avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1032 soluții astăzi
Forum Activitate Geta Nedelea

Activitate Geta Nedelea

Buna ziua,
Ma numesc Geta.
Locuiesc in Canada din 1994 si am lucrat inainte in Romania - 18 ani.
Acum doresc sa completez formularul 202 conform Acordului Romano Canadian pentru obtinerea pensiei din Romania si nu sriu care este institutia destinatara si adresa ei,- partea A punctual 1 al formularului 202
Nu ma pot deplasa in Romania si doresc sa depun documentele in Canada la Service Canada ,institutia care se ocupa de transferul documentelor conform Acordului.
In Romania am locuit in Bucuresti sectorul 5.
Intrebarea este cine de ocupa de pensiile celor domiciliati in Canada, Casa locala de pensii sector 5 sau Casa Nationala de Pensii si care este institutia destinatara din formularul 202? Si adresa?
Sau este Service Canada?
Ma numesc Geta
In 1987 am obtinut certificate de mostenitor EU,mama si fratele.
In 1994 mama a murit si nu am deschis Inca succesiunea.
Sunt in Canada si nu pot veni in Romania
CE trebuie sa trimit pentru ca fratele sa ma reprezinte la deschiderea succesiuni dupa mama tinand cont ca vreau sa renunt in favoarea lui.?
E nevoie de declaratie de renuntare sau de neacceptare a succesiunii,tinand cont ca mama a decedat in 1994.?
Si cum FAC sa renunt si la partea CE o detin dupa tata conform certificatului de mostenitor.?
Poate sa ma reprezinte fratele la notar prin procura, si cu CE declaratie sa_mi FAC cunoscuta intentia de a anula certificatul de mostenitor ,fara a veni in Romania.?
E nevoie sa specific in declaratie ca renunt n favoarea lui sau doar ca renunt ,si daca da pot face procura pe numele lui sau trebuie sa aleg pe altcineva sa ma reprezinte?
De exemplu Sotia lui?
Va multumesc.
Ma numesc Geta
In 1987 am obtinut certificate de mostenitor EU,mama si fratele.
In 1994 mama a murit si nu am deschis Inca succesiunea.
Sunt in Canada si nu pot veni in Romania
CE trebuie sa trimit pentru ca fratele sa ma reprezinte la deschiderea succesiuni dupa mama tinand cont ca vreau sa renunt in favoarea lui.?
E nevoie de declaratie de renuntare sau de neacceptare a succesiunii,tinand cont ca mama a decedat in 1994.?
Si cum FAC sa renunt si la partea CE o detin dupa tata conform certificatului de mostenitor.?
Poate sa ma reprezinte fratele la notar prin procura, si cu CE declaratie sa_mi FAC cunoscuta intentia de a anula certificatul de mostenitor ,fara a veni in Romania.?
E nevoie sa specific in declaratie ca renunt n favoarea lui sau doar ca renunt ,si daca da pot face procura pe numele lui sau trebuie sa aleg pe altcineva sa ma reprezinte?
De exemplu Sotia lui?
Va multumesc.