avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1722 soluții astăzi
Forum Activitate octavh

Activitate octavh

Buna ziua,

As dori si eu niste lamuriri pe urmatorul caz:
Sora mea a incheiat acum 5 ani un contract de vanzare cumparare, pentru un apartament, cu drept de uzufruct viager acordat tatalui nostru.
In acest moment tata si-a pierdut capacitatile fizice in sensul ca nu se mai poate deplasa, nu mai poate manca singur, are pierderi de memorie, etc.
Este posibil ca sora mea sa vanda apartamentul in baza unui certificat medical constator prin care face dovada starii precare de sanatate a tatalui?
Intreb acest lucru deoarece ea afirma ca este singura posibilitate prin care poate asigura un trai in conditii decente tatalui nostru, in cadrul unui azil de batrani.

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția prioritate creante salariale
Aveam cunostinta de art.409 dar nefiind jurist de profesie nu vad de unde provine obligatia de a da curs unei noi popriri in situatia in care deja exista poprire pe 1/2 din venitul angajatului.
Răspuns la discuția prioritate creante salariale
costinel062000 a scris:

se achita proportional fiecaruia pana la 12 din salariu net


Puteti sa-mi spuneti unde pot gasi aceasta specificatie (de proportionalitate)?
Buna ziua,

Am rugamintea sa-mi spuneti cum ar trebui sa procedez in cazul in care pentru un angajat imi vin 3 adrese de infiintare a popririi (in luni calendaristice diferite) dupa cum urmeaza:
a) prima poprire ii dau curs in limita a 1/3 din venitul net;
b) a doua poprire ii dau curs in limita diferentei dintre prima poprire (1/3) si 1/2 din venitul net;
c) a treia poprire o refuz la plata.

Este corecta acesta abordare de tipul "primul venit, primul servit" sau trebuie ca in momentul comunicarii celei de-a 3 popriri sa impart 1/2 din veniturile angajatului la cei 3 debitori?
Va multumesc pentru raspuns.
Am si eu o problema: acum 6 ani parintii mei s-au mutat dintr-un apartament cu 2 camere intr-o garsoniera. Garsoniera a fost achizionata de catre mine, cu bani donati de parinti, in baza unui contract de vanzare-cumparare cu clauza de uzufruct viager in favoarea parintilor.
In acest moment parintii mei vor ca eu sa vand garsoniera fratelui meu (o noua viziune privind impartirea averii), iar eu nu sunt de acord cu acest lucru. Mai exact doresc sa renunt la garsoniera in favoarea fratelui, motivand faptul ca ei au fost cei care mi-au dat banii la momentul incheierii contractului.
Intrebarea mea este daca au cumva vreo posibilitate sa obtina garsoniera ?
Si daca DA, atunci ce pot sa fac ;) ?