avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 861 soluții astăzi
Forum Activitate Timotheos

Activitate Timotheos

Sunt tatal unui copil de 11 luni si jumatate si sunt in concediul de crestere al copilului,pentru care primesc o indemnizatie de 600 de lei (+200 lei alocatie).
Luna aceasta sotia mea va naste cel de-al doilea copil,probabil dupa ce primul va implini un an.
Intrebare:am dreptul,dupa noua lege care acorda cate 600 de lei pentru gemeni,tripleti si multipleti,ca sa primesc inca o indemnizatie pentru acest al doilea copil?(chiar daca s-ar naste inainte ca primul sa implineasca 1 an).
Mentionez,desi nu stiu daca are vreo importanta,ca sotia mea are o pensie de handicap de 230 de lei.
Va multumesc.
Intrebare:
Sunt in concediul de cresterea copilului din data de 17 iunie 2008.In iunie ,sotia mea va naste cel de-al doilea copil.Am dreptul legal ca sa primesc indemnizatie si pentru acest copil,pe langa indemnizatia de la primul copil-in caz ca se naste dupa 17 iunie?Dar daca se naste inainte de 17 iunie?
Va multumesc anticipat.
1.In cazul unui contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere,dobanditorii au dreptul legal sa locuiasca in acel apartament ?Au dreptul legal vanzatorii sa refuze coabitarea dobanditorilor in apartamentul in cauza?
Mentionez ca in contract sunt inscrise: pentru vanzatori dreptul de habitatie viagera si a interdictiei de instrainare si grevare,iar pentru cumparatori dreptul de proprietate asupra apartamentului si asupra terenului aferent.
2.Daca in contract este evaluata ,de comun acord, valoarea clauzei de intretinere la o anumita suma,pe 10 ani(dar specificat ca numai in vederea taxarii actului),au dreptul vanzatorii ca mai tarziu sa ceara,in locul intretinerii in natura,o suma lunara mult mai mare decat ar fi media lunara ce rezulta din valoarea trecuta in contract ?
Astept cu recunostinta raspunsurile dumneavoastra,si va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția parasirea tarii cu copil minor
Buna!Va rog frumos,daca doriti, sa ma informeze cineva in legatura cu urmatorul fapt:sunt divortat si am o fiica de 17 ani care este in custodia fostei mele sotii,iar eu am dreptul,stabilit prin hotararea judecatoreasca ,sa petrec o zi pe saptamana cu ea.Sotia mea s-a stabilit in Suedia,iar in luna iunie a venit si a luat-o pe fiica mea cu ea,cu acordul meu dat prin notar,dar numai pana la 1 octombrie a.c.In realitate,scopul ei ascuns a fost sa o tina pe fiica mea in Suedia(cu acordul ei),ceea ce s-a si intamplat,iar actualmente fiica mea urmeaza un liceu in Stocckholm,si nu mai vrea sa se intoarca in tara.Am doua intrebari:
1.Ce se intampla cu pensia alimentara pe care o datorez fiicei mele,in cazul in care voi fi de acord ca ea sa ramana in Suedia?Voi fi obligat sa i-o trimit acolo?
2.Daca nu voi fi de acord ca ea sa ramana in Suedia,am dreptul legal sa cer aducerea ei in tara?Este aceasta situatie retinere ilicita/rapire de copil?
Va multumesc anticipat.