Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Acordare de imprumuturi fara dobanda de catre o SRL
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Acordare de imprumuturi fara dobanda de catre o SRL

Intrebarea mea e daca acest fapt poate constitui infractiunea de evaziune fiscala.
O societate poate desfasura numai activitățiile prevăzute în actul constitutiv, creditarea este o activitate specifica institutiilor bancare.
OU99/2006 privind institutiile de credit si adecvarea capitalului, art 5 prevede:
,,(1)Se interzice oricărei persoane fizice, juridice sau entitate fără personalitate juridică, ce nu este instituţie de credit, să se angajeze într-o activitate de atragere de depozite sau de alte fonduri rambursabile de la public, într-o activitate de emitere de monedă electronică ori într-o activitate de atragere şi/sau gestionare de sume de bani provenite din contribuţiile membrilor unor grupuri de persoane constituite în vederea acumulării de fonduri colective şi acordării de credite/împrumuturi din fondurile astfel acumulate pentru achiziţionarea de bunuri şi/sau servicii de către membrii acestora.,,
Ghola are dreptate, insa trebuie avut in vedere faptul ca "activitatea de atragere" presupune o activitate relativ continua, nu o operatiune singulara. Daca societatea da un imprumut si prin asta nu fraudeaza creditorii si nu isi creeaza imposibilitate de plata, atunci cred ca e ok.
ContSters20980, utilizator
Andreea Lisievici a scris:

Ghola are dreptate, insa trebuie avut in vedere faptul ca "activitatea de atragere" presupune o activitate relativ continua, nu o operatiune singulara. Daca societatea da un imprumut si prin asta nu fraudeaza creditorii si nu isi creeaza imposibilitate de plata, atunci cred ca e ok.

Credeti ca e ok, sau afirmatia are un temei legal??
Este o problema de interpretare, nu am cum sa va dau un text legal care sa transeze problema.
Daca srl -ul respectiv este asociat intr-o alta societate, are dreptul sa crediteze in calitate de asociat.