Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducerea fara categorie corespunzatoare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducerea fara categorie corespunzatoare

Buna ziua am si eu o intrebare mi-ar fi mult de ajutor daca mi-ar răspunde cineva. Acum vreo doua luni am condus o platformă auto si cu remorca aveam permis AM B1 B nu aveam cat E .Am fost oprit de poliție mi sa întocmit dosar penal pentru art 335 alin 2 si mi-a retinut prmisul de conducere și mi-sa eliberat o dovada fara drept de circulație.
Am făcut cerere la procuror la parchet pentru a-mi da drept de circulație si mi.a respins-o,acum câteva zile am facut o cerere de urgentare a dosarului cam cat credeti ca ar mai dura pana imi da o soluție.
Polițaiul mia zis ca nu o sa se judece o sa îl dea procurorul la scoaterea de sub urmărire penală.
Am fost si la poliție ma audiat am dat declarație am recunoscut fapta.
M-ar interesa cat ar mai dura dosarul si imi va da permisul inapoi?
Multumesc mult
Vasilache Alin, utilizator
Nu inteleg exact ce v-a spus politistul. Probabil se referea la o solutie de renuntare la up.
Daca despre asta este vorba, trebuie sa dispuna procurorul solutia si dupa trimite dosarul la instanta pentru confirmare.
Da este vorba de o renunțare la up.
M-ar interesa cat dureaza daca puteti sa imi spuneti pana imi vine solutia sa pot sa imi ridic permisul inapoi. Am 2 luni de cand sa intamplat fapta.
Va multumesc mult
Vasilache Alin, utilizator
Nu am cum sa va spun cat dureaza, mai ales in contextul actual, oricum, nu cred ca prea curand.
Dvs sa fiti multumit daca se dispune renuntarea la up, in general, in astfel de spete, se emite rechizitoriu si se trimite la instanta.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Am facut o cerere de urgentare catre procuror credeti ca ar lua in considerare ar urgenta ceva ?
~ Conținut șters la cerere ~