avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate Andra1606

Activitate Andra1606

Buna ziua. Ajutați-ma va rog mult cu următorul aspect.
Constructorul oferă posibilitatea alegerii finisajelor pentru casa (gresie, faianta, uși, calorifere, etc), in limita unui buget dat. Întrucât acesta nu a fost actualizat, este de acum 3 ani, l-am depășit dar am suportat diferențele de preț.
Acum, vânzătorul dorește sa plătim diferente pe manopera, având in vedere ca nu am cumpărat produse in prețurile din buget. Este normal așa ceva?

Multumesc anticipat pentru timp și răspuns.
Buna ziua,

Ajutati-ma va rog cu un răspuns, la situatia semnalata de mai jos.

Multumesc.

Andra1606 a scris:

Buna ziua. Ajutați-ma va rog mult cu următorul aspect.
Constructorul oferă posibilitatea alegerii finisajelor pentru casa (gresie, faianta, uși, calorifere, etc), in limita unui buget dat. Întrucât acesta nu a fost actualizat, este de acum 3 ani, l-am depășit dar am suportat diferențele de preț.
Acum, vânzătorul dorește sa plătim diferente pe manopera, având in vedere ca nu am cumpărat produse in prețurile din buget. Este normal așa ceva?

Multumesc anticipat pentru timp și răspuns.

Buna ziua. Ajutați-ma va rog mult cu următorul aspect.
Constructorul oferă posibilitatea alegerii finisajelor pentru casa (gresie, faianta, uși, calorifere, etc), in limita unui buget dat. Întrucât acesta nu a fost actualizat, este de acum 3 ani, l-am depășit dar am suportat diferențele de preț.
Acum, vânzătorul dorește sa plătim diferente pe manopera, având in vedere ca nu am cumpărat produse in prețurile din buget. Este normal așa ceva?

Multumesc anticipat pentru timp și răspuns.
Multumesc mult pentru răspuns….Acum am aflat ca lucrările sunt făcute de diferite firme, pe care vânzătorul nu le supravegheaza (mărturie problemele avute la casele deja făcute).
Acesta spune ca nu poate trece in contract decât cele doua articole, fiind un “contract standard”. Ne-ar putea ajuta in situația data, daca menționam in contract art. 1710?Ce înseamnă “art. 1695 și următoarele”? Pentru ce solutie putem opta in poziția in care ne aflam?
Buna ziua. Am făcut o promisiune bilaterala pentru a cumpara o casa de la PF, care este in constructie.
Se poate trece in prelungirea promisiunii sau in contract o garanție pe care PF o oferă pentru lucrările de amenajare/constructie a casei in afara de evicțiune si vicii ascunse?
Garanție pentru lucrări care nu sunt făcute corespunzător si ale căror rezultate pot apărea ulterior (țevi sparte, instalație electrică, scurgeri, etc).
Multumesc mult pentru raspuns. Dar, nu ar fi trebuit sa faca aceasta precizare la momentul primirii demisiei? Au trecut 8 zile lucratoare de atunci...
La sfarsitul lunii trecute am inaintat catre angajator, demisia cu respectarea termenului de preaviz din contract ( a fost inregistrata). Astazi, am fost anuntat ca angajatorul doreste sa incheie perioada preavizului la zi conform articolului 81 alineat 7 inainte ca perioada de preaviz sa se fi incheiat. Este in regula sa procedeze astfel?

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Multumesc.
Buna ziua.
La inceputul anului am semnat un contract cu un prestator, cu incepere de la sfarsitul anului (contractul este semnat de ambele parti si stampilat).

Intretimp, fara o informare in prealabil, acum mi s-a dat un alt contract cu mentiunea ca cel initial nu mai este valabil.
Acesta este mult diferit fata de cel semnat de ambele parti, anumite paragrafe au fost scoase si cuprinde actualizari referitoare la contextul unei noi pandemii dar si alte costuri, initial inexistente.

Intrebarile mele sunt:
Ei pot reveni asupra contractului cand si cum doresc? In contract nu este stipulata posibilitatea de a modifica contractul
Eu ca si parte in contract sunt nevoita sa accept?
Care sunt variantele pe care le am la dispozitie de vreme ce cu ultimul contract nu sunt de acord?