-am si zis.. pana la urma au acceptat 500... mai mult ca imi era mila de copil... si asa ca nu aveam chef de plimbari ca accidentul s-a produs in alt oras.. si eram si speriat ca nu stiam ce se va intampla cu dosarul mai departe... sper sa nu fi dat prea mult.. oricum totul s-a terminat acum , va multumesc mult inca odata pentru ajutorul acordat, m-ati ajutat sa ies din starea de depresie ce o aveam in legatura cu dosarul. o zi minunata va doresc & keep up the good work.
In concluzie oricum ar fi, tot trebuie sa despagubesc , chiar daca nu am nici o vina, nu?
In urma cu aprox. o luna, traversam un oras, si in dreptul unei trecere de pietoni vad pe partea dreapta (tin sa precizez ca drumul avea o singura banda pe sensul de mers), pe trotuar, o fata de etnie rroma, impreuna cu 2 copii mici.. am incetinit incadrandu`ma in normele de rigoare, crezand ca vor sa traverseze, dar vazand ca nu au aceasta intentie, am lasat masina sa "curga" mentinand viteza admisa apropierii trecerii de pietoni. Cu aprox 1 metru inainte de trecere am observat cum unul din copii a luat`o la fuga angajandu`se in traversare. Nemai avand timp de reactie l`am lovit, am coborat din masina, am constatat ca avea o leziune la picior si un TCC deschis , am parasit locul accidentului transportandu`l la spital care era in imediata apropiere, si pentru ca nu sunt vinovat, si plus de asta victima a suferit un TCC sunt obligat sa o transport la spital, dupa care m`am intors la locul accidentului, am pozitionat masina cum era, am anuntat politia, si s`au constatat urmatoarele: mi s`a efectuat un dosar pe loc, s`au luat masuratori, am fost testat cu etilotestul in prezenta martorilor rezultatul fiind 0 , victima in varsta de 5 ani a fost transportata ulterior la spital, dupa ce am stat 4 ore la politie si am dat declaratii cu privire la cele intamplate (eu cu inca 2 martori din familie care se aflau in masina cu mine) vine respectivul shef de post si imi zice ca s`a intocmit un dosar, nu mi`a retinut permisul deoarece legea nu prevede asa ceva, mi s`a spus sa revin intr`o urmatoare zi pentru verificare tehnica a autovehicolului, si a ramas sa asteptam rezultatele de la spital. dupa aprox 1 luna sunt anuntat ca victima a iesit din spital, si ca are un certificat medico-legal de 25 zile... urma caruia cazul meu a intrat la art. 184, vatamare corporala din culpa. Mi s`a comunicat o data de intalnire pentru a discuta cu mama victimei, sa ne intelegem, ca totul sa se termine cu bine. Tin sa precizez ca in procesul verbal constatat de ei, nu scria nimik despre gravitatea faptei si persoanele invinuite, scria doar ceea ce au constatat ei.. sau pv`ul acela se face abia acum cand a iesit din spital? scuze nu ma prea pricep... posibil sa nu fi fost o expertiza ? :| Intr`un final imi cer scuze daca am omis ceva, insa vreau sa aflu.. avand in vedere ca am "de`a face" cu niste persoane de etnie rroma (precizez ca sunt genul care nu au bani si sunt cu bautura in fapta - nu am nimic cu rromii si nu fac discriminari) mi`e cam frica de suma pe care or sa o ceara la "negociere" .. sa zicem ca eu nu accept suma, ce se poate intampla? unde se ajunge? daca nu mi-a fost retinut permisul , inseamna ca eu sunt vinovat? poate asigurarea (RCA) sa intervina pentru plata? daca cumva se ajunge in instanta, pot actiona pe faptul ca victima e minora , stare materiala slaba, incident facut intentionat, sau neatentia persoanei cu care se afla (sora mai mare a acesteia) ? singura chestie e ca mi-e cam frica de ce o sa aud la acea negociere.. e bine sa imi angajez un avocat pentru a merge la negociere ? precizez ca sunt student deci cu o stare materiala nu f. buna. Va multumesc pentru intelegere si mii de scuze pentru modul relatat, si daca am omis ceva, dar inca sunt in stare de shoc, un sfat bun ar fi de mare folos.