Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua !am aflat de 3 ani că am un copil care va ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua !am aflat de 3 ani că am un copil care va face 13 ...

Buna ziua !am aflat de 3 ani că am un copil care va face 13 ani și se află in plasament,ce pot face ? Nu îmi poartă numele?
Pai dacă nu l-ati recunoscut și nici nu ați fost căsătorit cu mama lui, cum ar fi putut sa va poarte numele?
Ce puteți face în legătură cu ce? Vreți sa îl recunoașteți, sa îl luați la dvs?
raluk0207, utilizator
As dori să-l recunosc,dar există problema că nu vrea ,mai rău , copilul este dat acum in plasament la o familie,și tocmai ea ,a venit să-mi spună după atâta timp,că am un copil cu ea. Ce mă sfătuiți? Mulțumesc!

raluk0207 a scris:

Pai dacă nu l-ati recunoscut și nici nu ați fost căsătorit cu mama lui, cum ar fi putut sa va poarte numele?
Ce puteți face în legătură cu ce? Vreți sa îl recunoașteți, sa îl luați la dvs?

George o, utilizator
De recunoscut puteți sa o faceți și singur, fără acordul mamei, dând o declarație notariala de recunoaștere, pe care sa o depuneți la starea civila a localității unde s-a născut copilul.
Însă, odată cu recunoasterea vine la pachet și obligația de a plăti pensie alimentara și alte obligații de părinte.
Mama clar nu îl vrea. Vreți sa îl luați dvs sa va ocupați de el?
Asta îmi doresc foarte mult,dar cum sa procedez in acest caz? Fiind dat în plasament la o familie?

raluk0207 a scris:

De recunoscut puteți sa o faceți și singur, fără acordul mamei, dând o declarație notariala de recunoaștere, pe care sa o depuneți la starea civila a localității unde s-a născut copilul.
Însă, odată cu recunoasterea vine la pachet și obligația de a plăti pensie alimentara și alte obligații de părinte.
Mama clar nu îl vrea. Vreți sa îl luați dvs sa va ocupați de el?

Prima data recunoasteti copilul, prin declaratie notariala, pentru a i se elibera un act certificat de nastere, cu numele dvs la rubrica "tata".
Veti avea nevoie la notariat de o copie dupa actualul certificat de nastere sau un alt document, care sa contina datele copilului.
Ulterior, apelati la un avocat, care sa va ajute in demersurile privind stabilirea domiciliului minorului la dvs.