avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate Florinboc

Activitate Florinboc

Răspuns la discuția Timbre judiciare
Oare in ce tara traim? Cum este posibil sa nu se gaseasca timbre judiciare sau cel putin o formula prin care oamenii sa poata plati contravaloarea timbrului undeva cumva ca sa se poata consemna ca "omul" s-a achitat de datorii fata de ceea ce ii cere problema. Nu se poate este inacceptabil se cere, dar nu se gaseste de parca ar fi aur de 24 de karate!
Dar faceti ceva sa se renunte la acele trimbre si sa se puna un antet ceva pe post de timbru ....
Dupa ce ca omu' este in necaz umbla prin judecatorii tribunale si alte alea pt a-si caut aun drept sau a rezolva o problema, sistemul ii mai pune sa umble si dupa timbre sau cai verzi pe pereti....e de nu se poate.!

Sorry da rnu m-am putut abtine.
Va multumesc din suflet tare mult conteaza parerea unui avocat atunci cind te asculta. Eu oricum nu vreau sa-i dau nici un ban suplimentar acum , una ca nu stiu daca ii foloseste chiar in scopul pe care l-a mentionat si doi nu cred ca ma poate obliga in hotarirea judecatoreasca nu mentioneaza ca as fi obligat si la alte sume pe care ea o sa mi le tot ceara pt una alta, atita timp cit nu imi permite sa petrec mia mult timp cu fetia mea, atita timp cit in lege nu spune ca trebuie sa particip la alte cheltuieli suplimentare, atita timp cit nu ma consulta in priviinta fetei , cred ca ar trebui sa stiu si eu cind este bolnava daca chiar vrea sa o ajut. Apoi eu cum ii dau acesti bani pe care ea mi-i cere? In baza carui act?
Si am uitat sa mentionez, cind fetita a fost internata pt operatie la Cluj mama mea ne-a dat pt cheltuielile din spital 2000Euro bani pe care mama i-a pus pe un card al ei ,un card care nu era comun era doar cardul ei unde ii veneau banii de salariu , dar ce era sa facem, caci doar ea se putea interna cu fata iin spital, asa ca nu am stat pe ginduri si am pus banii pe cardul ei pt a-i putea folosi la spital, nici prin cap nu ne-am gindit ca vreodata ne vom desparti , oricum viata copilului era cea mai importanta la ora respectiva. Nimeni nu nu se gindea in acele cplipe ca vreodata ex sotia o sa nege ca familia mea ne- a jutat. Cind am divortat nu numai ca nu a recunoscut , dar a spus ca mama ei a ajutat-o cu bani pt fetita iar eu cu nimic ca nici nu mi-a pasat de fetita a mintit cu multa nerusinare , nu cred ca pe lumea asta exsita cineva caruia sa nu-i pese in clipe asa de grele de copilul lui.Dar uite ca s-a intimplat si de atunci imi iau si eumasuri de precautie nu mia vreau sa dau banii dupa care apoi sa nici nu recunoasca.
Inca o data va multumesc mult pt ajutor am sa va caut .
Florin
Buna ziua,
Am o mare rugaminte la dumneavoastra ajutati-ma va rog mult, despre ce este vorba: am divortat de sotia mea, divort terminat din vina ambilor soti, copila in virsta de 3 ani a fost incredintata spre crestere si educare fostei sotii , iar eu am cerut drept de vizita a copilei si sa platesc pensie alimentara .
Pensia alimentara platesc lunar, bani depusi la posta si trimisi la mama fetitei acasa oficial prin posta. Desi nu am job deocamdata totusi platesc asa cum spune la lege.
Dreptul la vizita il am :de doua ori pe luna, prima si a treia duminica din luna , dar din ce motive nu stiu(chipurile ca-i inca mica 3 ani si jumatate) , nu mi s-a acordat dreptul de a scoate fetita la plimbare, sau sa imi petrec cele 8 ore cu ea sa zicem mergind in vizita la parintii mei, desi pina la divort am locuit la parintii mei cu copil cu tot.
Cica este prea mica si necesita prezenta mamei , mai ales ca s-a nascut cu o malformatie la inima, dar problema este deja rezolvata inca din timpul casatoriei fetita fiind operata la Cluj, operatie reusita, acum este un copil normal , are greutatea unui copil de 3 ani ,merge, maninca , se joaca, vorbeste, este perfect normala si ii multumesc lui Dumnezeu pt asta.
OK Daca asa a spus legea sau ma rog asa a decis instanta asa fac, merg sa imi vad fetita la fosta sotie acasa. Acolo nu am voie sa merg dupa fetita prin camere...sau prin curte, doar anume pe o veranda si undeva in fata casei .Daca fetita pleaca de acolo si merge in curte ...nu am voie sa merg dupa ea(!) daca ii spun fostei sotii sa incuie usile celorlalte camere , macar pt citeva ore cit sint eu acolo sa pot sta cu fetita mai mult, zice ca nu se poate.OK asta este daca nu exista intelegere din partea ei nu am ce comenta nu poti cere omului ceva cu forta.
Ma doare, ma doare tare caci si eu imi iubesc fetita si am suferit atunci cind am aflat de malformatia ei la inimioara, chiar daca nu esti mama si ca tata suferi, caci este copilul tau singe din singele tau.
Nu beau , nu fumez ,nu am vicii, nu i-as face nici un rau copilului meu, daca l-as duce in parc sau sa-l plimb ,mai ales caci copila sta toata ziua la Cocorasti un satuc de linga Cimpina, iar eu locuiesc in Cimpina, am casa parintilor mei cu gradina mare loc mult de joaca, parcuri multe in centru...dar...dar nu am voie.Sufar, dar ce pot sa fac?
Iar prin tribunal ...si iar sa cistige ea? M-am saturat, nu mai pot si nici bani nu mai am acum de cheltuit cu procesele .
INTREBARE: Am primit zilele trecute un telefon de la ex sotia si imi cere, ma obliga sa platesc jumatate din pretul vaccinului pe care ea la cumparat pt fetita. Ba mai mult a fost cu fetita la doctor , pe mine nu m-a anuntat sa stiu si eu ce probleme are fetita , iar acum vrea sa ii platesc jumatate din costurile unei operatii la dantura , operatie ce a fost recomandata sa fie facuta la Bucuresti sub anestezie totala( eu nu sint de acord cu aceasta operatie desi nu o pot forta sa nu o faca, oricum nu as sti nimic caci nu imi spune, vrea doar bai, bani, jumatate din costurile la ce ar urma sa fie facut.
OK este si copilul meu si as participa cu mare placere la impartirea costurilor, fiind vorba de sanatatea fetitei noastre, dar ea ma obliga cica daca nu ii dau banii pina miercuri acum, ma da in judecata.
Chiar daca nu am acum bani m-as imprumuta, dar este corect sa ma oblige si sa ma ameninte cu judecata?
Are sanse de cistig daca eu platesc pensie alimentara lunar si daca nici pe fetita nu o pot vedea decit cu "ora locul si durata stabilite de ea?"!
Sigur as ajuta cu mult mia mult, daca m-ar lasa si sa o vad, sa o plimb, sa ma joc cu ea, sa fiu apropiat de copilul meu, dar se pare ca eu nu am decit obligatii sa tot platesc in rest nu nu am nimic.
Va rog frumos daca se poate sa imi spuneti, daca legal ea ma poate obliga, sa platesc alte cheltuieli legate de copila noastra?
Nu de alta dar ei ii place sa ma vada prin tribunal ,iar eu nu mai pot ,sint stresat , mult mia mult mi-ar fi placut sa ne intelegem in priviinta copilului, sa imi spuna cind e bolnavioara, sa o ajut, sa ma interesez de ea, sa ii dau bani pt medicmanete si alte cerinte suplimentare, dar cind nici dreptul de a sta cu copila 8 ore nu-l am decit conditionat atunci?!
Va rog frumos ajutati-ma.multumesc mult un sfat din partea dumneavoastra mi-ar prinde bine caci numai eu stiu ce este in sufletul meu .
Cu respect
Florin
Florinbocanu@yahoo.com
Răspuns la discuția Partaj
Multumesc foarte mult pt aceasta informatie care imi este de mare folos , nu ca as fi nemultumit de avocatul din Cimpina, pe care l-am avut la procesul de divort si cererea de vizite a copilei mele, dar sincer nu imi mai plac avocatii care imi garanteaza sanse de cistig 100% mai ales daca urmez sfatul lui pas cu pas dupa care sa pierd in instanta cu mare succes .
Multumesc mult pt sfaturile date mie si celorlalti care sint in necaz ca si mine.

Referitor la acte, extrase de cont, chitante, transfer de cont bancar, etc etc am de toate, am un dosar cum s-ar spune "beton", totul depinde acum pe mana carui avocat or sa ajunga si ce o sa faca cu ele.Sper caci oameni sintem si speranta moare ultima, sa gasesc un avocat care sa lupte pt mine si pt dreptate.
Inca o data mii de multumiri site-ul acesta chiar este util , te scuteste de mult stres, de mult stat la cozi in speranta ca o sa capeti o informatie , aveti multa rabdare sa ascultati atitia oameni aflati in nevoi si sa le si raspundeti, asta ne da noua mult curaj sa mergem inainte .
Florin
Răspuns la discuția Partaj
AVLIL a scris:

Parintii n-au niciun drept, cererea de interventie nu ar avea interes, caci ei au dat bani fiului si nu apartamentul... Asa vede legea...
Se poate merge pe bun propriu, dar vorbiti cu avocatul, caci nu e un lucru de rezolvat singuri, e destul de tehnic de demostrat juridic...
Eva, apartamentul nu a fost cumparat de parinti ci de el cu bani donati, imprumutati de parinti, in functie de ce anume vrea sa demonstreze... parintii au dat bani, nu puteau da apartamentul ca nu-l aveau...
Este vorba insa de subrogatie... se dovedeste...

Da multumesc mult aveti dreptate , eu trebuie sa fac demersurile si parintii mei ar putea fi doar martori demonstrind cu acte in regula provenientza banilor cu care au contribuit la a-mi cumpara eu acel apartament, asta am inteles, dar puteti sa imi raspundeti, daca as putea avea avocat care sa ma reprezinte din alt judet, eu locuiesc in Cimpina si mi-as dori un avocat sa zicem din Bucuresti s-ar putea?Sau e musai ca avocatul sa fie din judetul unde o sa aibe loc procesul? Multumesc anticipat.
Florin
Răspuns la discuția partaj
Cita dreptate aveti Doamna cind spuneti ca sint atitea posibilitati de a pierde ......chiar si atunci cind ai dreptate, uneori mori cu dreptatea in mana .
Pentru colegul de suferinta care va cere ajutor l-as sfatui sa isi aleaga cu mare grija avocatul ,caci intradevar fara avocat esti cam mort prin salile tribunalului, dar sa aibe mare grija cum si-l alege, sa incerce sa caute avocatul dedicat acestei profesii, avocat care sa fie si sincer si sa ii spuna corect cam ce sanse are sa nu ii promita ceva de genul 100% caci asa ceva nu se poate , legea are atitea virgule si virgulitze ca nu exista garantarea vreunui proces de 100%
Altfel totul iti lasa asa un gust amar caci ajungi sa regreti ca ai avut incredere in avocatul tau.
Florin
Răspuns la discuția Partaj
Multumesc mult pt raspunsul dumneavoastra , nu nu sint in termen caci nu am intentat nimic nici o actiune de partajare doresc doar sa ma informez ce anume ar trebui sa fac , sa inteleg ca cererea reconventionala pot sa o fac doar dupa ce intentez proces ?!.
Da, avind in vedere ca eu sint proprietarul apartamentului ar fi normal ca eu sa cer si sa fac dovada ca acest apartament a fost cumparat cu banii parintilor mei , bani proveniti din vinzarea acelui teren al lor , am toate chitantele de la notar tot ce s-a facut si legalizat la notariat .
Sigur ca voi avea nevoie de un avocat sa ma reprezinte dar la cei care am apelat si le-am spus datele problemei , fiecare a dat cite un raspuns deloc incurajator pt mine (de aceea am si intrat pe acest forum sa mai cer parerea )... ..ca nu e usor deloc, ca totusi ea are drept la o parte din apartament caci are copilul dat in ingrijire si eucatie prin hotarire judecatoreasca si asta ii confera drepturi la apartament, alt avocat mi-a spus ca am sanse foarte mici sa imi revina mie apartamentul, ca ....si sint foarte bulversat, daca as sti ca am sanse asa minime de cistig in instanta atunci la ce sa mai imi stresez parintii purtindu-i prin tribunal amindoi sint bolnavi . ..... poate ca mai exista si alte cai de rezolvare, sau .....oricum am sa incerc sa caut ,sa caut pina gasesc un avocat care sa ma incurajeze , sa pot sa recuperez acest bun care nu-i comun deloc, avind in vedere cine a dat banii pt cumpararea lui si avind in vedere ca parintii mei s-au sacrificat ca mie sa-mi mearga bine sa stau singur cu familia mea si uite ce a iesit, macar pt asta si trebuie sa lupt. Si as mai avea o intrebare, eu locuiesc in Cimpina, acolo am si apartamentul, oare pot sa apelez si la un avocat din alta localitate, judet sau ....nu stiu nu stiu si tare as vrea sa aflu daca pot sa-mi iau un avocat nu neaparat din Cimpina acolo unde normal ca ar trebui sa se tina procesul(asa cred eu nu am cunostiinte in domeniu)
Multumesc din suflet pt ajutor
Florin
Discuție Partaj
intrebare , in timpul casatoriei mele cu fosta sotie parintii meu mi-au cumparat un apartamnet cu 2 camere din banii proveniti din vinzarea unui teren proprietate personala a parintilor mei, totul s-a facut legal prin cont bancar cu acte in regula chitante si incheiat la notariat.Dupa vinzarea acelui teren parinii meu au cumparat acest apartament pe numele meu dar eu eram casatorit , tranzactia s-a facut prin transferul banilor din contul de banca catre proprietarul apartamentului deci nici eu nici sotia nu am contribuit cu nici un ban pt achizitionarea acestului apartamnet, nici macar taxele nu le-am platit noi, nimic nimic totul s-a facut doar din banii parintilor mei.Sigur a fost o greseala din partea lor ca au trecut apartamnetul pe numele meu dar ei au fost de buna credinta , ca noi ca si tineri casatoriti avind si un copil de 2 ani sa locuim separat si sa ne intemeiem o familie, un camin negindindu-se la posibilitatea vreodata a unui divort.
Acum in urma divortului sotia mea cere jumatate din apartament desi stie clar ca nu poate face vreodovada ca ar fi contribuit cu vreo suma la cumpararea acelui apartament. In timpul casatoriei eu nu am avut job iar sotia avea un salariu de 5 milioane lei vechi dar pe o perioada foarte scurta caci a ramas gravinda si a nascut o fetita si am primit alocatia de copil in valoare de circa 8 milioane lunar.
Parintii mei acum in urma divortului vor ca acel apartamnet sa fie numai al meu . Ce putem face daca cineva ne poate ajuta .Am incercat sa vorbesc cu fosta sotie si sa-i propun un partaj voluntar la notariat ,dar nu vrea ea vrea jumatate din apartament. Ce sanse am avea intr-un proces de partaj avind toate dovezile ca doar parintii mei au contribuit cu banii pesonali pt cumpararea apartamentului.
Va rog din suflet daca puteti sa-mi dati ceva sfaturi .Multumesc anticipat.