avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Activitate pilo1

Activitate pilo1

asta ar insemna sa renunt pur si simplu la mostenire (asta incluzand si alte potentiale proprietati) si astfel matusa va putea vinde "in numele meu"? ca sa fac eu act de donatie sau procura trebuie sa fac totusi succesiunea intai?

am inteles bine? multumesc
cedarea unei cota parte din mostenire

Buna ziua, bunica mea (impreuna cu 2 surori ale ei - toate sunt decedate) au un teren in nordul Moldovei (1,5ha impartit in aproximativ 5 parcele care nu sunt lipite).

Cele 2 parti ale surorilor bunicii au facut succesiunea, si sunt proprietari pe respectivele cote parte verii mamei mele. Doar in partea mea ar trebui sa mai fac succesiunea, 2 generatii, pentru ca si mama a decedat.

avand doar titlul de proprietate al bunicii, si actele doveditoare ca sunt urmas, pot renunta la partea mea in favoarea unei matusi (fiica surorii bunicii) care ar putea vinde astfel tot terenul mentionat, inclusiv partea mea?

Asta m-ar scuti de drumuri de sute de km pentru succesiunea pe partea mea, cheltuieli pe care nu cred ca le-as putea recupera din vanzarea acelor terenuri, ca sa nu mai zic de timpul pierdut. Nu cred ca se pune problema de rea-vointa din partea matusii, ea a platit pana acum impozitul pe acele terenuri, ma gandesc sa o ajut sa putem vinde cu totul, fara alte complicatii.

va multumesc
buna ziua, daca in timpul concediului de paternitate intervine o problema medicala (cu concediu medical), concediul de paternitate se poate prelungi ulterior cu numarul acelor zile "pierdute"? Daca da, ce demersuri trebuie facute in cazul in care angajatorul a fost anuntat deja in prealabil in privinta luarii concediului paternal?
multumesc pentru raspuns. Legat de cota, la cat sa ma astept din situatia descrisa mai sus? Unchiul pare tensionat din discutiile putine avute cu el si cred ca va lupta pentru fiecare procent, iar eu in afara de faptul ca sunt nepot legitim si am fost tinut in ceata legat de situatie nu prea cred ca am alte argumente in favoarea mea. Ce e drept nici eu nu m-am interesat dar acum ma gandesc ca nu am facut-o din cauza ca nu stiam adevarul complet de fapt, dar posibil ca acest fapt sa il foloseasca impotriva mea.
buna ziua si va multumesc anticipat, incerc sa expun problema cu legaturile familiale succint:

bunicul s-a casatorit cu bunica, au avut-o pe mama mea
bunicul si bunica mea au divortat
bunicul s-a recasatorit, a avut un copil (unchiul meu vitreg)
bunica a decedat
mama s-a bolnavit grav, a decedat inainte bunicului
bunicul a decedat recent, din cate am inteles sotia a doua e inca in viata

unchiul m-a contactat recent pentru a dezbate succesiunea unui apartament cumparat de bunicul meu cu a doua sotie (mama unchiului). prin "dezbatere" a se intelege aici ca pune presiune pe mine sa cedez partea mea ca altfel ne vom judeca. aflu apoi ca bunicul (de care stiam ca e plecat din tara) s-a intors de doi ani inapoi de fapt, si nu am fost contactat deloc. m-a deranjat foarte mult acest aspect ca imi doream foarte mult sa il cunosc, l-am vazut o singura data

cat as avea dreptul la masa succesorala daca totul e asa cum mi-a zis unchiul?

ce ma sfatuiti? pe de o parte as ceda partea, dar pe de alta parte m-a deranjat enorm lipsa de onestitate cu care a abordat unchiul problema (m-a cautat fiind tot un zambet, pana ce a adus problema succesiunii, cand a devenit brusc rece) si mi-e teama sa nu mai fie nici alte proprietati pe numele bunicului, de care sa nu stiu, Pe langa asta cineva mi-a recomandat sa nu renunt cu una cu doua la ce mi se cuvine
Buna ziua!

Detin o proprietate mostenita de la bunici, intravilan, locuinta construita de prin anii 50, cu gradina. Sunt unic proprietar de vreo 2 ani, intabulat si cu taxele la zi, insa am descoperit ca terenul utilizat nu corespunde cu cel din CF. Ar trebui sa fie mai mare cu aproximativ 33% (teoretic suprafata utilizata si imprejmuita e cu 50% mai mare dar spatele gradinii e invecinat cu un rau si am inteles ca e limita a apelor romane peste care nu se poate intra, si nu pot obtine mai mult de 33% in conditiile acestea). Situatia e cam identica in privinta spatiului si la vecinii directi.

Cum pot sa imi maresc suprafata, sa fiu in regula din pdv legal? Proprietatea nu este trecuta in sistemul topografic modern, nu am schita in sistemul informatic si in CF. Am discutat cu un topograf si pentru inceput au zis ca pot veni sa imi actualizeze cadastrul.

Pentru marire de spatiu pana la 15% imi pot face ei marirea, doar am nevoie de semnatura vecinilor de confirmare. Ce e peste 15% trebuie sa rezolv prin instanta. Pana aici totul mi-e clar, legat de marirea de 15%, va rog sa imi spuneti daca s-a mai schimbat situatia.

Problema intervine la un vecin. Cu cel sudic sunt in relatii foarte bune si nu ar fi deloc problema sa obtin semnatura sau orice fel de acord, insa cu cel din nord nu stiu care e situatia, pentru ca proprietarii din CF sunt decedati, (deci posibil sa nu se fi facut succesiunea?) urmasii au vandut cumva casa (nu stiu cum) prin luna mai, anul curent. Am obtinut recent un extras CF de acolo sa verific si tot “batranii” sunt intabulati ca si proprietari.

In situatia de fata cum pot obtine semnatura de vecinatate de la vecinii din nord? Vecinii noi (cei care au cumparat si care teoretic ar fi proprietari), nu sunt trecuti in CF si oricum nu prea au dat pe la casa pana acum, au inceput doar sa faca niste curatenie si cam atat, inca nu ii cunosc. Locuinta din nord este trecuta cu plan in CF, si am citit in linkul de mai jos ca in cazul acesta, pentru marire de spatiu care la granita coincide cu planul deja existent nu mai am nevoie de semnatura. Astfel m-as incadra si in cei 15%. Este valida informatia si in cazul meu? Nu am de gand sa intru peste spatiul lor, nu am interes, doar vreau sa ma asigur ca totul e in regula. Pentru restul de spatiu pe care teoretic l-as putea obtine (pana in spate aproape de rau) am nevoie de acord din partea lor, chiar daca nici ei nu au terenul din spate in acte? Ne separa doar un gard fizic clasic (stalpi subtiri de beton cu plasa de sarma), facut acum 2 generatii.

Tot conform linkului, as putea lasa o notificare scrisa vecinilor si daca ei nu dau curs dar eu am dovada ca am respectat procedura se considera acceptare tacita din partea lor. E valida informatia asta?

[ link extern ]

Pentru cealalta optiune, prin instanta, cum trebuie sa procedez? Banuiesc ca e mult mai mare bataie de cap, si nu vreau sa imi creez probleme cu vecinul din nord care ar putea interpreta gresit aceasta actiune a mea (care, repet, e doar de rectificare, nu de “ciupire” din partea lor). Oricum mi-e neclara situatia lor, poate nici nu am ce discuta cu “noii” proprietari pana ce nu sunt intabulati. Posibil de fapt tranzactia aceea sa nu fi avut loc in totalitate de fapt?

Va multumesc mult pentru informatii, numai bine!
Multumesc pentru raspuns. tatal meu este decedat, deci eu ar trebui sa fac demersul daca e sa il faca cineva. ce inseamna sa vin prin reprezentare, si unde mai exact, la ANRP? cum ar trebui sa formulez pretentia?
Bunicul meu, impreuna cu strabunicii mei, au locuit in rep. Moldova si au fost dati afara din tara in anii '40 - erau refugiati. a ramas o locuinta acolo de 80mp, cu curte de aprox 140mp.

Bunicul meu vad ca a incercat sa obtina despagubiri si/sau ajutor din partea statului roman in calitate de refugiat, insa nu am mai gasit nimic in acte in legatura cu evolutia demersului sau. A decedat intre timp in 2012.

Eu in calitate de nepot pot revendica acea casa din Rep. Moldova, a strabunicilor mei? Sau pot revendica despagubiri din partea Autoritatii Nationale pentru Restituirea Proprietatilor? Ce pot face in privinta asta?

Va multumesc.
Buna ziua,

Am doua intrebari legate de masa succesorala a bunicului meu decedat recent:
1. dupa ce a divortat de bunica mea naturala, s-a recasatorit, si cu noua lui sotie au cumparat un apartament. Eu am drept la cota parte din acest apartament, fiind nepotul lui natural? Unchiul meu care a rezultat din aceasta noua casatorie ce cota parte are din apartamentul respectiv?
2. prin ANCPI pot afla tot ce era inscris in CF pe numele lui in tara, dar cum pot afla daca bunicul meu a detinut proprietati in Budapesta, unde a locuit aproximativ 30 de ani?

Va multumesc
Buna ziua,

locuiesc la un etaj superior al unui bloc, si vecinul de sub mine are un gratar pe gaz pe balcon pe care il foloseste saptamanal, iar mult fum si miros urca la mine si imi intra in apartament daca nu inchid geamurile. chiar si asa raman cu miros dupa ce le inchid, ca nu simt din prima fumul respectiv.

Nu mi se pare normal. Am discutat in doua randuri cu el incercand sa rezolv amiabil situatia dar nu vad un gram de bunavointa din partea lui. Prima data se dadea mirat ca urca fumul la mine (de parca nu e evident) iar recent a adus argument ca oricum toata lumea gateste si urca miros. Sau ca e miros de mancare pe scara blocului (de parca asta are relevanta). Dar una ii cand urca miros din geamul de la bucatarie, sau prin evacuarea de la hota, care ii ceva suportabil, si alta ii cand urca de la un gratar asezat taman sub geamul meu. Nu mai zic ca nu se mai poate sta pe balcon.

L-am rugat initial sa gaseasca o solutie in privinta fumului si mirosului, ca sa nu fiu un capcaun ce ii interzice dolosirea gratarului, dar cand nu simt nici un gram de bunavointa din partea lui trebuie sa schimb abordarea. Nu m-a intrebat niciodata "vecine, e ok sa fac acum gratar?", "vecine, e deranj de fac maine la ora cutare?" - asta mi-ar fi aratat totusi un minim de bun simt/bunavointa. Pur si simplu ii da drumu, nu conteaza daca am haine pe balcon, sau am geamurile rabatate (am patit sa ajung acasa si sa fie miros de gratar peste tot inauntru).

Ce pot face? Ma gandesc ca sunt si norme de buna convietuire/vecinatate din pdv legal cel putin. Data viitoare sa chem politia locala, sau sa discut direct cu un avocat? Ce le spun? Inteleg ca e proprietatea lui privata si "poate sa faca ce vrea el acolo" dar ma gandesc ca drepturile cuiva se termina totusi atunci cand incurca pe altcineva, iar in cazul asta ma impiedica sa imi folosesc pe deplin proprietatea. Se poate numi asta tulburare de posesie?

Va multumesc anticipat.