avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate DOLC

Activitate DOLC

Răspuns la discuția Paternitate
Exista un caz castigat in instanta ceea ce inseamna ca se poate. Este caz identic si nu inteleg de ce trebuie sa il descurajam. Si cum poti iubi un copil cu toata fiinta ta gandindu-te ca poate nu e al tau.?Sunt convins ca sunteti mama si probabil si divortata, insa pe acest forum sunteti avocata si trebuie sa dati sfaturi obiective.Luati-va un avocat si faceti testul ADN la INML. Impreuna cu rezultatul de la INML, cu martori si cu alte probe deschideti acest proces pt tagada paternitatii. Este foarte important ca avocatul dvs sa aiba experienta in astfel de cazuri deoarece de ea depinde decizia judecatorului. Un alt aspect este acela daca mama refuza sau nu tesul ADN..Luati-va un avocat bun..Mult succes!
Răspuns la discuția Paternitate
Domnule Greg si eu sunt in aceeasi situatie ca si dvs., iar toata lumea m-a acuzat. Exista un precedent, exista un caz castigat in instanta a carui tagaduire a paternitatii s-a facut dupa 8 ani de la nasterea copilului ( copil nascut in cadrul unei casatorii). Intrati pe google si cautati tagaduire paternitate dupa 8 ani si veti putea vedea mai multe detalii. Cu privire la un test ADN, orice test efectuat in orice alta parte decat la INML nu va fi acceptat in instanta. In cazul despre care v-am scris, au depus la dosar testul ADN efectuat la INML. Eu spun ca exista o solutie, trebuie sa luati legatura cu aceasta avocata ce a castigat acest caz in instanta. Eu am facut testul ADN la INML si costa 26 mil in Bucuresti, astept raspunsul si apoi sper sa existe dreptate. Mult noroc!
Spuneti ca autoritatea tutelara nu are ce sa caute intr-un proces de marire de pensie, si totusi instanta asa a hotarat. Sa fim decazuti din drepturi doar pt ca nu ne-am prezentat la proces nu cred ca este posibil, ba mai mult in citatia care imi era adresata pt a ma prezenta la proces, scria ca se va judeca si in lipsa mea, eu nefiind obligat sa ma prezint. Probabil li se pare oarecum ciudat faptul ca ea nu s-a prezentat la proces la cele 2 infatisari, ea fiind cea care solicita marirea pensiei alim. pt minor, ea fiind tutorele legal. Un alt termen nu mai exista, pentru a ma prezenta. In concluzie credeti ca trebuie sa nu fac nimic? Va multumesc!
Buna ziua,

Fosta mea sotie m-a dat in judecata pt marirea pensiei alimentare, insa nici unul dintre noi nu s-a prezentat la cele 2 infatisari care au fost la tribunal. Am primit o instiintare ca se va anunta autoritatea tutelara. Stie cineva ce urmeaza sa se intample?
Va multumesc mult, si imi cer inca o data scuze si va rog sa mi le acceptati.Poate sunt rau, poate ca voi plati pt ceea ce incerc sa fac acum, insa relatia cu fetita mea va ramane aceeasi. Am inteles doar ca am sanse sa fac putina lumina in cazul meu, insa nu prea am inteles prin ce mod. Imi puteti spune va rog, in termeni ,pe care sa ii pot intelege ce inseamna ceea ce mi-ati scris? Adica ceea ce scrie pe certificatul de nastere nu mai pot modifica, insa am dreptul sa stiu daca este fetita mea? Am vazut pe internet ca in cererea pt contestarea paternitatii se trece ca fiind efectuat si testul de paternitate. Credeti ca exista vreo posibilitate prin care sa le aduc pe amandoua la INML? Ma bucur ca desi am inceput cu stangul, dvs ati fost cea care mi-a dat putina speranta si datorita careia am inceput sa caut pe internet diverse informatii. Va multumesc, si va rog inca o data sa ma scuzati pt ca stiu ca v-am jignit si nu eram in masura sa fac acele afirmatii.
Acest termen de 15 zile nu l-am gasit mentionat in acel art. si din aceasta cauza nu stiam cu exactitate daca ma poate ajuta. Exista cineva pe acest forum care are ca exeperienta un proces de tagada a paternitatii? As dori sa apelez la serviciile lui. Drepturile omului nu sunt egale? Si atunci mai primeaza dreptul copilului? Adica nu exista nici o modalitate prin care sa pot anula prescriptia paternitatii ? Nu am cunostinte in drept, ci doar din ceea ce am putut sa ma informez cu ajutorul internetului. O pot judeca pe ea ca m-a mintit spunandu-mi ca este copilul meu, motiv pt care eu m-am casatorit cu ea? Adica acest lucru pe ea l-a facut cu buna stiinta, nu poate fi judecat in nici un fel? O pot judeca direct pe ea si nu pe copil? Este un lucru destul de grav, si ma gandesc ca poate cu martori, poate cu un test de paternitate... Exista cineva ce crede ca pot avea un 50 % sanse de a putea face acest test desi ea refuza? Dreptul me ca tata imi permite sa iau copilul si sa fac testul fara acordl ei, desi ea este tutorele copilului? Va multumesc!
Pe mine va rog sa ma scuzati, a fost deplasata remarca mea.Eu vreau doar sa fac un test de paternitatea, si toata lumea imi spune ca nu mai pot tagadui paternitatea.Prin lege am dreptul sa ma intalnesc cu copilul si in loc sa mergem la suc sa mergem la test? Mentionez ca nu am program de vizita.
sau exista vreo exceptie in ceea ce priveste tagaduirea paternitatii? Sa fiu mai expliciti. Eu am banuit mereu ca fetita nu e a mea, insa o iubesc la fel de mult si acest test nu va schimba relatia dintre noi, la care muncesc inca, din cauza mamei ei.In timpul in care s-a conceput copilul ea mai era cu inca un barbat. A incercat sa imi spuna de acest barbat, insa dupa o incercare a spus ca e doar gluma vrand sa ma faca gelos.Dupa ce am divortat, dupa ani de zile, nasa copilului nostru, mi-a povestit de existenta acestui barbat, si ca nici mama fetitei nu stie sigur cine este tatal. Eu m-am casatorit cu ea datorita acestui copil, pt ca pe ea nu o mai iubeam, iar in momentul conceperii nu eram casatoriti.Ma pot folosi de art.19 din Decretul 167/ 1958?? Din ceea ce am citit pana acum termenul de 3 ani pt tagaduirea paternitatii este un termen de prescriptie extinctiva. Adica pot dovedi neputina de a fi actionat in termenul legal pana in prezent?
Cred ca nu sunteti avocata, deoarece termenul este de 3 ani si nu de 6 luni. S-a modificat termenul! Asta pentru viitori dvs. clienti, insa va multumesc oricum!
Sunt divortat de 3 ani, si am dubii cu privire la paternitatea copilului ce are 4 ani. Stiu ca nu mai pot contesta in instanta paternitatea copilului, insa pot face un test de paternitate? Am acest drept? Pot face testul daca mama refuza sa aduca copilul la clinica Mina Minovici? Nu imi da dreptul sa vizitez copilul decat daca este si ea prezenta, si imi spune ca acesta nu vrea sa stea decat cu ea, ca nu ma recunoaste ca fiind tatal ei. Vreau sa fac acest test, insa nu am cum sa o conving sa aduca copilul pt test.
V-as fi recunoscator daca din punct de vedere legal mi-ati spune ce solutie exista.
Va multumesc!
In urma divortului, platesc o suma fixa pt minorul rezultat in cadrul casatoriei. Am uitat sa mentionez faptul ca sunt student, neavand nici un venit. As mai avea o intrebare si v-as fi recunoscator daca m-ati putea sfatui...Sunt divortat de 3 ani, si am dubii cu privire la paternitatea copilului ce are 4 ani. Stiu ca nu mai pot contesta in instanta paternitatea copilului, insa pot face un test de paternitate? Am acest drept? Pot face testul daca mama refuza sa aduca copilul la clinica Mina Minovici? Nu imi da dreptul sa vizitez copilul decat daca este si ea prezenta, si imi spune ca acesta nu vrea sa stea decat cu ea, ca nu ma recunoaste ca fiind tatal ei. Vreau sa fac acest test, insa nu am cum sa o conving sa aduca copilul pt test.
V-as fi recunoscator daca din punct de vedere legal mi-ati spune ce solutie exista.
Va multumesc!