avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1080 soluții astăzi
Forum Activitate Elia Ionita

Activitate Elia Ionita

Buna ziua,
Vand un utilaj, il facturez la cursul din data livrarii. In contract am stipulat ca plata sa se faca in mai multe rate in euro la cursul din data platii. Intre cursul istoric de facturare si incasarile in rate am diferente de curs. Cum inregistrez aceste diferente? Emit factura cu TVA la fiecare rata incasata sau astept finalul contractului si atunci inregistrez diferenta de curs?
Răspuns la discuția carantina sau delegatie?
Da, dar o sa am si medical emis pentru acea perioada,
Am salariat care a fost in delegatie o saptamana intreaga, de luni pana vineri, am decont, diurna, cazare, omul a lucrat efectiv. La finalul saptamanii de deplasare e sunat de catre DSP si e anuntat ca e in carantina de la inceputul saptamanii, fiind contact cu un pozitiv.
Ce iau in calcul acum? Carantina sau deplasarea?
Răspuns la discuția dauna la auto inchiriat
Nu am avut cum sa fac o cerere de asigurare probe, intrucat 3 luni nu am avut cu cine comunica. Am peste 20 de mailuri in care cer hartii si informatii, dar niciun raspuns de la City Link. Intr-un final mi-au dat calcualtie facuta de asigurator, dar care e anterioara calculatiei facute de service. Pe ce baza calculeaza asiguratorul dauna, daca nu pe cifrele de la service?
Puteam face expertiza si eu, am cerut expres asta, dar... fara raspuns. M-am dus sa vad masina, e in curte la City Link, dar au inceput sa dispara piese din ea, e folosita pentru piese de schimb.
Intrebarea mea este de ce nu am avut dreptul sa fac expertiza proprie. Si ce pot face acum, cand am primit notificare de la avocatii lor, sa platesc in termen de 10 zile?
Am inchiriat o masina de la City Link si in 6 august am facut accident. Dupa 3 luni mi-au trimis notificare ca e dauna totala. Pe parcursul acestor 3 luni am cerut politicos si frecvent sa mi se dea posibilitatea de a face propria expertiza si de a verifica ce fel de dauna are masina lor. Imi invoca termeni si conditii pentru a le achita 20% din valoarea de nou a masinii. primesc notificare cum ca voi fi data in judecata. Nimeni nu raspunde la mail-uri. Devizul asiguratorului are data 11.08, devizul servce-ului are data 21.08. Cum e posibil ca asiguratorul sa aiba deviz anterior service-ului? Masina nu mai exista, si-au insusit-o si o dezmembreaza ca piese de schimb. Eu cum pot face expertiza, caci nu sunt convinsa ca e dauna totala? Am dreptul la propria expertiza?