avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua !am aflat de 3 ani că am un copil care va ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua !am aflat de 3 ani că am un copil care va face 13 ...

Buna ziua !am aflat de 3 ani că am un copil care va face 13 ani și se află in plasament,ce pot face ? Nu îmi poartă numele?
Cel mai recent răspuns: George o , utilizator 20:16, 24 Ianuarie 2023
Pai dacă nu l-ati recunoscut și nici nu ați fost căsătorit cu mama lui, cum ar fi putut sa va poarte numele?
Ce puteți face în legătură cu ce? Vreți sa îl recunoașteți, sa îl luați la dvs?
Ultima modificare: Miercuri, 11 Ianuarie 2023
raluk0207, utilizator
As dori să-l recunosc,dar există problema că nu vrea ,mai rău , copilul este dat acum in plasament la o familie,și tocmai ea ,a venit să-mi spună după atâta timp,că am un copil cu ea. Ce mă sfătuiți? Mulțumesc!

raluk0207 a scris:

Pai dacă nu l-ati recunoscut și nici nu ați fost căsătorit cu mama lui, cum ar fi putut sa va poarte numele?
Ce puteți face în legătură cu ce? Vreți sa îl recunoașteți, sa îl luați la dvs?

Ultima modificare: Miercuri, 11 Ianuarie 2023
George o, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De recunoscut puteți sa o faceți și singur, fără acordul mamei, dând o declarație notariala de recunoaștere, pe care sa o depuneți la starea civila a localității unde s-a născut copilul.
Însă, odată cu recunoasterea vine la pachet și obligația de a plăti pensie alimentara și alte obligații de părinte.
Mama clar nu îl vrea. Vreți sa îl luați dvs sa va ocupați de el?
Asta îmi doresc foarte mult,dar cum sa procedez in acest caz? Fiind dat în plasament la o familie?

raluk0207 a scris:

De recunoscut puteți sa o faceți și singur, fără acordul mamei, dând o declarație notariala de recunoaștere, pe care sa o depuneți la starea civila a localității unde s-a născut copilul.
Însă, odată cu recunoasterea vine la pachet și obligația de a plăti pensie alimentara și alte obligații de părinte.
Mama clar nu îl vrea. Vreți sa îl luați dvs sa va ocupați de el?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Prima data recunoasteti copilul, prin declaratie notariala, pentru a i se elibera un act certificat de nastere, cu numele dvs la rubrica "tata".
Veti avea nevoie la notariat de o copie dupa actualul certificat de nastere sau un alt document, care sa contina datele copilului.
Ulterior, apelati la un avocat, care sa va ajute in demersurile privind stabilirea domiciliului minorului la dvs.

Alte discuții în legătură

Stabilire paternitate Roman85 Roman85 Cum pot sa imi recunosc copilul daca mama refuza sa se prezinte la notariat sau la starea civila Am aflalt de un an ca am un copil el are acum 12 ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am o intrebare, tocmai am incheiat o relatie de concubinaj, ... gLa991 gLa991 buna ziua, am o intrebare, tocmai am incheiat o relatie de concubinaj, de cativa ani, iar fosta e insarcinata in 8.5-9 luni...dupa o perioada foarte ok, a ... (vezi toată discuția)
Nu imi da dreptul sa imi recunosc coilul mama mia mama mia nu am nici un act cu persoana cu care am copilul#-o ,ea a nascut pe 4 -01-2011 , nu ma lasa sa imi recunosc copilul si sa-l pot vedea .Problema este ca nici ... (vezi toată discuția)