avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate gabrielab_

Activitate gabrielab_

Buna, sper sa ma poata ajuta si pe mine cineva mai destept si priceput decat sunt eu cu un detaliu legat de legile care determina/influenteaza/afecteaza privilegiile procurorilor. Si mai specific: poate un procuror sa incaseze acel ajutor de chirie lunar daca are o proprietate pe numele lui? In lege am vazut ca scrie clar ca daca el, partenerul sau copiii au proprietati pe numele lor nu mai e cazul. Sau exista exceptii de la lege care permit incasarea acelei sume destinate chiriei?
Multumesc, cu respect.
Va multumesc mult!
Buna ziua,

Va intreb si eu ceva rapid, sper sa se gaseasca cineva sa ma ajute si pe mine cu un raspuns.
Tata e in spital, a fost internat pt. o bacterie la gastroenterologie, dar mai avea si un AVC recent.
La Gastro a intrat pe picioare si vorbind si l-au externat dupa 6 zile pe targa si horcaind si stand cu gura permanent deschisa. Era ca in filmele de groaza, nu exagerez cu absolut nimic, ca intr-un film de groaza arata.
L-am dus imediat inapoi la UPU, mi s-a parut strigator la cer, nu stiam c are. Oamenii de pe ambulanta au fost la randul lor foarte socati.
La UPU au descoperit ca are emobolism pulmonar cauzat de faptul ca la Gastro cat a stat internat nu l-au miscat din pat si nu i-au dat anticoagulante, desi trebuia, aparent...
Si apoi - asta suspectez eu - l-au externat in starea aia de om aproape mort, ca era aproape mort ca sa paseze responsabilitatea.
Tata acum e la terapie intensiva, in stare grava.
De la UPU mamei i-au oprit foile date la externare de la Gastro si nu le-au mai dat inapoi.

Spuneti-mi si mie ce se poate face. E strigator la cer si vreau sa ii arat cu degetul pe acesti neoameni. Numai ca nu stiu cum. Si nici de unde sa incep.

Doi la mana: incerc sa sun sa aflu care e starea lui, ce medicamente ii administreaza la terapie si asistentele imi spun mereu ca nu stiu si sa dau de doctorita. In acelasi timp, tot ele spun zilnic de fiecare data cand suni ca doctorita nu e acolo. Azi au spus sa sun dupa 12 pt. ca nu e acolo la ora 8 dimineata. Iar dupa 12 cand am sunat au spus ca era dimineata si de ce nu am sunat atunci. Nu exista nicio lege sa te ajute sa le arati ca ai dreptul sa vorbesti cu medicul curant si sa stii si tu ce i se face acolo si in ce stare este?

Va multumesc!
Ok, suntem in somaj tehnic acum. Dupa ce au spus ca nu se poate. Iata ca se putea... dupa cum am spus, angajatorii nostri nu sunt chiar cei mai corecti din lume. Si tocmai asta ma determina sa mai intreb doua lucruri.

- Vad ca somajul e pe o perioada de 14 zile. Nu ar trebui sa fie o perioada rotunda? Cum va plati salariul angajatorul daca o jumatate de luna e somaj si o jumatate nu? Intreb pentru ca, dupa cum am mentionat, angajatorii nostri nu sunt tocmai cei mai corecti din lume, nu ar fi prima data cand fac smecherii dubioase. Sau se planuieste desfiintarea postului si asta e doar un pas pe care l-a facut ca sa fie totul legal si sa fi parcurs toti pasii?

- Iar undeva mentioneaza lista de persoane a carora activitate va fi intrerupta "temporar, partial". Sper ca asta nu inseamna ca vom munci acelasi volum, nu? Ideea e ca vreau sa ma asigur ca "partial" nu inseamna munca partiala. Pentru ca munca partiala pentru ei va inseamna, de fapt, acelasi volum de munca, adica dublu, in conditiile in care suntem foarte putini acum.

E ceva dubios la lucrurile astea doua de mai sus?
Multumesc mult.
Am inteles. Multumesc si pentru detaliul asta. Dar daca ii cerem sa acopere diferenta prin contract de drepturi de autor? (se poate, pentru ca e marketing). Poate plati firma tot ce trebuie la ANAF? Sau revine tot asupra angajatului?
Va multumesc foarte mult!

Imi pare rau, nu stiam in ce categorie s-ar potrivi mai bine, zilele trecute am facut contul, nu am mai postat inainte pe avocatnet.ro.

Inteleg ca, prin urmare, tot poate sa dea afara oamenii care nu sunt de acord.... si nu prea o sa pot face nimic.

Multumesc!
Acum e cel real. Dupa taiere va fi trecut cel minim prevazut de lege. Si restul banilor vor fi dati, cel mai probabil, la negru.
Buna ziua,

Pe fondul crizei, angajatorul doreste sa faca urmatoarele lucruri:
- sa ne reduca salariile cu 30-33%.
- in cartea de munca vrea sa ne lase salariul minim pe economie.

Nu vrea sa ia in considerare varianta somaj tehnic pt. ca - zice el - nu se poate, firma lui are datorii de 30.000 de euro, nu poate plati, statul nu are reguli clare etc.

Poate sa impuna aceasta reducere a salariilor? E legal sa impui? Daca nu accept/acceptam ce se intampla dupa? Ne poate da afara atat de usor daca ii spunem ca nu e corect sa reduca cu atat de mult, mai ales in conditiile in care volumul de munca e peste medie?

Ideea care e, de fapt? Ideea e ca ei vor oarecum sa profite de criza pentru a face oamenii sa lucreze la fel de mult... dar pe mult, mult mai putin. Salariile nu sunt mari, media de varsta a echipei e cam de 25 de ani, deci e vorba de salariul mediu pt. Bucuresti, iar o reducere cu 30% ne va lasa pe toti in situatii foarte, foarte complicate.

Cum se procedeaza in aceste cazuri? Ce se poate face? Daca refuzi reducerea salariului ce se intampla dupa, poti fi concediat? Banuiesc ca va urma si aceasta amenintare. Care sunt scenariile? Si cum poti purta o discutie ok, cu argumente? Eu nu imi doresc sa fiu absurda, imi doresc sa fie bine pentru toata lumea si sa existe intelege de ambele parti. Tocmai de asta sunt aici, sa ma inarmez cu argumente. Si voi stiti cel mai bine cum stau lucrurile, deci apreciez orice sfat pe care mi-l puteti oferi.

Multumesc.
Buna ziua,

Pe fondul crizei, angajatorul doreste sa faca urmatoarele lucruri:
- sa ne reduca salariile cu 30-33%.
- in cartea de munca vrea sa ne lase salariul minim pe economie.

Nu vrea sa ia in considerare varianta somaj tehnic pt. ca - zice el - nu se poate, firma lui are datorii de 30.000 de euro, nu poate plati, statul nu are reguli clare etc.

Poate sa impuna aceasta reducere a salariilor? E legal sa impui? Daca nu accept/acceptam ce se intampla dupa? Ne poate da afara atat de usor daca ii spunem ca nu e corect sa reduca cu atat de mult, mai ales in conditiile in care volumul de munca e peste medie?

Ideea care e, de fapt? Ideea e ca ei vor oarecum sa profite de criza pentru a face oamenii sa lucreze la fel de mult... dar pe mult, mult mai putin. Salariile nu sunt mari, media de varsta a echipei e cam de 25 de ani, deci e vorba de salariul mediu pt. Bucuresti, iar o reducere cu 30% ne va lasa pe toti in situatii foarte, foarte complicate.

Cum se procedeaza in aceste cazuri? Ce se poate face? Daca refuzi reducerea salariului ce se intampla dupa, poti fi concediat? Banuiesc ca va urma si aceasta amenintare. Care sunt scenariile? Si cum poti purta o discutie ok, cu argumente? Eu nu imi doresc sa fiu absurda, imi doresc sa fie bine pentru toata lumea si sa existe intelege de ambele parti. Tocmai de asta sunt aici, sa ma inarmez cu argumente. Si voi stiti cel mai bine cum stau lucrurile, deci apreciez orice sfat pe care mi-l puteti oferi.

Multumesc.