avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate blueriver

Activitate blueriver

Răspuns la discuția Problema complicata succesiune
In legatura cu amenda - nu s-a prescris ?
Alte pareri va rog
Buna ziua , va rog sa ma ajutati , daca se poate , cu privire la modul de rezolvare al urmatoarei spete.
Tatal meu a decedat in urma cu doua luni si as dori sa fac succesiunea.Ca mostenitori sunt eu si sora mea , mama dorind sa refuze mostenirea pentru a ne reveni noua bunurile tatalui.Problemele sunt urmatoarele , el lasand in urma sa doua case :
1. Prima casa a fost construita in 2003 , cu autorizatie de constructie ( pe numele cumnatului meu , decedat si el , el impreuna cu sora mea au detinut respectivul teren inaintea tatalui meu , apoi a cumparat tatal meu prin contract de vanzare cumparare ) . Casa este construita si finisata ( in regie proprie ) dar nu este efectuat procesul verbal. Ce este de facut pentru a efectua inregistrarea constructiei ?
2. La cea de a doua casa au fost construite in anul 1995 mai multe anexe , fara autorizatie de constructie , iar in casa principala , care are autorizatie de constructie , au fost efectuate mici modificari , 3 ferestre si o compartimentare - facandu-se o baie. In acest caz ce este de facut ?
Va multumesc
Buna ziua ,
as dori si eu un model de cerere intemeiata pe OUG 119/2007 daca ma puteti ajuta ( blueriver@apropo.ro).
Daca facturile nu sunt semnate de primire dar contractul prevede faptul ca beneficiarul poate solicita factura in cazul in care nu o primeste si se considera acceptata la plata daca in termen de 30 de zile de la emitere nu o contesta , creanta este considerata certa?
Multumesc
Acum cateva luni am angajat un consilier juridic in firma care abuzand de increderea si nepriceperea mea a reusit sa fure 12.000 lei. Imi cerea bani pentru diferite actiuni si autorizatii pe care nu le-a platit cheltuind respectivi bani in interes personal. Mentionez ca nu apucasem sa ii fac contract de munca ( 1 luna si ceva a fost angajat la noi pana l-am descoperit ) si banii i-a luat de la mine si casiera fara semnatura. Ce pot face impotriva acestui escroc sa fie tras la raspundere si eventual sa recuperez si banii pierduti. Pot proba ca i-am dat banii cu martori - fostii lui colegi.