avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate AF Parpala

Activitate AF Parpala

Am divortat si apartamentul in care am locuiam a fost vandut in urma unei licitatii la partaj.
In 2 saptamani imi expira cartea de identitate, iar eu practic nu mai am acum un domiciliu stabil.
Mai am totusi un exemplar din fostul act de proprietate al apartamentului. Daca merg la serviciul de evidenta populatiei cu acest exemplar imi vor elibera un nou act de identitate pe adresa respectiva?
Buna ziua, venitul meu pentru anul 2011 a fost mai mic decat 35% din castigul salarial mediu brut si, in aceste conditii, pentru anul 2011 nu am platit contributia pentru asigurari sociale. Cum sa procedez cu declaratia 600 pentru anul 2012, intrucat este posibil ca si in acest an sa am aceeasi situatie de venit ca in 2011 dar, in acelasi timp, este posibil si sa am un venit mai mare care sa depaseasca limita de 35% din castigul salarial mediu brut? Situatia reala a venitului net realizat pe 2012 o voi cunoaste abia la sfarsitul anului 2012.
Răspuns la discuția DECLARATIA 201
Multumesc pentru raspuns, este cu adevarat util. Am inteles ca in situatia mea ar trebui ca impozitul sa il platesc in Romania, 16%, si nu in SUA, 30%.
In ceea ce priveste Declaratia 201, avand in vedere faptul ca nu sint o simpla persoana fizica ci functionez pe baza unui certificat de inregistrare, in forma de organizare numita Intreprindere Familiala, iar toate veniturile (deci inclusiv cele din SUA) le evidentiez pe baza de factura si anual depun Declaratia privind veniturile realizate, in aceste conditii deci, mai este obligatoriu sa depun si Declaratia 201?
Discuție DECLARATIA 201
Buna ziua! La Declaratia 201 privind veniturile din strainatate scrie asa: "Declaratia se completeaza si se depune de catre persoanele fizice romane cu domiciliul in Romania, care realizeaza venituri din strainatate ca urmare a desfasurarii unor activitati in strainatate: activitati independente, cedarea folosintei bunurilor aflate in strainatate sau activitati salariale desfasurate in strainatate intr-o perioada mai mica de 183 de zile. " Eu am o Intreprindere Familiala in Romania prin care desfasor activitati comerciale doar in Romania, dar lunar mai primesc si un comision din SUA intrucat am creat acolo un distribuitor si acesta are propria lui afacere pe care o desfasoara doar in SUA. Comisioanele ce le primesc din SUA sint impozitate acolo cu 30%. La primirea acestora emit factura. Intrucat primesc comisioane in fiecare luna, practic activitatea mea este de 365 zile pe an, adica mai mare de 183 zile. Intrebarea la care va rog sa imi raspundeti este daca, in situatia mea, mai este nevoie sa completez si sa depun declaratia 201. Multumesc anticipat.
Bajinaru Ramona a scris:

Cum este corect sa se inregistreze diferentele de curs valutar aferente leasingului financiar? In ct. 665/765 sau 668/768?
Va multumesc!


Buna ziua! Am preluat in leasing financiar un autoturism nou de la un furnizor din Romania. Analog exemplului pe care l-ati propus cand ati raspuns doamnei Bajinaru Ramona, ati putea da un exemplu de reflectarea in contabilitate a inregistrarilor contabile in contabilitatea utilizatorului (locatarului) a operatiunilor de leasing financiar pentru o Asociatie Familiala? Multumesc anticipat!