avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate Victoria Adamescu

Activitate Victoria Adamescu

Ea și- a luat sulta in avans de la parintii ei, iar ea să imi dea mie bani nu va avea niciodata....deși e o idee, daca vrea mai mult spatiu decât i se cuvine

Ionut.ion a scris:

Chiar daca are mai putin este posibil sa obtina mai mult .
Spre exemplu... daca nu aveti bani sa.i platiti sulta pentru cota cei revine poate cere atribuirea imobilului si va plateste dumneaei acea sulta, conform cotei detinute...
De aceea este bine sa va intelegeti amiabil sau sa apelati la avocat pentru ajutor daca dumneaei o sa se adreseze instanței.


Mulțumesc , asta am vrut să știu

gi-jane2 a scris:

fiecare are ceva cf cotelor, dar cine nu vrea, nu poate fi obligat sa ramana in indiviziune, insa ziceti ca ea nu vrea sa iasa din indiviune, ci sa obtina mai mult din casa in schimbul unei bucati de gradina. Asa ceva nu o sa obtina, ca nu are temei.

Mulțumesc, asta am vrut să știu, eu nu îi pot ceda ei cladire , care are o valoare mare, in schimbul gradinii care e mult sub prețul cladirii ....eu impreuna cu fiul meu avem 62,5% din proprietate ,cumnata are 37,5% ...ea practic vrea mai mult decât i se cuvine

Ionut.ion a scris:

Nimeni nu va poate obliga sa acceptati ceva dar daca nu va intelegeti amiabil o sa ajungeti in instanta si acolo o sa decida aceasta, in functie de situatia concreta si argumentele fiecarei părți.
Va recomand sa va angajati avocat daca ajungeti in instanta


Eu nu vreau cota ei de casa ,nici de grădină, vreau ca fiecare să îsi ia partea conform cotelor, tot ce vreau să știu este dacă ea,mă poate obliga să fac un astfel de schimb dacă eu ,repectiv fiul meu, nu vrem....fiecare să iși ia dreptul conform cotelor

gi-jane2 a scris:

veti cere pt fiul dvs toata casa si sa i se atribuie ei toata gradina.

Este de impartit casa si terenul aferent, curte și grădina , ea ar vrea să ii dea fiului meu cota ei de gradina in schimbul unei cote a lui din cladire, nu prea merge, fiul meu are 15 ani, tatal lui a murit si el ii mosteneste pe bunici impreuna cu sora sotului, noi locuim in casa de 30 de ani,, ea nu....impreuna cu fiul meu avem 62,5%din locuinta, ea are 37,5%....ea ar vrea sa ne oblige sa ii dam din casa in schimbul gradinii, fii- miu nu are nevoie de gradina ei

gi-jane2 a scris:

ce e de impartit si ce vrea fiul si ce vrea cumnata ?

In urma succesiunii dupa socrii, cumnata mea și fiul meu isi impart averea lor... cumnata mea pretinde ca fiul meu să ii dea cota din constructii jn schimbul cotei ei de teren .. Cumnata mea il poate obliga pe fiul meu să facă un astfel de troc ?
Răspuns la discuția Mostenire
Este un act facut intre parti , in anul 1991, ..
Răspuns la discuția Mostenire
Daca sora sotului a primit de la parinti o suma considerabila de bani ca drepturi din mostenire, cu un act ...mostenitorii pot ataca acel act dupa moartea parintilor ?!
Discuție Mostenire
Ce se intampla dupa decesul parintilor daca unul dintre frati a primit drepturi de mostenire inainte de vreme ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da... Bine... Noi am fost rugati sa ramanem alaturi de ei, eram tineri ,prosti si increzatori... Ea si- a luat zborul fugind de acasa la 16 ani...
Nu ne- a fost comod, daca asta insinuati .. nu ne- a facut nimeni niciun favor ,sa nu credeti ca a fost raiul pe pamant,altfel ramanea ea..dar am zis sa fim sprijin pentru ei ...in fine, nu mai continui ca nu e cazul
Nu astept raspuns