avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1675 soluții astăzi
Forum Activitate George o

Activitate George o

Am întrebat și alți avocați,și fără test ADN, nu l pot recunoaște,mai ales că este dat în plasament , și legal doar prin ADN.

gi-jane2 a scris:

nu ati intrebat avocatul potrivit, mai intrebati unul

Voi întreba mâine

gi-jane2 a scris:

nu ati intrebat avocatul potrivit, mai intrebati unul

Am întrebat un avocat și nu se poate decât prin ADN

Asta îmi doresc foarte mult,dar cum sa procedez in acest caz? Fiind dat în plasament la o familie?

raluk0207 a scris:

De recunoscut puteți sa o faceți și singur, fără acordul mamei, dând o declarație notariala de recunoaștere, pe care sa o depuneți la starea civila a localității unde s-a născut copilul.
Însă, odată cu recunoasterea vine la pachet și obligația de a plăti pensie alimentara și alte obligații de părinte.
Mama clar nu îl vrea. Vreți sa îl luați dvs sa va ocupați de el?

As dori să-l recunosc,dar există problema că nu vrea ,mai rău , copilul este dat acum in plasament la o familie,și tocmai ea ,a venit să-mi spună după atâta timp,că am un copil cu ea. Ce mă sfătuiți? Mulțumesc!

raluk0207 a scris:

Pai dacă nu l-ati recunoscut și nici nu ați fost căsătorit cu mama lui, cum ar fi putut sa va poarte numele?
Ce puteți face în legătură cu ce? Vreți sa îl recunoașteți, sa îl luați la dvs?

Buna ziua !am aflat de 3 ani că am un copil care va face 13 ani și se află in plasament,ce pot face ? Nu îmi poartă numele?
Ar mai avea 5 luni până la 18 ani , poate sta la mine. Având aviz medical cu apt pentru căsătorie și declarația notarială de la părinți în care și-au dat consimțământul

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu avem ce sfat sa va dam fara sa cunoastem dosarul dvs,hotararea pronuntata de instanta etc.Asteptati sa vina hotărârea motivata și apoi discutați cu un av sau așteptați să devină majora și în câteva luni va rezolvați problemele.

Buna ziua,am fost chemat în instanță pt căsătorie cu minora de 17 ani jumate ,unde verbal ne-au spus că au fost de acord cu noi pt a ne căsători, a doua zi , ne-au sunat avocatul că ne-au respins,deși am avut toate actele necesare in vederea căsătorie. Deși de doi ani am dat-o la liceu , împreună cu mama ei,unde eu m-am ocupat și mă ocup cu toată inima, să i fie bine. Ce putem face? Mulțumim anticipat.
Am divorțat și la vremea aceea am lăsat numele meu ,dar acum nu mai vreau să-l poarte,ce pot face?

gi-jane2 a scris:

dati si dvs mai multe detalii despre situatie ca nu sta nimeni sa ghiceasca.. ati fost casatoriti , ati divortat si trebuie sa revina la numele anterior sau care e treaba ?

Ce pot face pentru ca fosta sa numai îmi poarte numele de familie?