avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Activitate Anca@anca

Activitate Anca@anca

Răspuns la discuția Ma poate amenda politia
Ați auzit de buna conviețuire într un bloc? Nimeni nu e obligat sa suporte nimic pt asta exista autorități. Dacă i ați explica copilului ca nu e bine sa fuga toată ziua prin casa ca deranjează și alți vecini ar fi bine ca de asta sunteți părinte sa explicați. La dvs v ar conveni sa facă cineva asa? Haideți sa avem puțin respect și fata de alții ca în bloc nu e ca la casa

Anca@anca a scris:

E de datoria dvs sa îl educați doamna și nu puteți obliga pe nimeni sa suporte fugit prin casa etc ca nu e nimeni obligat sa suporte.

Juanyto1980 a scris:

Locuiesc la bloc si am o fetita de 7 ani si e mai jucausa mai fuge prin casa, arunca jucariile isi pune muzica la televizor si canta si ea mai vine cate o colega de clasa si se joaca asa ca copii. Iar vecinul de sub mine care e mai sensibil de urechi ca vezi cine e el ce director de banca mi-a facut reclamaţe precum ca peturbam linistea publica.I-am propus sa isi schimbe dormitorul sub camera noastra daca il deranjeaza asa tare. Ce pot face in privinta asta



Doamna de alergat prin casa nu e trotuar deci ar trebui sa învățați acel copil ca nu trebuie sa fuga prin casa pt ca nu e nimeni obligat sa suporte fugit prin casa

lispas a scris:

Suntem o familie cu doi baieti, unul de 2 ani si 2 luni si cel mic are o luna, si de curand am achizionat un apartament nou. De cand ne-am mutat avem probleme cu vecinul de jos, este o persoana consumatoare de alcool, recalcitranta si am inteles de la ceilalti vecini ca toate persoanele care au locuit aici au avut probleme cu el. De doua ori ne-a amenintat, prima data a iesit pe scari si l-a prins pe sotul de guler, iar cea de-a doua tura a venit la usa si a urlat in continuu. Dupa cel de-al doilea incident am anuntat politia, am sunat direct la sectie si mi-au facut legatura cu "sectoristul", iar a doua zi a si venit o doamna sa vada despre ce este vorba, a discutat intai cu mine si apoi a mers la dansul. Am inteles ca i-au comunicat sa nu-si mai faca dreptate singur ci sa apeleze la ei, vreo doua saptamani am avut liniste si nu stiam de ce...fusese la politie sa ne reclame ca facem zgomot, de atunci la cel mai mic zgomot bate in tevi sau striga dupa noi pe geam. Mentionez ca zgomot inseamna ca asipram, umblam prin casa, alearga baiatul sau vorbim pe skype.
Problema este ca baiatul cel mare deja este traumatizat de acest vecin se trezeste noaptea si plange ca vecinul face boc boc sau ca bate cuie. Mi-e frica sa nu se lege de mine cand sunt singura cu cei doi copii, mai ales ca pe scara sunt fie persoane foarte in varsta, fie tineri care sunt toata ziua plecati.
Am uitat sa specific ca domnul are perioade cand consuma alcool si atunci zi si noapte canta, danseaza si isi injura membrii familiei. Practic eu cu doi copii mici respect orele de liniste, iar el este cel care nu respecta si cel recalcitrant.
Carei autoraitati ma pot adresa pentru a interveni si a-l calma pe aces domn daca politia nu a reusit? Sotul vrea sa mearga sa discute el cu el, dar mie imi e frica avand in vedere ca este violent si cu antecedente in conflictele cu vecinii.
Multumesc.

Răspuns la discuția Vecini gălăgie
Nu au de gând sa înceteze. În instanta de judecata ce motiv sa pun sa fie valid mulțumesc ca nu ma prea pricep.
Am văzut ca a a schimbat legea privind tulburarea ordinii publice la bloc dar problema este ca lângă mine copilul vecinilor meu fuge toată ziua prin casa de dimineață până seara bate n pereți bate din picioare în casa și asa legea cum se aplica dacă asta se întâmplă toată ziua nu doar orele de liniște și totul pe motiv ca e copil ce sa i faci stai toată ziua în stres ca ei n au nici o treaba îl lasă să facă ce vrea și stresul e zilnic același ce e de făcut și tot ei sunt cei agresivi
Răspuns la discuția Ma poate amenda politia
E de datoria dvs sa îl educați doamna și nu puteți obliga pe nimeni sa suporte fugit prin casa etc ca nu e nimeni obligat sa suporte.

Juanyto1980 a scris:

Locuiesc la bloc si am o fetita de 7 ani si e mai jucausa mai fuge prin casa, arunca jucariile isi pune muzica la televizor si canta si ea mai vine cate o colega de clasa si se joaca asa ca copii. Iar vecinul de sub mine care e mai sensibil de urechi ca vezi cine e el ce director de banca mi-a facut reclamaţe precum ca peturbam linistea publica.I-am propus sa isi schimbe dormitorul sub camera noastra daca il deranjeaza asa tare. Ce pot face in privinta asta

Răspuns la discuția Vecini galagiosi
Mi spune ca e copil și ce vreau sa ii facă ca stam în chirie și trebuie sa plecam noi capul ca tot noua ne da amenda lui nu ca poate face ce vrea în casa lui
Pt ca stau în chirie am lângă mine niște vecini care au un copil. Nimic de zis dar problema este ca aceștia îl pun intenționat sa bata din picioare de dimineață până seara în casa de nu ai niciodată liniște. Am înțeles e copil și eu am un copil, dar nici în halul asta mai ales ca părinții îl pun ca mai au și aere ca vezi doamne ei au locuință lor și eu chiriaș. Ce e de făcut? Pt ca sunt și agresivi și am aflat și ca din cauza lor nu a putut sta nimeni în liniște în aceasta locuință pt ca sunt prea îngâmfați și umilesc pe cei ce stau în chirie. Țin sa spun ca de multe ori seara soțul ei beat iese pe casa scării și face scandal dar nu zice nimeni nimic ca le e frica ca e agresiv. Faptul ca și folosesc copilul sa facă în ciuda (mi au zis vecinii ca fac intenționat) ce e de făcut împotriva lor