avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandraaaa

Activitate Alexandraaaa

Răspuns la discuția sinteze admitere barou
Buna,
As vrea sa va rog sa imi trimiteti si mie subiectele pt admiterea in barou. Adresa mea de e-mail e ralexandra85@yahoo.com
Multumesc
Stie cineva cam care sunt reglementarile la nivelul UE in ce priveste executarea silita? Multumesc
Răspuns la discuția Spalare de bani
Eu nu ma refer la prevederile clare, ci la scheme si posibilitatea ca aceste imprumuturi sa faca parte dintr-o operatiune de spalare de bani. Multumesc oricum
Un SRL imprumuta bani fara dobanda unor persoane fizice si juridice , fara sa aiba asta in obiectul de activitate. Intrebarea este daca aceste imprumuturi pot fi incadrate in spalare de bani.
Din punctul meu de vedere exista in principiu o prezumptie de legalitate a dobandirii averii, iar imprumuturile in sine nu pot fi obiectul spalarii de bani, dar pot face parte dintr-un proces mai amplu de spalare (de ex cazul Patriciu, sau cazul imprumuturilor fictive) si e posibil ca aceste imprumuturi sa fie sesizate la Oficiu, mai ales in cazul operatiunilor desfasurate prin banca.
Poate are cineva totusi o argumentare mai solida si exemplificata totusi... Sau cunoasteti anumite scheme... Puteti spune in care faza a procesului de spalare se poate incadra acordarea de imprumuturi...
Va multumesc
Un SRL imprumuta bani fara dobanda unor persoane fizice si juridice , fara sa aiba asta in obiectul de activitate. Intrebarea este daca aceste imprumuturi pot fi incadrate in spalare de bani.
Din punctul meu de vedere exista in principiu o prezumptie de legalitate a dobandirii averii, iar imprumuturile in sine nu pot fi obiectul spalarii de bani, dar pot face parte dintr-un proces mai amplu de spalare (de ex cazul Patriciu, sau cazul imprumuturilor fictive) si e posibil ca aceste imprumuturi sa fie sesizate la Oficiu, mai ales in cazul operatiunilor desfasurate prin banca.
Poate are cineva totusi o argumentare mai solida si exemplificata totusi... Sau cunoasteti anumite scheme... Puteti spune in care faza a procesului de spalare se poate incadra acordarea de imprumuturi...
Va multumesc
Discuție Spalare de bani
Un SRL imprumuta bani fara dobanda unor persoane fizice si juridice , fara sa aiba asta in obiectul de activitate. Intrebarea este daca aceste imprumuturi pot fi incadrate in spalare de bani.
Din punctul meu de vedere exista in principiu o prezumptie de legalitate a dobandirii averii, iar imprumuturile in sine nu pot fi obiectul spalarii de bani, dar pot face parte dintr-un proces mai amplu de spalare (de ex cazul Patriciu, sau cazul imprumuturilor fictive) si e posibil ca aceste imprumuturi sa fie sesizate la Oficiu, mai ales in cazul operatiunilor desfasurate prin banca.
Poate are cineva totusi o argumentare mai solida si exemplificata totusi... Sau cunoasteti anumite scheme... Puteti spune in care faza a procesului de spalare se poate incadra acordarea de imprumuturi...
Va multumesc
Intrebarea mea e daca acest fapt poate constitui infractiunea de evaziune fiscala.
Problema mea sta in felul urmator: Un SRL acorda imprumuturi fara dobanda unor pers fizice si juridice, fara sa aiba in obiectul de activitate acordarea de credite. Stiu ca sunt doua opinii in legatura cu valabilitatea acestui tip de imprumut, dar intrebarea mea este daca acrodarea de imprumuturi fara dobanda constituie sau ar putea constitui infractiunea de evaziune fiscala.