avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Activitate Vasilache Alin

Activitate Vasilache Alin

Pai prin avocat le fac le trimite pe mail....

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Depinde de cât timp are procurorul.

Este bine de știut ca urgentarile se fac de avocati ca sa aiba sanse.
Este unul din motivele pentru care recomand sa se faca prin avocat aceste cereri de urgentare pentru ca ei știu sa le redacteze corespunzător.

Pai asta și zic

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Deja a durat foarte mult...

Cam cât ar dura asa cu aproximare la parchet ajuns cu propunere....

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu aveti alte variante.

Bună seara.
Am și eu un dosar penal art 335 alin 2 ajuns la parchet cu propunere de renuntare la urmarire penala de 6 luni de când a ajuns la parchet nu se mai mișcă nimic ce pot sa fac sa urgentez situația cereri de urgentare am făcut pe fiecare luna dar degeaba....
Am inteles Păi asta am si zis ca are 3 luni de cand e la parchet dosarul si nu am primit nimic

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

1-2 luni, probabil.


Si cam cat dureaza asta ?
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Ordonanta procurorului se trimite pentru confirmare judecatorului de camera preliminara.

Dar cam cat ar dura pana primesc un raspuns de la parchet ?
Si va fi de acord cu propunerea asta?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu aveti ce sa mai faceti.

Buna ziua!!!
Am un dosar penal de 6 luni pentru lipsa categiriei pe permis mai clar am mers cu o dubă si cu remorcă doar cu cat B fara cat E. Dosarul este la parchet de 3 luni politia mia zis ca la trimis cu propunere de renuntare la urmarire penala ce pot face pentru urgentare am facut cerere de urgentare dar degeaba altceva ce pot face ?
Multumesc
Răspuns la discuția Renuntare la urmarire penala
Am inteles va multumesc pentru răspunsuri sper sa confirme renuntarea la up si sa se soluționeze sa mi se restituie permisul de care am mare nevoie.....

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Da.
In drept exista multe neprevazute si posibile efecte de ricoseu.
Efectul de ricoseu nu poate fi controlat...

NIci macar eu care sunt enervant de sigur pe mine chiar si pentru judecatorii care imi judeca un caz nu stiu ce iese in proportie de 100% in anumite cazuri, tot la fel nici ei nu stiu pana nu analizeaza cu maxima atentie cazul.

Răspuns la discuția Renuntare la urmarire penala
Am inteles multumesc

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Depinde de multi factori.
Nu este ceva batut in cuie daca asa considera politia.
Acesta este motivul pentru care avocatul poate exercita un rol activ.

Vorbiti cu avocatul.
Este bine sa stiti ca legea va da dreptul de a avea si mai multi avocati.
Nu sunteti limitat la un singur avocat.
Aceasta inseamna ca orice om isi permite sa aiba doi avocati legea il incurajeaza fara a fi nevoie sa renuntati la avocatul initial.
Avocatii ,de regula , tind sa creada ca angajarea de alt avocat il inlatura dar nu este asa.
Daca angajati avocat doar pe.o problema care il.depaseste pe.avocatul angajat initial, dupa momemtul rezolvarii.problemei.se.reactiveaza vechiul avocat.

Se poate angaja avocat strict pentru o problema.si apoi acesta sa se retraga si sa se ocupe vechiul avocat.
Avocatii se supara daca nu pot rezolva ei dar daca nu au aptitudinea este aiurea sa se retraga daca nu se renunta la ei si doar sunt ajutati de alti avocati.