avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Activitate Maria11223344

Activitate Maria11223344

Buna ziua! In vederea intocmirii unui testament de catre o persoana cu tulburari psihice(de ex daca este diagnosticata cu schizofrenie), la notar trebuie si certificat de la IML pentru constatarea discernamantului? Sau in ce situatii este necesar acest certificat?
Buna ziua! As dori sa stiu, daca se pricepe cineva, daca exista o modalitate neatacabila prin care unul dintre parinti(parintii sunt divortati) imi poate lasa apartamentul sau mostenire(singurul bun)...in afara de testament( fiind liberalitate, stiu ca e atacabil pt reductiunea liberalitatilor excesive)...ma intereseaza doar cand moare, nu si cat timp e in viata..doresc ceva ce nu poate fi atacat, deoarece mai am un frate..multumesc!
Deci nu are dreptul,nu?nu pot obtine ajutor pt ea?

Ce ati postat dvs @ vasile, se refera la cazul decesului asiguratului sau pensionarului, ori mama nu era asigurată.
Buna ziua! Cu privire la ajutorul de inmormantare..daca eu, ca fiica, sunt asigurata, pot lua ajutor de inmormantare pentru mama mea care nu era asigurata? Multumesc!
Buna ziua! Am urmatoarea speta: o casa lasata mostenire de 2 parinti decedati.. mostenitorii sunt fiica si fiul..fiul decedat, pt el vine la mostenire fata lui.... practic mostenitorii sunt fiica fiului decedat si matusa ei, sora fiului decedat...aferenta casei este curtea pe unde se intra in casa...dar este o problema..in aceasta curte mai este o casa parasita care e a primariei, iar ambele case au aceeasi intrare, practic curtea este comuna celor 2 case...intrebarea mea ar fi: trebuie sa se introduca actiune pt iesirea din indiviziune cu statul pt curte pt a se putea vinde casa? Si cum se calculeaza taxa de timbru, cam cat ar fi? Sunt 150 m2 de curte comuna..
Buna seara! Am urmatoarea intrebare. X trebuie sa i faca lui y o procura pt ca y sa poata sa mearga sa si schimbe buletinul(apartamentul in care sta y e pe numele lui x, dar x nu ppqte merge cu y cand depune actele pt buletin, asa ca i face o procura).. la notar, in momentul in care x face procura, este nevoie sa fie si y prezent? Sau se poate ca x sa aiba doar copia buletinului lui y?
Asta da, am luat in calcul. Ma interesa doar daca e valabil chiar daca a declarat el mincinos.

gi-jane2 a scris:

e valabil, dar mostenitorii rezervatari pot ataca testamentul si obtine rezerva succesorala.

Buna ! In cazul in care x a murit si a lasat lui y, fiica concubinei sale( care nu era si fiica lui), prin testament toata averea lui, insa el are un copil al sau dintr o alta casatorie, in viata, iar in testament a declarat ca nu are parinti sau copii in viata, testamentul mai este valabil?
Asta stiu.. voiam sa stiu daca sunt in subordinea Ministerului Justitiei. Eu asa ma gandesc..insa vreau sa stiu sigur

Cornel Vasile a scris:

Fac parte din personalul auxiliar al instantelor judecătorești și al parchetelor de pe lângă acestea.

Buna! Grefierii fac parte din Ministerul Justitiei,nu? Adica lucreaza pt acest minister..