avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate georgescu lidia

Activitate georgescu lidia

dacă tot nu a încetat de drept contractul la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare, cel mai bine ramîne fără adiţional, pt. că nu angajez un pensionar care nu a lucrat în unitatea mea anterior pensionării, şi am deja un raport de muncă în desfăşurare cu cel al cărui c.i.m. se prelungeşte si după pensionare
Cred ca e posibila incheierea unui contract cu durata determinata dupa ce îi inceteaza de drept cim cu durata nedeterminata la indeplinirea conditiilor standard de pensionare pt. limita de varsta, daca angajatul depune cerere in acest sens la angajator.
Ordonanta nr. 9din 2000 privind dobanda legala pentru obligatiile banesti, aprobata cu modificari prin Legea nr. 356/2002
Cunoasteti decizii ale instantelor pe litigii de munca cu acest obiect sau un recurs in interesul legii care sa reglementeze aceasta situatie? Din cate stiu, statutul funtionarilor publici prevedea anterior intrarii in vigoare a Legii nr. 49/2010 incetarea de drept a raporturilor de serviciu la data implinirii cumulative a conditiilor de pensionare pt. limita de varsta, asa ca s-ar putea sa existe si o jurisprudenta in domeniu. Multumesc!
Pentru că eu am deschis discuţia referitoare la prioritatea suspendării de drept a c.i.m. prin incapacitate de muncă faţă de încetarea de drept cf. art. 56 lit. d Codul Muncii, vă transmit punctele de vedere ale unui asistent judiciar pentru litigiile de muncă şi ale juriştilor de la ITM-ul local:are întâietate suspendarea, adică îi dau decizie de încetare de drept abia când i se termină concediul medical. Nu ştiu unde se prevede în lege, asta este practica. Mulţumesc pentru răspunsuri, o zi bună.
Aveţi dreptate, aşa cred şi eu, dar....care este baza legală? Rămâne să mai întreb la ITM, sau la casa de pensii, poate ne dau ei jurisprudenţa
La ce concluzie aţi ajuns? Eu nu pot să determin cine are prioritate: suspendarea de drept a c.i.m. prin concediu medical, sau încetarea de drept prin îndeplinirea condiţiilor standard de pensionare. Dacă aveţi timp, aştept un raspuns la speţa mea, care este mai dificilă. Mulţumesc, un sfârşit de săptămână plăcut!
Mulţumesc, vă dau dreptate cu amendamentul că este greu să mai respecti la terminarea concediului pt. incapacitate temporară de muncă prevederile art. 56 lit. d, dacă vârsta standard de pensionare o împlineşte pe durata concediului, şi ar trebui să i se emită decizie în termen de 5 zile de la îndeplinirea condiţiilor de pensionare
Prin modificarea Legii 53/2003 prin Legea nr. 49/2010, cim încetează de drept la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pt. pensionare. Dacă angajatul este în incapacitate temporară de muncă la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pt. pensionare, nu doreşte să îşi depună cererea de pensionare la Casa de Pensii şi nici să facă o cerere în acest sens angajatorului, poate angajatorul să îi desfacă contractul de muncă şi să îi depună cererea de pensionare la Casa de Pensii, cf. art. 82, alin. (2) din Legea nr. 19/2000, cu modific[rile aduse prin Legea nr. 49/2010?