Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Renuntare la urmarire penala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Renuntare la urmarire penala

Buna seara o intrebare mai am si eu am un dosar penal pentru art 335 alin 2 . Am fost la poliție și mi sa spus ca ia dat propunere de renuntare la urmarire penala.
M-ar interesa ar putea procurorul sau judecătorul sa nu fie de acord cu aceea propunere?
Si daca ar fi de acord cam cat ar dura pana imi vine solutia?
Multumesc frumos
Vasilache Alin, utilizator
Este posibil sa nu fie confirmata.
Dureaza cateva luni.
Este recomandabil ca in astfel de cazuri sa se angajeze avocat.
In functie de cum va permiteti sa platiti avocatul acesta poate urgenta finalizarea solutionarii si sa va sporiti sansele la un rezultat bun.
Daca stati asa veti avea de asteptat mult.
Depinde insa si cat va intereseaza cazul dvs. pentru ca daca nu va intereseaza este inutil sa mai cheltuiti bani.
Am angajat avocat si ma interesez de dosar ca mi-au retinut permisul de care depindeam
Am șanse sa fie de acord cu propunerea?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Este recomandabil ca in astfel de cazuri sa se angajeze avocat.
In functie de cum va permiteti sa platiti avocatul acesta poate urgenta finalizarea solutionarii si sa va sporiti sansele la un rezultat bun.
Daca stati asa veti avea de asteptat mult.
Depinde insa si cat va intereseaza cazul dvs. pentru ca daca nu va intereseaza este inutil sa mai cheltuiti bani.

Vasilache Alin, utilizator
In raport de ce sa facem analiza sanselor dvs, ca nu ati detaliat nimic, nici circumstante reale, nici personale.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Da, doar avocatul de caz poate trage concluzii bazate oe ceva cert.
Avocatul trebuie sa analizaze intotdeauna 3 variante posibile si cum ar gandi fiecare implicat in caz dar acest lucru nu da randament daca se face la modul general deoarece fiecare mic amanunt poate schimba radical situatia.
Si cartile de drept se scriu tot pe date concrete.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat