avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Activitate Civil

Activitate Civil

Răspuns la discuția Imprumut nereturnat
Va multumesc mult pt sfaturi.
La ce costuri se ridica o astfel de procedura sau taxele care trebuie achitate pt judecata?
Răspuns la discuția Imprumut nereturnat
Conversatia a fost ceva de genul...poti sa-mi trimiti x lei, am nevoie pt x motiv, ti dau maine. Au trecut apoi 2 saptamanii apoi a spus ca nu a uitat si imi va trimite in ziua respectiva, au mai trecut cateva saptamani tot asa si s-au facut 2 luni cu promisiuni de genul iti dau maine iti dau saptamana viitoare iar acum acum nu raspunde la telefon.
Mentionez ca nu e prima data cand ii imprumut bani si mi i-a inapoiat in aprox 2 sapt si am avut o relatie decenta, dar acum a devenit o bataie de joc.
Credeti ca sunt suficiente dovezi?

Multumesc.
Buna ziua,

Am imprumutat o suma de bani unei cunostinte care apoi a tot amanat returnarea si apoi mi-a blocat nr de telefon.
Am conversatii scrise unde imi cerea banii cat si as putea sa scot extrasul de cont cu transferul.
Cum ar trebui sa procedez in acest caz?
Se poate sa-i fie trimisa o citatie sau sesizare de catre politie in acest scop?
Gata, s-a rezolvat.
Multumesc mult avocat.net
Buna ziua,
Am facut o comanda online urmand sa platesc ramburs, pe care am refuzat-o din cauza faptului ca cost transportului era mai mare decat costul initial. Cand a sosit curierul am fost informat de catre acesta de costul real al transportului, moment in care am refuzat coletul, curierul spunand ca nu este nicio problema, pot renunta, nu trebuie sa platesc sau sa semnez nimic. Ulterior am fost sunat de firma respectiva (nu cea de curierat) cum ca trebuie sa platesc transportulx2 adica inclusiv returul , ba chiar mi-au trimis un mail cu factura, spunand ca in cazul neachitarii vor actiona conform legii cu politie, judecatorie etc.

Intrebarea mea in aceasta situatie este: Pot fi obligat pe cale legala sa platesc transportul unui colet refuzat? care de altfel este transportul unui colet pe care nu l-am achizitionat, si care ar fi acele cai de " a actiona conform legii" dupa cum spun ei

Multumesc