avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 930 soluții astăzi
Forum Activitate Ciubotzel

Activitate Ciubotzel

Buna ziua!

Tatal meu a intrat in somaj de la 1 ianuarie... De asemenea, el mai are o intrerupere de 4 luni in cartea de munca in anul 2005.

Intrebarile mele sunt urmatoarele: cum poate sa-si achite singur contributia pentru pensie? De asemenea, poate sa isi achite si din urma (cele 4 luni din 2005)? Cam despre ce suma (aproximativa) este vorba?

Multumesc mult! :)
Chiar nu stie nimeni nimic?:sorry:
Sa inteleg ca acea lege nu a fost aprobata in Camera Deputatilor...?
Nu stie nimeni daca acea lege este valabila sau nu? :(
Buna ziua!

As vrea sa va rog sa ma ajutati intr-o problema.
O prietena buna de-a mea are urmatoarea situatie: se va muta de la 1 ianuarie cu chirie intr-o garsoniera din Bucuresti. Ar avea nevoie sa stie cum poate (daca poate) sa obtina acea subventie de 50% pentru chirie acordata tinerilor sub 35 de ani. Propietarul garsonierei a zis ca vrea sa inregistreze contractul legal cu suma reala trecuta in el (400 de euro) si o sa-si plateasca legal taxele - iar prietena mea (care e si studenta) lucreaza cu un salariu net in cartea de munca de 600 ron si este interesata de obtinerea unei eventuale subventii...
Tot ce am putut sa gasesc pe net in legatura cu acest subiect este aici:
[ link extern ]

Multumesc frumos!
Răspuns la discuția de ce nu mi se accepta demisia?
Multumesc frumos de raspuns, m-am lamurit! :)!
Buna ziua,

Am o mica/mare problema la locul de munca: intentionez sa demisionez prin articolul 55 litera b (acordul partilor) si nu mi se aproba demisia. Mentionez ca m-am angajat exact cu un an in urma pe baza unei repartitii de la ANOFM (repartitie care mi s-a cerut expres de catre angajator).

Ce am gasit eu pe net, este Legea 76/2002 care prevede incadrarea in munca pe baza repartitiei de la ANOFM:

"ART. 80
(1) Angajatorii care încadrează în munca pe durata nedeterminată
absolvenţi ai unor instituţii de învăţământ primesc lunar, pe o perioada de
12 luni, pentru fiecare absolvent:
.....
litera c) 1,5 salarii de baza minime brute pe ţara, în vigoare la data
încadrării în munca, pentru absolvenţii de învăţământ superior.

........
ART. 83
(1) Angajatorii care încadrează absolvenţi în condiţiile art. 80 sunt
obligaţi sa menţină raporturile de munca sau de serviciu ale acestora cel
puţin 3 ani de la data încheierii.
(2) Angajatorii care încetează raporturile de munca sau de serviciu ale
absolvenţilor, anterior termenului prevăzut la alin. (1), sunt obligaţi sa
restituie, în totalitate, agentiilor pentru ocuparea forţei de munca sumele
încasate pentru fiecare absolvent, plus dobanda de referinta a Băncii
Naţionale a României în vigoare la data încetării raporturilor de munca sau
de serviciu, dacă încetarea acestora a avut loc din următoarele motive:
a) încetarea raportului de munca în temeiul art. 55 lit. b), art. 56
lit. c), e) şi f) şi art. 65 din Legea nr. 53/2003, cu modificările
ulterioare;
b) încetarea raportului de serviciu în temeiul art. 90 alin. (1) lit.
b), alin. (2) lit. e) şi alin. (4) lit. c) din Legea nr. 188/1999, cu
modificările şi completările ulterioare."
... etc

Link-ul catre legea completa il gasiti aici:
[ link extern ]

Am inteles de la HR ca singura solutie pt demisie este ca eu sa termin relatiile de munca inainte de a incheia 1 an la locul de munca. Situatia este cel putin ciudata avand in vedere ca saptamana asta eu implinesc exact 1 an la firma aceasta. Ideea e ca daca demisionez acum, cu preaviz, depasesc 12 luni de munca la firma aceasta, iar acest lucru este inacceptabil de firma... de ce??
Normal ca dansii nu mi-au dat nici un fel de explicatie, chiar daca am solicitat...
Va rog sa-mi spuneti ce implicatii are legea 70/2002 asupra firmei si de ce nu sunt lasat sa plec prin Demisie in baza articolului 55, lit.b.

Multumesc mult!
Multumesc frumos de raspunsuri, mai mult decat lamuritoare :)
Buna ziua! Am si eu o mica intrebare si sunt sigur ca cineva de pe acest forum ma poate ajuta! :)

Sora mea a luat acum 1 an un apartament pt care a dat 20% avans (banii au fost atat din surse proprii, cat si de la parintii nostri), restul banilor fiind obtinuti prin credit imobiliar pe o perioada de 30 de ani. In toamna aceasta se va casatori. Evident ca finalizarea creditului imobiliar va avea loc undeva in viitor ( sa zicem ca peste cel putin 10 ani), foarte probabil si prin contributia la rata a viitorului sot.

Intrebarea mea (a ei) este: viitorul sot va avea drept de proprietate asupra apartamentului respectiv dupa achitarea creditului? Dar daca la un moment dat vor vinde acel apartament si isi vor cumpara altul?

Multumesc frumos!