avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate AIVLIS

Activitate AIVLIS

In vara anului 2008 m-am mutat intr-un apartament la etajul intai avand la parter un vecin foarte amabil sa ma ajute la mutat si chiar a fost dragut si m-a ajutat sa modific aierisirea in bucataria apartamentului meu, prin micsorarea suprafetei de 35 cm la doar o dimensiune cat sa intre un ''tub''care sa ramana totusi ca aierisire. Atat de amabil a fost incat chiar cu manutele lui a cumparat acel tub si a venit cu materiale sa-mi refaca gaura lasata de spargerea aerisirii, punand ciment si cateva bucati de fier pentru a fi mai ''trainica'' lucrarea. Totul bun si frumos pana cand acest vecin a obtinut semnatura - aprobarea mea de a se extinde pentru spatiu comercial iar dupa ce s-a vazut cu actele semnate si-a aratat adevarata fata. Au inceput problemele, A inceput prin infundarea scurgerii de la baie, punand carpe si pietre in instalatie producand inundatie, a lipit afise pe usa la intrarea in apartament prin care imi aducea injurii si amenintari sa ma mut si sa am grija ca sunt o femeie singura cu un copil. Mentionez ca activitatea pe care o desfasura in spatiul comercial era ''jocuri de noroc'' si astfel am fost nevoita sa apelez la Directia de Sanatate Publica si Politie pentru a veni in sprijinul meu si al determina sa-si schimbe activitatea intrucat zgomotul pe care il faceau aparatele de joc, clientii precum si faptul ca nu se respecta programul, nu mai aveam liniste nici la ore tarzii din noapte. Mai nou acum o saptamana mi-am montat parchet in bucatarie iar vecinul meu mi-a facut gaura de la el din apartament in al meu cu motivul ca nu are aer in casa si acolo unde era aierisire vrea sa faca din nou aerisire si daca vrea o sa faca gaura in tot apartamentul iar daca nu-mi convine sa ma mut ca nu renunta asa usor pentru ca ''i-am inchis'' activitatea din care isi castiga banii. Am sesizat atat asociatia de proprietari cat si politia care au constatat cele scrise de mine mai sus dar nu au reusit sa-l determine sa se linisteasca, mai mult aseara m-a amenintat ca picamarul lui este pregatit sa mai faca gauri in apartamentul meu si o sa-mi strice tot parchetul din casa. Solicit un sfat din partea d-voastra pentru a veni in sprijinul meu in solutionarea conflictului cu acest vecin. Multumesc
Răspuns la discuția liniste in propria casa
In momentul in care am dat declaratia la notar (asa au facut toti vecinii), nu aveam de unde sa stiu ce ma asteapta. Vecinii alaturati - tot de la parter - aveau si ei facuta extinderea - locuintele devenind spatii comerciale (coafor, magazin vanzare incaltaminte si un altul avea amanet). Terenul in continuarea apartamentului de la parter, era spatiu verde, pe care s-a facut extinderea. Acesta a fost concesioinat de la Primarie si a dorit si d-lui sa se extinda ca si ceilalti si nu ma gandeam ca va face ''activitati'' de genul jocuri de noroc si cafe -bar. Daca era tot un magazin, un cabinet medical, ceva de genul , nu cred ca ar fi fost probleme. Cartierul este Alexandru cel Bun.
Răspuns la discuția liniste in propria casa
M-am uitat acum pe declaratia mea, data la notar si scrie asa: ''declar prin prezenta ca sunt de acord sa realizeze inchiderea cu tamplarie PVC si extinderea spatiului, proprietatea lor, situat in mun.Iasi, str......''. Deci mi-am dat acordul sa isi extinda spatiul dar nu sa desfasoare activitati de genul acesta. Poate sa desfasoare orice activitate fara sa nu-i pese de ce ''produce''?
Locuiesc intr-un bloc de 10 etaje. Cand m-am mutat in acest bloc la parterul blocului era tot apartament (eu avand apartament la etajul I).Cutimpul proprietarul apartamentului de la parter mi-a cerut acceptul sa-si extinda apartamentul. A primit acceptul (a avut nevoie de acordul proprietarilor pentru extindere-constructie) ca apoi sa inchirieze o parte din spatiu unei societati care are ca ''activitate'' jocurile de noroc si o parte o foloseste in ''activitatea'' de Cafe Bar. In prezent intampin neintelegeri in ceea ce priveste linistea pe care o aveam inainte de a fi aceste ''activitati'' in apartamentul respectiv. Deci nu e spatiu destinat desfasurarii activitatilor economice. M-i se pare firesc sa ma intrebe si pe mine cineva daca sunt de acord cu astfel de activitati care produc atat zgomot - galagie. Nu cer nimic decat sa am liniste in propria casa, nu deranjez si nu vreau sa fiu deranjata atat de zgomotul aparatelor de joc cat si de unii clienti care au diferite moduri de asi manifesta bucuria sau supararea in diferite cazuri. Am incercat sa discut atat cu proprietarul cat si cu cel care a inchiriat o parte din apartament-spatiu, sa faca ceva in acest sens, sa nu mai fiu nevoita sa cobor pentru a atrage atentia zgomotului prea mare. Este posibil,sa isi descida orice fel de activitate fara sa aiba acordul proprietarilor? Nu am dreptul sa stau in liniste in propria casa datorita unui astfel de vecin pe care nu-l intereseaza ca nu am liniste? venind cu scuze de genul ca asa fac aparatele, ca asa sunt clienti si nu are ce sa le faca. Si eu cu ce sunt vinovata? Ce pot sa fac sa am liniste in propria casa?
Răspuns la discuția vecinul de la etaj
are si vecinul inchisa loja, numai ca, daca la el nu ploua, de ce sa il intereseze de altii? L-am anuntat, avertizat inainte de a termina cu inchiderea lojei si cu varuitul si foarte binevoitor a spus ca nu e nici o problema, se rezolva. Dar nu s-a rezolvat nici in ziua de azi.
Răspuns la discuția vecinul de la etaj
apartamentul este asigurat, deoarece este luat prin credit ipotecar, numai ca in clauze nu este trecut - mai bine spus Firma de asigurari nu acopera daunele provocate de infiltratii ci doar de inundatii. Am apelat deci la aceasta varianta , cu asigurarea dar... .
Cine ma poate ajuta, cui trebuie sa ma adresez in cazul in care am probleme cu vecinul de deasupra apartamentului meu?. Am avut(am) loja la una din camere, am extins camera , inchizand loja cu tamplarie pvc. Atunci camd ploua , intr-un colt al camerei, din exterior, imi picura apa si se umezeste tavanul, ajungand sa mucegaiasca. Am discutat cu vecinul de deasupra apartamentului sa repare, sa zideasca in acea parte a lojei, (are sticla) pentru a nu mai curge - infiltreze apa in timpul ploilor. Nu am gasit intelegere,intrucat sustine ca nu-l intereseaza, nu are timp si in acest timp tavanul se degradeaza. La presedintele de asociatie, am apelat dar m-i s-a comunicat ca nu poate sa faca nimic.:( A discutat cu vecinul dar tot nu a rezolvat. Astept raspuns. Multumesc
Răspuns la discuția DREPT DE HABITATIE
IMI CER SCUZE, DIN OBISNUINTA.
IMI PARE RAU, NU SE VA MAI REPETA
Răspuns la discuția DREPT DE HABITATIE
MA GANDESC CA POATE EXISTA TOTUSI O PORTITA.
SITUATIA E ALTA DECAT ATUNCI CAND AM INCHEIAT CONTRACTUL. ATUNCI FOSTII PROPRIETARI MI-AU SPUS CA NU VA DURA ATAT DE MULT - PANA IN SEPTEMBRIE, CA PANA IN 15 IULIE SE VOR MUTA. EU STATEAM IN CHIRIE - CA SI ACUM DE ALTFEL , CHIRIA A CRESCUT APROAPE CU JUMATATE DECAT ERA, APARTAMENTUL CUMPARAT NU SE POATE LOCUI DECAT IN URMA UNEI RENOVARI. DACA VREAU SA MA DEBRANSEZ, NU POT DECAT PANA IN LUNA SEPTEMBRIE. DE DISCUTAT CU EI , AM TOT DISCUTAT MAI IN FIECARE LUNA - SI ATUNCI CAND AM INCEPUT SA PLATESC CHIRIE MAI MARE, LE-AM TOT SPUS CA NU POT SA-I LAS PANA IN SEPTEMBRIE, CA APARTAMENTUL TREBUIE RENOVAT SI IMI TOT SPUNEAU SA STAU FARA GRIJA , CA ACUM SA-MI SPUNA CA NU STIU DACA PLEACA NICI IN SEPTEMBRIE, CA CE POT FACE? AM SA-I DAU AFARA?
DE DISCUTAT AM MAI DISCUTAT DESPRE PROBLEMA ACEASTA SI M-I S-A SPUS CA AR FI O POSIBILITATE SA INTRU IN CASA SI SA LOCUIESC CU EI, SA INCEP CURATENIA - CU EI ACOLO SI ASTFEL SA-I DETERMIN SA PLECE. CRED CA E UN ABUZ DAR NU STIU CUM SA PROCEDEZ.
:help:
Răspuns la discuția DREPT DE HABITATIE
MULTUMESC:(. ASA SE INTAMPLA CAND NU TE GANDESTI LA CONSECINTE.