Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Subventie pentru chirie garsoniera
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Subventie pentru chirie garsoniera

Buna ziua!

As vrea sa va rog sa ma ajutati intr-o problema.
O prietena buna de-a mea are urmatoarea situatie: se va muta de la 1 ianuarie cu chirie intr-o garsoniera din Bucuresti. Ar avea nevoie sa stie cum poate (daca poate) sa obtina acea subventie de 50% pentru chirie acordata tinerilor sub 35 de ani. Propietarul garsonierei a zis ca vrea sa inregistreze contractul legal cu suma reala trecuta in el (400 de euro) si o sa-si plateasca legal taxele - iar prietena mea (care e si studenta) lucreaza cu un salariu net in cartea de munca de 600 ron si este interesata de obtinerea unei eventuale subventii...
Tot ce am putut sa gasesc pe net in legatura cu acest subiect este aici:
[ link extern ]

Multumesc frumos!
Nu stie nimeni daca acea lege este valabila sau nu? :(
Chiar nu stie nimeni nimic?:sorry:
Sa inteleg ca acea lege nu a fost aprobata in Camera Deputatilor...?