Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Revenire la un contract deja semnat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Revenire la un contract deja semnat

Buna ziua.
La inceputul anului am semnat un contract cu un prestator, cu incepere de la sfarsitul anului (contractul este semnat de ambele parti si stampilat).

Intretimp, fara o informare in prealabil, acum mi s-a dat un alt contract cu mentiunea ca cel initial nu mai este valabil.
Acesta este mult diferit fata de cel semnat de ambele parti, anumite paragrafe au fost scoase si cuprinde actualizari referitoare la contextul unei noi pandemii dar si alte costuri, initial inexistente.

Intrebarile mele sunt:
Ei pot reveni asupra contractului cand si cum doresc? In contract nu este stipulata posibilitatea de a modifica contractul
Eu ca si parte in contract sunt nevoita sa accept?
Care sunt variantele pe care le am la dispozitie de vreme ce cu ultimul contract nu sunt de acord?
Ar trebui studiate ambele contracte. In mod normal, un contract poate fi modificat doar prin act aditional. La prima vedere, nu este corect sa va solicite incheierea unui nou contract, dar repet, ar trebui studiate si vazut punctual despre ce este vorba.

In situatia in care nu vor dori sa onoreze primul contract, aveti posibilitatea sa ii actionati in instanta si sa ii obligati fie la prestarea serviciilor respective, fie la plata unor daune (repet, depinde foarte mult de clauzele contractuale).