avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducerea fara categorie corespunzatoare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducerea fara categorie corespunzatoare

Buna ziua am si eu o intrebare mi-ar fi mult de ajutor daca mi-ar răspunde cineva. Acum vreo doua luni am condus o platformă auto si cu remorca aveam permis AM B1 B nu aveam cat E .Am fost oprit de poliție mi sa întocmit dosar penal pentru art 335 alin 2 si mi-a retinut prmisul de conducere și mi-sa eliberat o dovada fara drept de circulație.
Am făcut cerere la procuror la parchet pentru a-mi da drept de circulație si mi.a respins-o,acum câteva zile am facut o cerere de urgentare a dosarului cam cat credeti ca ar mai dura pana imi da o soluție.
Polițaiul mia zis ca nu o sa se judece o sa îl dea procurorul la scoaterea de sub urmărire penală.
Am fost si la poliție ma audiat am dat declarație am recunoscut fapta.
M-ar interesa cat ar mai dura dosarul si imi va da permisul inapoi?
Multumesc mult
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Aprilie 2020
Vasilache Alin, utilizator
Cel mai recent răspuns: Vasilache Alin , utilizator 14:59, 18 Aprilie 2020
Nu inteleg exact ce v-a spus politistul. Probabil se referea la o solutie de renuntare la up.
Daca despre asta este vorba, trebuie sa dispuna procurorul solutia si dupa trimite dosarul la instanta pentru confirmare.
Da este vorba de o renunțare la up.
M-ar interesa cat dureaza daca puteti sa imi spuneti pana imi vine solutia sa pot sa imi ridic permisul inapoi. Am 2 luni de cand sa intamplat fapta.
Va multumesc mult
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Aprilie 2020
Vasilache Alin, utilizator
Nu am cum sa va spun cat dureaza, mai ales in contextul actual, oricum, nu cred ca prea curand.
Dvs sa fiti multumit daca se dispune renuntarea la up, in general, in astfel de spete, se emite rechizitoriu si se trimite la instanta.
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Aprilie 2020
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Am facut o cerere de urgentare catre procuror credeti ca ar lua in considerare ar urgenta ceva ?
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Conducerea fara categorie corespunzatoare Vasilache Alin Vasilache Alin Am si eu o intrebare am un dosar penal pentru art 335 alin 2 am condus o platformă de 3.5 t cu o remorcă( toata greutatea ansamblului a fost de 6200 kg )fara ... (vezi toată discuția)
Permis yoane yoane buna seara am fost prins conducand un smart fortwo cu categoria b1 si mi sa retinut permisul si intocmit dosar penal cat dureaza pana imi pot recupera ... (vezi toată discuția)
Durata urmarire penala Vali.vali Vali.vali Bună ziua in 2017 11mai am condus o autoutilitara si tractand o remorcă având masa de 2500 si eu nu dețin categoria respectivă dețin doar B imi trebuia ... (vezi toată discuția)