avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1286 soluții astăzi
Forum Activitate Cristi_1984

Activitate Cristi_1984

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este vorba despre o pensiune turistica, ridicata fara autorizație de construcție , bineînțeles fara firma înregistrat la registrul Comerțului, casa de marcat etc , registru de casa . adică fără absolut nimic .Iar cireașa de pe tort este că individul sau reclamatul și a postat pensiunea pe site uri de promovare a turismului și deci la data celor două reclamații se poate verifica clar că este în ilegalitate . Sunt , poze filmări , deci probe există !

Cristi_1984 a scris:

Buna ziua , probe exista . Sunt poze făcute , filmări . Iar eu mi am făcut datoria civică . Au fost făcute două sesizări , la prima a fost sancționat , ANAF i a găsit multe nereguli iar la doua sesizare nu știu ce să zic ( reclamatul pretinde că a fost chemat să de a explicații și că urmează să fie sancționat cu o amendă între 10000 și 20000 lei ) Așa pretinde el . Eu am considerat că respectivul trebuia iar reclamat . De aceea se întâmplă ce se întâmplă, pentru că lumea se conformează și uite așa , unii plătim și alții fac averi ilicite .

Cornel Vasile a scris:

Este greu de afirmat care este varianta corecta , insa consider ca in instanta va trebui sa probeze ceea ce sustine.



Buna ziua , probe exista . Sunt poze făcute , filmări . Iar eu mi am făcut datoria civică . Au fost făcute două sesizări , la prima a fost sancționat , ANAF i a găsit multe nereguli iar la doua sesizare nu știu ce să zic ( reclamatul pretinde că a fost chemat să de a explicații și că urmează să fie sancționat cu o amendă între 10000 și 20000 lei ) Așa pretinde el . Eu am considerat că respectivul trebuia iar reclamat . De aceea se întâmplă ce se întâmplă, pentru că lumea se conformează și uite așa , unii plătim și alții fac averi ilicite .

Cornel Vasile a scris:

Este greu de afirmat care este varianta corecta , insa consider ca in instanta va trebui sa probeze ceea ce sustine.

Sărut mâna . Nu știu ce să vă spun dar reclamantul pretinde că i sa dat numele meu și că știe de la cineva din cadrul ANAF . Dar este posibil și varianta ca el sa testeze , să aibă certitudinea
. Reclamantul mă știe , suntem vecini .
Cel care a fost reclamat a spus clar că i s a dat numele reclamantului. In petiție , s a specificat clar de către reclamant organelor ANAF că identitatea sa nu fie dezvăluită iar în răspunsul dânșilor au spus conform legii secretului fiscal nu vi se va dezvălui identitatea ( cu număr de lege art etc). Ce credeți , au fost scurgeri de informații sau cel in cauza încearcă să afle el identitatea ??
Buna seara . O întrebare am , dacă cineva mă poate lamuri . Dacă o persoană face o sesizare in format electronic la adresa cuiva cu privire la o evaziune fiscală , poate fi acționat în instanță ? Sesizare făcută la ANAF, organele de control au venit la adresa cu pricina și au dat amenda celui în cauză . Evazionistul îl acuza acum și dorește daune de la cel cu sesizarea făcută și că lucrătorii ANAF ar fi dezvăluit identitatea . Vă mulțumesc frumos, aștept un răspuns !
Absolut , mai ales ca ea nu era in tara la momentul respectiv , dara sa cum am scris la inceput , ea este dispusa sa le platesca cheltuielile facute de ei din banii proprii ca ei sa plece , numai ca vor dublu
Dle Avocat , o intrebare am catre dvs . In timpul ridicarii casei , mama fiicei trimitea bani atat ei cat si ginerelui ca ei sa plateasca materialele catre muncitori si altele , gen gaze , apa , instalatiile etc . Bani trimisi prin viramente prin banca . Sotii pot afirma in instanta ca au ridicat ei casa ? Ei doar au platit si asistat lucrarea din banii mamei pentru ca ea nu era in tara la momentul respectiv . Legat de investitia facuta de soti din banii proprii sunt doar in camerele ocupate de ei iar mama s a oferit sa le plateasca ce au facut ei pe cheltuiala lor , in jur de 35000 , poate ... dar se merge la santaj cu ea si vor in jur de 10000o ca ei sa paraseasca vila . Va multumesc respectuos
Buna seara , as dori sa expun si eu o situatie iar cineva sa ma lamureasca cu niste raspunsuri . O cunostiinta a mea a ridicat cu ceva ani in urma o casa , cu bani proprii . Casa , in proportie de 65 sau 70 % este ocupata de fiica acesteia care a facut ulterior si ea niste investitii , undeva la maxim 40000 de euro . Discutiile au inceput , fiica acesteia ameninta ca va schimba yalele si acesul in curte , desi ma repet casa este a mamei ei cu acte titlu de proprietate , ea doar a facut investitii gen mobila , flise , si a imbunatit habitatul . Acum pretinde sume de 80000 sau chiar 100000 de euro , evident ca nu poate justifica aceste sume . Intrebarea mea este , poate bloca accesul si poate merge la santaj cu aceste sume ? Mama acesteia doreste sa ii achite sumele de bani investite dar nu cat cere ea la santaj .Mentionez faptul ca fiica nu are mutatie pe imobil si nici sotul acesteia . Va rog respectuos ca cineva sa ma lamurureasca . Multumesc !!